Festiwal Euroshorts 2019 Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Euroshorts 2019 Opinie (4)

  • Kalendarz
    25 listopada - 1 grudnia 2019, godz. 18:00, 19:30
  • Lokalizacja
    Gdańsk

55 filmów konkursowych z 28 krajów obejrzą jurorzy i widzowie festiwalu EUROSHORTS MŁODZI FILMOWCY - 28 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 25 listopada - 1 grudnia 2019 w Gdańsku, w Bibliotece pod Żółwiem, Bibliotece przy ul. Mariackiej i Nadbałtyckim Centrum Kultury. Codziennie przewidziane są dwa seanse po 72 minuty (o 18.00 i 19.30), a finał potrwa od 17.00 do 22.00. Wśród widzów, którzy obejrzą i ocenią wszystkie filmy konkursowe w Gdańsku (12 godzin projekcji), zostanie rozlosowana nagroda 500 zł.

Uczestnicy konkursu Euroshorts dopiero zaczynają swoją karierę w filmie, a więc zobaczymy tu niezwykłą świeżość spojrzenia, bezkompromisowe podejście do tematów i rodzące się talenty. Wielu z autorów można będzie spotkać osobiście. Euroshorts to najnowsze filmy studentów i absolwentów polskich i światowych szkół filmowych oraz doskonałe profesjonalne filmy niezależne z Polski i ze świata. Niektóre z nich już stały się międzynarodowymi przebojami.

PROGRAMTematem wiodącym jest ojcostwo
To co mnie w tym roku zaciekawiło najbardziej, co powtarza się w wielu filmach z różnych miejsc świata, to temat ojcostwa. Pojawia się w różnych odsłonach: w ojcowskich staraniach, nieudolności, tęsknocie i czułości. Zawsze jest w tym miłość - mówi Kaja Wilengowska, główna selekcjonerka festiwalu. Razem ze swoim zespołem, z ponad 60 godzin zgłoszonych materiałów Kaja zbudowała autorski program konkursowy. - Ale nie tylko o tym zobaczycie filmy, świat się kręci i bohaterami naszych czasów są zarówno uchodźcy, jak i bogata młodzież. Ludzie, którzy są i wspaniali i okropni dla innych.

Akcje różne
Fani niecierpliwie czekają na 28 już edycję pokazu "Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika" z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, czyli najlepsze światowe spoty reklamowe z ostatniego roku, wyróżnione przez prestiżowe amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP). Można będzie zobaczyć reklamy nakręcone przez wybitnych reżyserów i z udziałem znanych aktorów i sportowców. Podczas finału festiwalu Euroshorts 2019 odbędzie się koncert wokalistki, Marty Sap i premiera płyty "Kanwa", wydanej przez znaną trójmiejską wytwórnię muzyczną Nasiono Records. Płyta została nagrana w nadzwyczajnej przestrzeni Kościoła św. Jana w Gdańsku. Marta Sap budzi do życia instrumenty archaiczne, ale nie stara się dokonać rekonstrukcji tradycyjnej muzyki. Jej instrumentarium obejmuje didgeridoo, bębny, kalimby, drumle, fujarę pasterską, cytrę akordową oraz współczesne syntezatory. Przygotowuje opracowania muzyczne do spektakli teatralnych, performansów, filmów dokumentalnych, jest instruktorem muzycznym.

Dla młodych dziennikarzy festiwal przygotował konkurs Konkurs na formę dźwiękową im. Jerzego Tuszewskiego, z wysokimi nagrodami, ufundowanymi przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Uczestnicy mają za zadanie nagranie 5-minutowego utworu dźwiękowego na dowolny temat. Jerzy Tuszewski (1931-2016) był reżyserem radiowym, jednym z pionierów stereofonicznego słuchowiska dokumentalnego w Polsce, związanym z Programem 2 Polskiego Radia. Był też współzałożyciele pierwszego polskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W późniejszym okresie twórczości realizował filmy dokumentalne.

Francja będzie celem rysunkowej podróży, którą odbędą podczas warsztatów z Podróżniczką Hanią najmłodsi uczestnicy festiwalu. Partnerami projektu są: Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski.

Filmujemy Gdańsk! 8 - to konkurs dla każdego, polega na filmowaniu ulic Gdańska. Aby wziąć udział w konkursie, należy zarezerwować ulicę na stronie www.filmujemy-miasta.pl . Można wygrać między innymi designerską mapę miasta.

W miejscach festiwalowych będzie można oglądać mobilną wystawę plakatów, wyróżnionych w Konkursie na plakat festiwalu Euroshorts. Autorką plakatu tegorocznej edycji jest Magdalena Zalewa, studentka grafiki w Akademii im. Willema de Kooninga w Roterdamie, zdobywczyni wyróżnienia w konkursie.

Klubem festiwalowym będzie kawiarnia Kino Kameralne Cafe przy ul. Lektykarskiej 4.