Fatoumata Diawara / African Beats Klub Parlament Gdańsk Sprawdź!
stat

Fatoumata Diawara / African Beats

Fatoumata Diawara powraca do Polski! Znakomita, malijska piosenkarka wystąpi w listopadzie na dwóch polskich koncertach w ramach cyklu African Beats. Artystka po raz drugi odwiedzi Gdańsk 27 listopada. Przed nami magiczny, gorący wieczór w Klub Muzyczny Parlament, pełen wspaniałej, afrykańskiej muzyki. Bilety w sprzedaży od poniedziałku.

Fatoumata Diawara to jedna z najważniejszych reprezentantek sceny World Music. Jej pierwszy album Fatou z 2011 roku ukazał artystkę jako jeden z najważniejszych i najpiękniejszych głosów Afryki. Płyta została nagran z udziałem takich gwiazd jak Toumani Diabate, Tony Allen oraz John Paul Jones z Led Zeppelin. Album został okrzyknięty najlepszym debiutem na scenie world music od wielu lat. Fatoumata w 2018 roku powróciła z nowym albumem "Fenfo" skomponowanym z muzykiem Matthieu Chedid. Album ten został nominowany do nagrody Grammy i zawiera ich wspólne, oryginalne kompozycje.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Mathieu włożył miłość i swoje doświadczenie do muzyki i kultury Mali, ja zachowałam malijską i afrykańską tradycję bluesową. Wspólnie znaleźliśmy nowoczesne brzmienie łączące zwyczaje i współczesne brzmienia afrykańskie powiedziała Fatoumata.

Dzisiaj Fatoumata z nieodłączną gitarą jest międzynarodową gwiazdą, ale nie zapomina, skąd pochodzi. A pochodzi z kraju o największym zagęszczeniu muzycznych fenomenów na świecie. To tutaj, w kraju griots, czyli tradycyjnej kasty muzyków doradców rządzących i strażników przekazywanej ustnie historii urodził się bóg afrykańskiego bluesa Ali Farka Touré. Stąd pochodzi gwiazdor sceny etno albinos Salif Keita, tu nagrywają swojego hipnotyzującego pustynnego rocka Tuaregowie z zespołu Tinariwen i tu żyje Oumu Sangaré najwybitniejsza współczesna diwa Afryki o zmysłowym, zachrypniętym głosie. Tu odbywał się kultowy muzyczny Festiwal Pustyni, na który ciągnęły tłumy z całego świata, a w dziesiątkach klubów w Bamako co wieczór można było posłuchać na żywo najlepszej muzyki w zachodniej Afryce. ()

Żyjąca na emigracji Fatoumata, która śpiewa prawie zawsze w języku bambara, bo mówi, że tylko wtedy naprawdę udaje jej się dotrzeć do dusz słuchaczy, jest jednym z wielu malijskich muzyków, którzy zaangażowali się w antywojenną kampanię. Najmłodszej malijskiej gwieździe w kolorowym turbanie udało się jednak coś niezwykłego. Gdy oczy świata skupiły są na Mali z powodu francuskiej interwencji w 2013 ona zebrała całą muzyczną elitę swojego kraju w jednym studiu i przekonała ją do zaśpiewania swojej piosenki.

FATOUMATA DIAWARA
Gdańsk - Klub Muzyczny Parlament - 27.11.2020 r.
Początek godzina 20.
Koncert odbędzie się w ramach cyklu African Beats

Artystka wystąpi również 29 listopada w Warszawie, w klubie NIEBO.
Fatoumata Diawara w Warszawie / African Beats

BILETY https://www.interticket.pl/fatou_gda

Organizator: Agencja Perspektywy

Kontakt: biuro@agencjaperspektywy.pl