stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Cykl kina dokumentalnego EUROPA BEZ FIKCJI to wspólny projekt Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG Miłość Blondynki i Punktu Informacyjnego Europe Direct Gdańsk. Jest to próba ukazania życia naszego kontynentu z jak najszerszej strony poprzez materię sztuki dokumentu.

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
sty 2

czwartek, g. 18:00

bilety 12,90 zł
Europa, chociaż nie jest dużym kontynentem, cechuje się ogromnym zróżnicowaniem pod względem sposobu życia, tradycji, a przede wszystkim kultury i obyczajowości. Spoglądając przez pryzmat kamery, przyjrzymy się jej strukturze kulturowej, ekonomicznej, geopolitycznej, zadając sobie nurtujące nas pytania, a może znajdziemy czasem odpowiedzi sięgające naszej wspólnej przyszłości jako mieszkańców Europy.

Zastanowimy się jak we współczesnej Europie funkcjonują lub ulegają procesowi redefinicji pojęcia takie jak tożsamość narodowa, tradycja czy obywatelskość? Jak wygląda w tym wszystkim Polska ale również cała Europa w kontekście reszty świata?

Zarówno przedstawiane przez nas filmy, jak i zaproszeni goście są pretekstem do odkrywania Europy, w której żyjemy. Odkrywania Europy, w której jej wszyscy obywatele odbijają swoje własne oblicza.

W październikowej odsłonie pokażemy obsypany licznymi nagrodami film Droga na drugą stronę, którego projekcja będzie okazją do dyskusji na temat praw człowieka w kontekście funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa w Polsce.




DROGA NA DRUGĄ STRONĘ (CRULIC. DRUMUL SPRE DINCOLO)

Film dokumentalny, animowany
Produkcja: Polska, Rumunia
Rok produkcji: 2011
Czas: 73 min.

Reżyseria: Anca Damian
Scenariusz: Anca Damian
Obsada aktorska (głosy postaci animowanych): Maciej Stuhr (Crulic; w polskiej wersji językowej)
Narrator: Andrzej Olejnik (w polskiej wersji językowej)

Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Teraz, gdy on już przebył drogę na druga stronę, my żyjemy w poczuciu winy, że nie posiadaliśmy wystarczająco dużo miłości i pozostaliśmy bierni.

Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie.

W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.

Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. Film jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji.




Nagrody:

2012 - Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych)-Srebrna Kreska za "szczególne walory artystyczne i humanistyczne"
2012 - Piotr Dziubek Gopo (Rumuńska Nagroda Filmowa) Nagroda w kategorii: Najlepsza muzyka
2012 - Piotr Witkowski Gopo (Rumuńska Nagroda Filmowa) Nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk
2012 - Sebastian Włodarczyk Gopo (Rumuńska Nagroda Filmowa) Nagroda w kategorii: Najlepszy dźwięk
2012 - Gdańsk (Międzynarodowy Festiwal "Godność i Praca")-"Bramy Wolności"
2012 - Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda Specjalna za "odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne"
2012 - Piotr Dziubek Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za muzykę
2012 - Sebastian Włodarczyk Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za dźwięk
2012 - Piotr Witkowski Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda za dźwięk
2012 - Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival)-Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot"
2012 - Annecy (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych)-Nagroda Główna "Kryształ Annecy"
2012 - Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator")-Nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego
2012 - Sopot (Sopot Film Festival)-Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego w konkursie "1-szy, 2-gi film"
2012 - Sopot (Sopot Film Festival)-Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu za "wizję artystyczną, która wzrusza, nie pozostawia obojętnym za moralną odwagę"
2012 - Anca Damian Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda im. Stanisława Różewicza za reżyserię za "wielką odwagę artystyczną i moralną, za idealne zespolenie formy i treści"

Miejsce:
Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 55

Wstęp wolny

Organizatorzy:
Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG,Punkt Informacyjny Europe Direct Gdańsk, Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR