W dniach 8-11 listopada 2019 Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, ekranizacje bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z gośćmi. Festiwal odbędzie się w dawnym kinie Watra, na Patio ASP oraz w Instytucie Kultury Miejskiej. Festiwal jak zawsze zaprezentuje filmy animowane nie tylko dla dzieci.
Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata z czego komisja selekcyjna wybrała 55. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, głosując po każdym bloków konkursowym.
Tradycją gdańskiego festiwalu jest również specjalne pasmo filmów krótkometrażowych przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji - globalnego święta filmu animowanego, obchodzonego równolegle na wszystkich kontynentach, z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego.
Jest to wyjątkowe święto, ponieważ co roku publiczność na całym globie ma możliwość obejrzenia tych samych zestawów najlepszych animacji, świętując ten sposób rocznicę pierwszego publicznego pokazu filmu animowanego Theatre Optique Emile Reynauda, który miał miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r. W tym roku zaprezentujemy filmy m.in. z Japonii, Korei, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Argentyny oraz poszczególnych państw europejskich. Zaprezentujemy również osobny blok świetnych animacji z Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie - mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator programowy gdańskiego Festiwalu.
Poza filmami krótkometrażowymi na widzów czekają również pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zobaczyć będzie można m.in. pokazywaną na festiwalach w Cannes oraz Annecy włosko-francuską animację "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w reż. Lorenzo Mattotti, polsko-łotewski obraz "Jakub, Mimmi i gadające psy" w reż. Edmundsa Jansonsa, nominowaną do tegorocznego Oskara japońską animację "Mirai" Mamoru Hosody czy kolejną animację w reż. Wesa Andersona "Wyspa psów".
Gdański festiwal to również spotkania z gośćmi. W tym roku organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmu "Basia 3" z udziałem jego twórców ze studia animacji Grupa Smacznego oraz autorek serii książek "Basia" - Zofią Stanecką i Marianną Oklejak.
Dorośli widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu i dyskusji na temat obrazu wojny w kinie animowanym, z wybitnym pisarzem i reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim, w kontekście prezentowanego filmu "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Animacja ta znalazła się niedawno na liście tytułów, które mają szansę na nominację do Oscara.
W paśmie poświęconym mistrzom kina animowanego przybliżona zostanie twórczość francuskiego autora komiksów i filmów Sylvaina Chometa, w tym m.in. jego ostatni pełnometrażowy film "Iluzjonista". Zaprezentowane zostaną również krótkometrażowe animacje i filmy eksperymentalne Davida Lyncha z początków jego kariery.
-
W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie - dodaje Anna Kądziela-Grubman.
Dla najmłodszych widzów, poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty z animacji poklatkowej.
Festiwal potrwa cztery dni, od 8 do 11 listopada a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival czy Kino na Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.
Bilety w cenie 12 zł dostępne są w przedsprzedaży na stronie festiwalu a w trakcie Festiwalu w miejscach projekcji.
Więcej informacji i program festiwalu:
PIĄTEK, 8 LISTOPADA 2019
KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)
godz. 9.00, 11.00, 13.00 | Zamknięte pokazy filmów konkursowych dla szkół i przedszkoli | bloki przygotowane dla różnych grup wiekowych | wymagana wcześniejsza rezerwacja; informacje o dostępnym programie dla szkół i przedszkoli, zapisy: ania@animafest.pl)
godz. 16.00 | Konkurs filmów animowanych - blok I (fabuła)
godz. 18.00 | Surrealistyczne realia wojny: Walc z Baszirem, reż. Ari Folman, Izrael, Francja, Niemcy, USA, 2008, 90 min
godz. 19.45 | Wyspa Psów, reż. Wes Anderson, USA, 2018, 105 min
godz. 21.30 | Konkurs filmów animowanych - blok II (fabuła)
SOBOTA, 9 LISTOPADA 2019
KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)
godz. 11.00 | Premiera: Basia 3, reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska, 2019, 50 min + spotkanie z twórcami filmu i autorkami książki (ok. godz. 12.00)
godz. 13.00 | Konkurs krótkich filmów dla dzieci - cz. I, ok. 60 min
godz. 14.15 | Gordon i Paddy, reż. Linda Hambäck, Szwecja, 2017, 62 min
godz. 15.35 | Surrealistyczne realia wojny: Jeszcze dzień życia, reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente, Polska, Hiszpania, 2018, 84 min + spotkanie po filmie z Wojciechem Jagielskim (w IKM)
INSTYTUT KULTURY MIEJSKIEJ (Długi Targ 39/40, Gdańsk)
godz. 17.15 | Spotkanie z pisarzem i reporterem Wojciechem Jagielskim po filmie "Jeszcze dzień życia" - wstęp wolny
godz. 19.00 | Konkurs filmów animowanych - blok III (teledysk + eksperyment)
godz. 20.45 | Konkurs filmów animowanych - blok I (fabuła) - powtórka
NIEDZIELA, 10 LISTOPADA 2019
KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)
godz. 11.30 | Konkurs krótkich filmów dla dzieci - cz. II, ok. 70 min
godz. 13.30 | Jakub, Mimmi i gadające psy, reż. Edmunds Jansons, Łotwa, Polska, 2019, 70 min
godz. 15.00 | Obejrzyj to jeszcze raz: Mirai, reż. Mamoru Hosoda, Japonia, 2018, 100 min
godz. 17.00 | Sylvain Chomet x2: Iluzjonista, reż. Sylvain Chomet, Francja, Wielka Brytania, 2010, 80 min
godz. 18.45 | Anomalisa, reż. Charlie Kaufman, Duke Johnson, USA, 2015, 91 min
godz. 20.30 | Konkurs filmów animowanych - blok II (fabuła) - powtórka
godz. 22.00 | Konkurs filmów animowanych - blok III (teledysk + eksperyment) - powtórka
PATIO ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, wejście od ulicy Tkackiej)
godz. 16.00 | Międzynarodowy Dzień Animacji 2019 - cz I: 50 lat animacji ze Szwajcarii, 40 min - wstęp wolny
godz. 17.00 | Międzynarodowy Dzień Animacji 2019 - cz II: Chorwacja, Tajwan, Sudan, Grecja, Chiny - wstęp wolny
PONIEDZIAŁEK, 11 LISTOPADA 2019
KINO WATRA (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)
godz. 11.00 | Konkurs krótkich filmów dla dzieci - cz. II, ok. 70 min - powtórka
godz. 12.30 | Konkurs krótkich filmów dla dzieci - cz. I, ok. 60 min - powtórka
godz. 13.45 | Superagentka, reż. Karla von Bengtson, Dania, 2017, 77 min
godz. 15.30 | Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, reż. Lorenzo Mattotti, Włochy, Francja, 2019, 82 min
godz. 17.15 | Sylvain Chomet x2: Trio z Belleville, reż. Sylvain Chomet, Francja, Belgia, Kanada, 2003, 82 min
godz. 19.00 | 37 lat temu: Ciemny Kryształ, reż. Jim Henson, Frank Oz, USA, 1982, 93 min
godz. 20.45 | David Lynch - krótkie animacje i filmy eksperymentalne - 1966-2004, 108 min
PATIO ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, wejście od ulicy Tkackiej)
godz. 10.00 | Warsztaty animacji dla dzieci - grupa I
godz. 12.30 | Warsztaty animacji dla dzieci - grupa II
godz. 17.00 | Międzynarodowy Dzień Animacji 2019 - cz III: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie 2019 - Najlepsze animacje konkursowe - wstęp wolny
Pokazy z cyklu Międzynarodowy Dzień Animacji 2019 na Patio ASP - wstęp wolny