stat
Wydarzenie już się odbyło

Wielomiesięczny okres pandemii wirusa Sars-CoV-2 spowodował, że narosło wokół niej wiele mitów. Internet i teorie spiskowe sprawiły, że początkowo niewielu w nią uwierzyło. Jak naprawdę przebiega zakażenie koronawirusem? Jak się przed nim ustrzec, a może nie ma się czego bać? W najbliższy piątek gdańska badaczka i wirusolożka dr Alicja Chmielewska zmierzy się z prawdą oraz mitami, jakie pojawiły się przez ostatnie miesiące wokół tematu koronawirusa, podczas wykładu online, kończącego VII edycję programu InnovaBio Pomorze (IBP).

23 listopada - 1 grudnia 2024, g. 11:00

Gdynia,
bilety 20 zł
ulgowy 20 zł
Dr Alicja Chmielewska należy do grona jednych z najlepiej poinformowanych ludzi w branży. Na co dzień, w ramach badań prowadzonych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego sprawdza, czy występujące w organizmie człowieka białko o nazwie interferon może pobudzić nasz układ odpornościowy do skutecznej walki z koronawirusem SARS-CoV-2. - Interferony są obecnie badane klinicznie jako obiecujące leki przeciwko COVID-19. - tłumaczy badaczka.

Czy możliwe jest wynalezienie leku na COVID-19?
Na to pytanie, a także wiele innych, wywołujących emocje odpowiedzi usłyszymy już w najbliższy piątek, o godz. 11:00, na kanale YouTube PPNT Gdynia. Co istotne, wykład będzie otwarty, a dostęp do niego bezpłatny. To mocny akcent na zakończenie cyklu wykładów realizowanych w ramach VII odsłony programu InnovaBio Pomorze skierowanego do studentów kierunków life science oraz uczniów ostatnich klas liceów o profilu biologczno-chemicznym. - Pandemia wymusiła na nas nieco zmianę formuły. Bardzo zależało nam, aby IBP pozostało ciekawe, dlatego rozszerzyliśmy je o popularnonaukowe wykłady z udziałem cenionych i popularnych ekspertów. Cieszymy się, że każdy kolejny spotykał się z coraz większym zainteresowaniem, a tym samym z większą liczbą widzów. Liczymy, że nasza najbliższa propozycja również zainteresuje odbiorców. Także z uwagi na temat, który dotyczy w tej chwili każdego z nas - podkreśla dr Joanna Głowacka z PPNT Gdynia | BioLaboratorium.

dr Alicja Chmielewska - jest adiunktką w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Brała udział w badaniach genetycznych szczepionek przeciwko wirusowi HCV w instytucie CEINGE we Włoszech, oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie prowadzi badania nad komórkowymi białkami wykazującymi aktywność przeciwwirusową. Kieruje projektem dotyczącym roli odpowiedzi nieswoistej w infekcjach wirusowych, między innymi wobec koronawirusa SARS-CoV-2.