Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Fahrenheit (8 opinii)

teatr lalek teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
7 kwietnia 2013
czas trwania:
1 godz. 20 min. (1 przerwa)
Fahrenheit
8.6 36 ocen 1 10
Historia słynnego gdańszczanina przedstawiona za pomocą eksperymentów chemicznych. Tu lalki bohaterów i pomysły Fahrenheita wyglądają jak fascynujący świat laboratorium. Spektakl miejscami nieco zbyt statyczny, ale pobudzający wyobraźnię u małych i dużych widzów.
Fahrenheit
Na podstawie książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" Anny Czerwińskiej-Rydel

Duża Scena
Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat.

Spektakl jest adaptacją książki "Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", jednej z części Trylogii Gdańskiej Anny Czerwińskiej-Rydel, poświęconej słynnym Gdańszczanom. Tom o Gabrielu Fahrenheicie otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2012 polskiej sekcji IBBY, a Anna Czerwińska-Rydel zdobyła Pomorską Nagrodę Artystyczną za 2012 rok oraz Sztorm Roku 2012 w plebiscycie "Gazety Wyborczej" m.in. za swoją trylogię.

Inscenizacja ma być nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwoli w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Przedstawienie teatralizuje przestrzeń laboratorium chemiczno-fizycznego. Fahrenheit, opowiadając historię swojego życia, ożywia przestrzeń laboratorium, animuje alembiki i fiolki, eksperymentuje. Artyści stwarzają światy, postaci, sytuacje, korzystając z takich właśnie, najbardziej organicznych dla fizyka-Fahrenheita materii. Jest to zatem osobliwy teatr lalek - a może raczej teatr przedmiotów, który wyłania się z laboratoryjnych eksperymentów.

W roli eksperta w pracach nad spektaklem brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji spektaklu. Scenograf Michał Dracz zaprojektował oryginalne lalki, które częściowo powstają w wyniku eksperymentów lub są animowane narzędziami laboratoryjnymi.

Ważnym tematem spektaklu jest wartość życia z pasją i konsekwencji w dążeniu do obranego celu. Fahrenheit staje się wzorem bohatera, który pokazuje, ile można osiągnąć dzięki takiemu podejściu do życia, ale również że taka postawa wymaga dużo odwagi, wytrwałości i podjęcia ryzyka.

Adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia: Michał Dracz
Muzyka: Paweł Nowicki (z zespołem Kwartludium)
Dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano
Efekty chemiczne: Przemysław Mietlarek, Smart_lab

Obsada:
Postacie planu aktorskiego/animatorzy:
Daniel Gabriel Fahrenheit - Andrzej Żak
Willem Ruijbroeck - Piotr Kłudka
Laborant 1 - Agnieszka Grzegorzewska
Laborant 2 - Jadwiga Sankowska
Laborant 3, Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura

Efekty laboteatralizacji:
Młody Fahrenheit - Wojciech Stachura
Tata, Rektor, Blömmeln, Herr Kuckuck, Kupiec Beumingen -| Jadwiga Sankowska
Mama, Burmistrz, Herr Dummkopf, Herr Schwarzkopf, Właściciel warsztatu szklarskiego, Profesor Bransdorf - Agnieszka Grzegorzewska
Profesor Rømer - Andrzej Żak

-----
DANIEL GABRIEL FAHRENHEIT
Urodził się w Gdańsku 24 maja 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców, zmarł w Hadze 16 września 1736 r. Fizyk i inżynier pochodzenia niemieckiego, wynalazca termometru rtęciowego, twórca skali temperatur, nazwanej od jego nazwiska skalą Fahrenheita, stosowanej między innymi w Wielkiej Brytanii i USA.

Zobacz jakie atrakcje czekają Cię na "Fahrenheicie"

Recenzja Trojmiasto.pl