Co roku, we wrześniu, w całej Europie miliony osób biorą udział w wydarzeniach zorganizowanych wokół dziedzictwa. Jednym z pomysłów na świętowanie jest prezentowanie szerszej publiczności obiektów, które na co dzień, z różnych powodów, są niedostępne. Każdego roku wydarzeniu przyświeca hasło przewodnie, tym razem brzmi ono Smaki Dziedzictwa.
Co przygotowaliśmy w odpowiedzi na to hasło?
W Muzeum:Na odwiedzających Muzeum w ten weekend czeka muzealna gra, która pozwoli poznać lepiej nasze zbiory. Jakie tajemnice skrywają pamiątki związane z polskimi transatlantykami znajdujące się w Muzeum? Jakie były ich losy? Do kogo należały? Co widziały?
Gra jest przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Jak grać? W kasie w trakcie zakupu biletu poproście o arkusz z zadaniami, których rozwiązań szukajcie na wystawie stałej. Dla tych, którzy zwrócą wypełniony arkusz do kasy przewidzieliśmy niespodzianki!
Dodatkowo w gablocie Rzecz z Historią, którą znajdziecie na 1. piętrze w zaprezentujemy bezcenne i rzadko pokazywane obiekty stanowiące wyposażenie jadalni na pokładzie polskich transatlantyków, np. pucharki do lodów czy widelce do ryb. Zobaczycie je tuż po zabiegach konserwatorskich, które przywróciły im ich dawny blask.
We własnym domu:Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Muzeum udostępnimy grę w wersji online, link podamy już niebawem.
Instytucją koordynującą Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.