stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fantastyczny umysł i neurobiolożka z kosmiczną misją

Gdzie kryje się geniusz i jak powstają jego wizje? Czy wyobraźnia może pomóc w odkryciach naukowych? Gościem kolejnego odcinka z cyklu Nauka Mówi rozmów Hevelianum z naukowcami i popularyzatorami nauki będzie dr Agata Kołodziejczyk, jedna z najpotężniejszych kobiet nauki w Polsce. Rozmowa zostanie opublikowana 14 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.

Fantastyczny umysł to tytuł kolejnego odcinka cyklu popularnonaukowego Nauka Mówi. Jego gość dr Agata Kołodziejczyk w rozmowie z Magdaleną Maszewską z Hevelianum przybliży niezwykłe możliwości ludzkiego mózgu. Będzie to także okazja do tego, by zastanowić się, czy fantastyczne pomysły Stanisława Lema mają odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz przyjrzenia się, jakie futurystyczne badania prowadzi jedna z najpotężniejszych kobiet w Polsce.

Dr Agata Kołodziejczyk neurobiolożka z kosmiczną misją doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Advanced Concepts Team w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii Najlepszy eksperyment naukowy i Najlepszy projekt edukacyjny. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji, takich jak International Astronautical Federation, Valles Marineris - International Space Agency, European Geosciences Union, Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum.

Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Kwiecień w kalendarzu obchodów poświęcony jest w całości kobietom nauki, a patronuje mu żona Jana Heweliusza Elżbieta Koopman-Heweliusz, która również była astronomką. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Projekt jest dofinansowany z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Edukacji i Nauki.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu Nauka Mówi odbędzie się 12 maja. Jego gościem będzie Przemysław Rudź, którego muza astronomii Urania inspiruje do tworzenia muzyki elektronicznej