stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu - Dzień Elektromobilności Opinie (13)

W zainicjonowanej przez Komisję Europejską kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu miasto Gdańsk bierze udział od wielu lat, także w tym roku. Przez cały tydzień w Europie, władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty zachęcają mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Celem działań jest promocja ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Przesłanie tegorocznej edycji kryje się pod hasłem "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie".

gru 28-29

sobota - niedziela, g. 12:00

Gdynia,
bilety 70 - 116 zł
Kup bilet
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany każdego roku w połowie września. W 2021 roku obchody przypadają na okres od 16 września do 22 września.

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:
- zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa,
- zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia,
- pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.

Rozwój polskich miast i gmin oraz poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców - to główne powody, dla których samorządy są zachęcane do aktywnego włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Udział w wydarzeniu to także szansa na promowanie swoich miejscowości, ciekawych pomysłów i inicjatyw, które rozwijają lokalny transport.

W ramach ETZT, Miasto Gdańsk wraz z partnerem głównym wydarzenia, firmą SunSol, zaprasza na Dzień Elektromobilności, który odbędzie się 18 września, w godzinach od 10.00 do 18.00 na Wyspie Ołowianka.

Jest to pierwsza tego typu impreza w całości poświęcona tematyce elektromobilności. Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Będzie można odwiedzić strefę UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) i zobaczyć jak przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Będzie możliwość przetestowania hulajnóg oraz rowerów elektrycznych. Zobaczenia, jak wyglądają pojazdy wolnobieżne oraz hulajnogi elektryczne nie tylko te najbardziej popularne, ale i te bardzo szybkie i wyczynowe!

Najmłodszych
zapraszamy na tor wyścigowy napędzany siłą własnych nóg, a to co wyróżnia tą atrakcję, to to, że auta zasilane są za pomocą Energorowerów, a więc szybkość i technika pedałowania ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików na torze. Przejazd poprzedzony zostanie 10-15 minutowym kursem przygotowawczym, którego zadaniem jest wyjaśnienie, w jaki sposób tworzy się prąd pod wpływem pedałowania oraz poznaje jego najlepsze techniki! Tor będzie znakomitym źródłem rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

Zapraszamy również do Strefy edukacyjnej, w której pokazane zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.

Tradycyjnie, dnia 22 września, zapraszamy do świętowania Dnia bez Samochodu. Zamiast auta wybierzmy komunikację miejską, rower lub hulajnogę. W ten dzień, za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, właściciel lub współwłaściciel pojedzie komunikacją miejską za darmo.

Podczas Dnia Elektromobilności będzie można obejrzeć aktualną ofertę samochodów elektrycznych marki Mercedes Benz Goworowski, BMW Bawaria Motors Gdańsk, Porsche Centrum Sopot, Motor Centrum, KIA Interbis Gdańsk oraz zobaczyć auto na wodór - Toyotę Mirai.

Fronius zaprezentuje swoją ofertę domowych ładowarek do samochodów elektrycznych, a GreenWay stacje ładowania. SunSol jako integrator energetyczny zaprezentuje rozwiązania instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz premierowo - fotowoltaiczny carport, dedykowany dla samochodów elektrycznych. MaxSol z Grupy SOL zdradzi tajniki instalacji fotowoltaicznych i przedstawi realne oszczędności z odnawialnych źródeł energii.

Na scenie odbędą się prelekcje:

Wizja 24 godzin słońca - teraz i w przyszłości - prowadzona przez Fronius
Elektromobilność jako must-have nadchodzących lat - prowadzona przez Greenway
Auto elektyczne na co dzień - o plusach i minusach elektromobilności prowadzone przez PSPA
Jak TIER zmienia mikromobilność na dobre. W ramach wystąpienia opowiedzą o tym, co wyróżnia ich sprzęt, polityce miejskiej i jak to się stało, że są w 100% neutralni klimatycznie
Kalibracja zwykłego roweru na elektryczny - prowadzona przez Electofun
Instalacje fotowoltaiczne na carport - produkuj prąd i samodzielnie ładuj samochód.

Dodatkowo Fundacja Odzyskaj Środowisko przeprowadzi warsztaty trash art - sztuka z elektrycznych śmieci. Trash art to możliwość nadania drugiego życia przedmiotom, które wylądowały na śmietniku. Zużyte świetlówki LED, stare piloty od telewizorów, kilometry kolorowych przewodów, laminaty - to wszystko po przetworzeniu w profesjonalnym zakładzie idealnie nadaje się do tworzenia prac plastycznych, zabawek czy tablic sensorycznych. To wszystko powstaje ze zużytego sprzętu, dzięki czemu oprócz dobrej zabawy i rozwijania zdolności manualnych, najmłodsi poznają zalety recyklingu elektrycznych śmieci w praktyce.

Przeczytaj także