Dyskusja o pracy i roli współczesnych artystów. Prezentacja "Czarnej księgi polskich artystów" i raportu "Fabryka sztuki" w IKM
Fundacja Bęc Zmiana i Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej zapraszają 11 maja o godz. 17.00 do siedziby IKM na dyskusję poświęconą publikacji pt. "Czarna księga polskich artystów" oraz raportowi "Fabryka Sztuki". Gośćmi spotkania będą Aneta Szyłak, dyrektorka artystyczna festiwalu Alternativa i współredaktor "Czarnej księgi polskich artystów", Mikołaj Iwański z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej oraz współredaktor raportu "Fabryka Sztuki" Kuba Szreder z Wolnego Uniwersytetu Warszawy. Partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.
"Czarna księga polskich artystów" przygotowana przez środowisko skupione wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, ukazuje sformułowaną z perspektywy samych artystów wizję tego, jak powinna być wspierana sztuka współczesna. Pokazuje również jak przebiega walka polskich artystów o poprawę ich statusu i jak ten proces wpisuje się w wieloletnie działania artystów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, Kanady czy USA.
"Czarna księga" pokazuje różnice między popularnym postrzeganiem artysty i aktu twórczego a rzeczywistością, w której tworzą artyści. Opisuje też związki między polityką kulturalną a problemami zwykłych robotników sztuki - artystów i innych twórców kultury. Rozlicza się z szeregiem mitów towarzyszących pracy twórczej. To swoisty podręcznik, który definiuje, czym jest status artysty, daje artystom do ręki konkretne argumenty do walki o swoje prawa, a politykom i decydentom wiedzę na temat współczesnej kultury.
Raport "Fabryka sztuki" to podsumowanie wyników dwuletnich badań Wolnego Uniwersytetu Warszawy, dotyczących podziału i warunków pracy na polu sztuk wizualnych w Polsce. W ramach badań zespół WUW-u przeprowadził prawie setkę wywiadów z kuratorami, artystkami, pracownikami technicznymi i asystentkami z całej Polski, pod lupę biorąc około dwudziestu projektów artystycznych, które odbyły się w przeciągu ostatnich trzech lat w Polsce. Na podstawie ankiet wizualnych, wypowiedzi ludzi sztuki, analiz instytucjonalnych oraz dyskusji grupowych raport rekonstruuje ekonomię polityczną polskiego obiegu sztuki współczesnej wraz z uzasadniającym ją systemem moralnych przekonań, pragnień i racjonalizacji. Żeby zrozumieć, w jaki sposób zorganizowany jest obecnie obieg sztuki, raport odnosi się do takich pojęć, jak projekt, prekarność, elastyczność, wielozadaniowość, konkurencja i kooperacja, mechanizmy selekcji, kapitał społeczny czy symboliczny.
Raport dostępny jest na stronie internetowej https://issuu.com/beczmiana/docs/fabryka_sztuki.
---
"Czarna księga polskich artystów" oraz raport "Fabryka Sztuki" - prezentacja i dyskusja
Data: 11 maja, godz. 17.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny!