stat
PATRONAT

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku , Wydział Nauk Historycznych oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Ewa wzywa 07...". "07 zgłoś się" - wokół fenomenu kulturowego, która odbędzie się w Gdańsku w dniach 13-14 lutego 2025 roku.

Konferencja będzie poświęcona kultowemu serialowi "07 zgłoś się", który na trwałe wpisał się w historię polskiej telewizji. W 1976 roku, kiedy Sławomir Borewicz (w tej roli Bronisław Cieślak) rozpoczynał swoją służbę w Milicji Obywatelskiej, zyskał ogromną sympatię widzów, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów PRL-owskiego kina i telewizji. Serial, emitowany w Telewizji Polskiej w latach 1976-1989, szybko zyskał status produkcji kultowej, dzięki swojej wyjątkowej formule i klimatowi społeczno-obyczajowemu.

Tło dla serialu stanowiła seria wydawnicza "Ewa wzywa 07...", wydawana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w latach 1968-1989. W ramach tej serii ukazało się 146 zeszytów, których autorami byli wybitni pisarze i scenarzyści, m.in. Janusz Głowacki, Andrzej Szypulski, Andrzej Szczypiorski, a także Helena Turbacz i Jerzy Janicki. Ośmiu autorów opowiadań z serii zostało później ekranizowanych w formie odcinków serialu.

Z okazji 35-lecia od wydania ostatniego zeszytu serii i emisji ostatniego odcinka serialu "07 zgłoś się", organizatorzy konferencji pragną zaprosić uczestników do wspólnej refleksji nad tym kulturowym fenomenem. W ramach konferencji, naukowcy będą analizować wpływ serii wydawniczej i serialu na postrzeganie Milicji Obywatelskiej, ich rolę w propagowaniu idei służb mundurowych w PRL oraz na trwałość ich oddziaływania na współczesną kulturę.

Do udziału w konferencji zaproszeni są przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, w tym historycy, literaturoznawcy, socjolodzy, filmoznawcy, kulturoznawcy, politolodzy oraz inni badacze, którzy będą analizować m.in. takie zagadnienia jak:

Recepcja serialu "07 zgłoś się" oraz serii "Ewa wzywa 07..." wśród widzów, krytyków i czytelników.
Wydania serii i ich dostępność w bibliotekach.

Wizerunek Milicji Obywatelskiej w serialu i jego wpływ na społeczne wyobrażenia o tej formacji.
Związki "07 zgłoś się" z literaturą kryminalną oraz jego historyczne i społeczne konteksty.
Wpływ porucznika Borewicza na inne dzieła kultury i jego obecność w pamięci publicznej.
Kultura PRL w kontekście propagandy oraz jej odczytania z perspektywy współczesnej krytyki.
W ramach wydarzenia, oprócz wykładów naukowych, zaplanowano dodatkowe atrakcje, takie jak pokaz mody z lat 70. XX wieku zorganizowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Retrospekcja". Uczestnicy będą mieli także możliwość podziwiać milicyjnego Fiata z czasów serialu i sprzęt milicyjny, udostępnione przez Muzeum Służb Mundurowych, oraz zwiedzać oryginalne garaże pogotowia z czasów PRL w siedzibie Stowarzyszenia FSO Pomorze.

Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym. Wstęp wolny!