stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na wystawę "Fajans pomorski w XVIII w." w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, g. 11:00 - 18:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1 - 12 zł

30 października 2024 - 15 czerwca 2025, g. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł
Godziny otwarcia:
wt.-pt. i nd. - 10.00-17.00
sob. - 11.00-18.00

Wystawa "Fajans pomorski w XVIII w.", będzie prezentacją ponad 60 talerzy, mis oraz waz fajansowych wykonanych w lokalnych warsztatach garncarskich między innymi Gdańska, Elbląga, Malborka. Ten rodzaj ceramiki określa się mianem fajansu pomorskiego (odwrocia tych wyrobów - w przeciwieństwie do fajansów wykonywanych w innych wytwórniach europejskich - pozostawały nieszkliwione). Do czasów obecnych zachowało się ich niewiele. Już w 2 połowie XIX wieku cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów. Wyraźnym tego dowodem są dwa wyjątkowej klasy eksponaty, zaprezentowane na naszej wystawie. To talerze zakupione w monachijskim antykwariacie, które przybyły do Muzeum Narodowego w Gdańsku 30 października br. Pochodzą z dawnych zbiorów gdańskiego kupca zbożowego Lessera Giełdzińskiego. Malowane podszkliwnie kobaltem przedstawiają jeźdźca na koniu i pięć Chinek w orientalnej scenerii ogrodowej.

Tematyka, kompozycja, detale oraz kolorystyka tych wyrobów ceramicznych wskazują na inspiracje fajansami wykonywanymi w holenderskim mieście Delft. Podobnie jak w Holandii, tak i w Gdańsku delfty stanowiły w 2. połowie XVII i w XVIII wieku nieodzowny element wyposażenia zamożnych domów, a także wzór dla rodzimych ceramików. O wpływie tym zaświadczą pokazane obok fajansów pomorskich delfty (ponad 80 obiektów) z kolekcji MNG, pochodzące zarówno z nieokreślonych, jak i z 15 zidentyfikowanych warsztatów z Delft. Wśród nich należy wymienić nowo zakupiony do zbiorów rokokowy w formie i dekoracji garnitur waz składający się z dwóch fletów i trzech waz balasowych z pokrywami. Został wykonany w wytwórni De Porceleyne Lampetkan w latach 1765-1800. Ekspozycję fajansu poprzedzą przykłady XVII- i XVIII-wiecznej porcelany chińskiej, masowo importowanej do Holandii i dostarczanej w ładowniach żaglowców Kompanii Wschodnioindyjskiej (Vereenigde Oost-Indische Compagnie). Porcelana ta wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę Europy, także na twórczość holenderskich ceramików, stając się pośrednią inspiracją dla lokalnych twórców fajansu z pomorskich warsztatów.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.