stat
Impreza już się odbyła
Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN
ul. Nadwiślańska 108, Gdańsk Górki Wschodnie
Telefon: 0 58 308 07 59
Dojazd autobusem ZKM linii 186 (odjazd spod Dworca PKP, LOT w Gdańsku Głównym)

W programie:
- prelekcja z pokazem ptaków w Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Górkach Wschodnich – godz. 10.30
- wycieczka do rezerwatu "Ptasi Raj" na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną –
godz. 13.30

Będzie możliwość przyglądania się ptakom i okolicy z dwóch wież obserwacyjnych. Zachęcamy do wzięcia własnych lornetek, lunet i aparatów fotograficznych. Pożądane jest właściwe ubranie - kurtki przeciwdeszczowe i wygodne buty.

Liczba uczestników ograniczona. Zgłoszenia większych grup prosimy kierować do Zakładu Ornitologii PAN, tel. 0 58 308 07 59 wew 36.

Organizatorzy: Stacja Ornitologiczna MiIZ Polskiej Akademii Nauk, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, „Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury

Europejskie Dni Ptaków 6 – 7 października 2007

Po raz kolejny zapraszamy do wspólnego obserwowania ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki. Okazją do tego są Europejskie Dni Ptaków - największa doroczna impreza przygotowywana przez sympatyków ptaków w całej Europie. Jej organizatorami od ponad 10 lat są europejscy partnerzy BirdLife International, a w Polsce Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wydarzenia związane z Dniami Ptaków są znakomitą okazją do atrakcyjnego spędzenia czasu i do odnowienia kontaktu z przyrodą. Poświęćmy ptakom pierwszy październikowy weekend!

Trochę historii, czyli czym są Europejskie Dni Ptaków
Wydarzenie to jest sumą setek wydarzeń przygotowanych z myślą o ptakach w całej Europie, po to, żeby zwrócić uwagę na różnorodność ptasiego życia obok nas. Jest częścią Światowych Dni Ptaków - globalnej imprezy organizowanej przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków.
Po raz pierwszy odbyły się w 1993 r., a ich celem było rozwijanie zainteresowania przyrodą poprzez zachęcenie jak największej liczby ludzi do obserwowania ptaków. Od tamtej pory Światowe Dni Ptaków odbywają się regularnie co dwa lata. Sukces i duże zainteresowanie tym wydarzeniem w krajach europejskich partnerów BirdLife zaowocowało Europejskimi Dniami Ptaków, które obchodzimy corocznie.

Dni Ptaków odbywają się w Europie w sposób skoordynowany. Partnerzy BirdLife – organizatorzy Dni Ptaków w swoich krajach – są ze sobą w kontakcie i już w drugim dniu imprezy przekazują swoje informacje na temat ilości obserwowanych ptaków, widzianych rzadkości ornitologicznych, na temat ilości i rodzaju przygotowanych wydarzeń oraz liczby uczestniczących w nich osób. Wszystkie te wiadomości są relacjonowane na stronie internetowej BirdLife oraz OTOP. Koordynację wydarzenia w skali Europy co roku bierze na siebie inny partner BirdLife.

Impreza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę i niedzielę października w czasie jesiennej wędrówki ptaków. W tym roku będzie to 6 i 7 października.
Dlaczego warto wziąć udział w Dniach Ptaków

* Dni Ptaków są znakomitą okazją do podjęcia zupełnie innej aktywności niż zwykle w wolnym czasie, do wyjścia w teren, przyjrzenia się ptakom z bliska i poddania się ich urokowi. Dają po prostu dużo przyjemności.

* Ptaki zadziwiają różnorodnością kształtów, wielkości, barw, śpiewu i zachowań. Zamieszkują różnorodne siedliska i są głównym elementem wielu ekosystemów, w których odgrywać mogą różnorodne role. Dni Ptaków pozwalają wielu ludziom dowiedzieć się o ptakach czegoś nowego. Są okazją do poczucia więzi z przyrodą i odpowiedzialności za jej stan.

* Dają możliwość zaciśnięcia więzi międzyludzkich – entuzjazm dla ptaków i ich obserwowania łączy ludzi niezależnie od ich wieku, profesji i przekonań politycznych.