Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku serdecznie zapraszamy na drugi koncert w ramach Festiwalu Kultury Utraconej. Koncert ODnowa prezentuje twórczość Mariana Hemara: poetę lirycznego, niedościgłego satyryka, twórcę sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, największego szlagmachera przedwojennego, autora ponad trzech tysięcy piosenek (wśród nich: Kiedy znów zakwitną białe bzy, Ten wąsik, Upić się warto, Nikt tylko ty) do najlepszych międzywojennych kabaretów: Qui Pro Quo, Banda, Morskie oko.
Mnogość śpiewanych przed wojną, a dziś już zapomnianych utworów, stała się impulsem do podjęcia przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wyzwania edukacyjnego - przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy poprzez realizację autorskiego projektu. Skalę i charakter koncertu podkreśla klasyczne brzmienie orkiestry smyczkowej z wykorzystaniem różnych instrumentów solowych i naturalnie wokalistów, miejscami również oktetu wokalnego. Do opracowania aranżacji muzycznych zaangażowano uznanych twórców i równocześnie studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod okiem tamtejszego wykładowcy Kamila Cieślika. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową, Narodowym Archiwum Cyfrowym i artystami plastykami koncert wzbogacą specjalnie przygotowane wizualizacje. Tytuł ODnowa nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na tę okoliczność powstałych aranżacjach. Odnowa to również odniesienie do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia, od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii, po wykonawców, na dyrygencie skończywszy. W kwietniu 2021 roku ukazała się płyta z piosenkami Mariana Hemara, będąca kolejnym z autorskich projektów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Marian Hemar bawił i wychowywał. Nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to fakt, że walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Współorganizował tam dla żołnierzy wydarzenia artystyczne i prowadził polskie audycje radiowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.