stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Koncert zespołu dziecięcego z Burkina Faso
plac przy Ratuszu Staromiejskim, 14-07-2010
Początek: godz. 17.00

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Koncert zespołu FASO Djigui z Burkina Faso.

Zespół powstał 2 lata temu rekrutując najlepszych muzyków dziecięcych. W skład zespołu wchodzą Adama Koita, Assita Kouyate, Massa Dembele, Noumassan Dembele, Kader Coulibaly oraz dyrektor artystyczny Moussa Ouattara. Oprócz żywiołowej muzyki urzeka treść i głęboki przekaz pieśni. FASO Djigui (nadzieja ludzi) walczy słowem o lepszy świat szanujący uniwersalne wartości. Śpiewają o potrzebie utrzymania pokoju, solidarności z drugim człowiekiem, czy też ochronie natury.

Wokalistka i tancerka Asita Kouyate pochodzi ze znanej rodziny griotów (opowiadaczy i muzyków). Ma dopiero 12 lat a zdążyła już nagrać 2 płyty.  Jej utwory usłyszeć można w mediach Afryki Zachodniej. Pozostali członkowie zespołu zostali wyselekcjonowani przez Moussę Ouattara - muzyka, opowiadacza, malarza i pisarza, który od wielu juz lat tworzy i realizuje projekty artystyczno - pedagogiczne w Europie i Afryce przyczyniając się wzajemnego poznania kultur obu kontynentów.

Wszyscy posługują się tradycyjnymi instrumentami z Afryki Zachodniej: jembe, dundun, kora, grzechotki, ngoni, balafony, tamani.

Najmłodszy z muzyków - 11stoletni Kader Coulibaly, urzeka wszystkich wirtuozerią gry na bębnach - jembe, który jest popularnym na zachodzie Afryki jednomembranowym bębnem, a jego membrana, wykonana najczęściej ze skóry koziej jest naciągana za pomocą specjalnie zaplątanego sznurka i  dundun - będący afrykańskim bębnem cylindrycznym, którego korpus wykonywany jest z wydrążonego pnia drzewa, po obu stronach którego naciągana jest membrana z krowiej skóry. Bracia Massa Dembele, Noumassan Dembele to mistrowie gry na balafonie - tradycyjnym instrumencie afrykańskim zwanym "Afrykańskim ksylofonem". Zbudowany on jest  z 17 do 21 prostokątnych drewnianych deszczułek, ułożonych w rzędzie obok siebie od najniższych do najwyższych tonów. Deszczułki wykonywane są głównie z drzewa béné. Dwa rzędy tykw u spodu dają naturalne wzmocnienie dźwięku. Są one umocowane pod deszczułkami od najmniejszej do największej. Całość związana jest wytrzymałymi rzemienieniami ze skóry antylopy lub kozy. 

Muzyka, którą grają, czerpie z ponad tysiącletniej tradycji. Spośród  znanych i wywodzących się z Burkina Faso ponad sześćdziesięciu różnych rytmów, w utworach FASO DJIGUI odnajdujemy trzy - Bouwaba, Madingue i Senefo. Madingue jest najstarszym z nich, obecnym w kulturze Burkinabejskiej od ponad X wieków. Młodzi muzycy przelewają w grane utwory młodzieńczą żywiołowość i energię. Często podczas występów pokazują jak wprawni są w grze na swoich instrumentach - nawet gdy przychodzi im grać w pozycji leżącej - trzymając w stopach ciężki balafon nad sobą.

Oprócz żywiołowej muzyki urzeka również treść i głęboki przekaz pieśni.  FASO Djigui nadzieja ludzi - walczy słowem o lepszy świat szanujący uniwersalne wartości. Śpiewają o potrzebie utrzymania pokoju, solidarności z drugim człowiekiem, czy też ochronie natury.
Zespół posiada kilkugodzinny repertuar utworów tradycyjnych jak i  własnych kompozycji.