stat
Impreza już się odbyła

Etyka solidarności. Refleksje w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Wydarzenie w ramach

Na gdańszczanach spoczywa szczególna powinność zachowania pamięci o Solidarności, jej bohaterach i kultywowaniu dziedzictwa idei. Zapraszając corocznie do dyskursu wybitne osobistości życia publicznego z Polski i świata, chcemy poszerzać formułę świętowania obchodów Sierpnia '80 o namysł nad pojęciem solidarności, dobra wspólnego, społeczeństwa obywatelskiego i zachęcać do rozważań na temat rozwoju kultury demokratycznej ponad bieżącymi problemami i sporami

lis 13

środa, g. 18:00

Wstęp wolny
wrz'25 12-14

piątek - niedziela, g. 11:00

.

- Refleksja wymaga ciszy, wymaga patrzenia na siebie, słuchania, wstrzymania nawet na chwilę emocji, kiedy nie zgadzamy się z tym, który mówi - mówił ks. Adam Boniecki, redaktor senior "Tygodnika Powszechnego", pierwszy gość "Etyki solidarności" (2012). - Refleksja wymaga jednak przede wszystkim wysiłku.

Kontynuując projekt miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności do wygłoszenia wykładu w 2013 roku zaprosiło GUYA SORMANA - francuskiego publicystę politycznego i filozofa, publikującego na łamach m.in. Le Figaro i The Wall Street Journal. Ten Kawaler Legii Honorowej na początku 2013 roku w Gazecie Wyborczej napisał m.in. "Symbolem nowej Unii może być jej nowa europejska stolica. Proponuję Gdańsk, w pół drogi między Wschodem a Zachodem, miasto, którego historyczne koleje losu przypominać nam będą o tym, od czego chroni nas Europa. Dewiza dawnej gdańskiej Solidarności - odwaga i umiar - może się stać dewizą nowej federalnej Europy" ("Europa, na jaką czekamy" [w:] "Gazeta Wyborcza", 5 stycznia 2013). W Polsce ukazały się jego książki m.in.: "Amerykańska rewolucja konserwatywna" (1984, 1986), "Rozwiązanie liberalne" (1985), "Wyjść z socjalizmu" (1991) i "Ekonomia nie kłamie" (2009).

Uroczystość uświetni występ Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Chór w 2013 roku obchodzi 35-lecie działalności. W 2012 roku zaś wystąpił akordeonista Maciej Frąckiewicz, późniejszy laureat Paszportu Polityki.