FFN cineRAMAfest traktuje o szansach i zagrożeniach nowego układu medialnego, czyli tzw. mediów 2.0. Poprzez projekcje filmowe, spotkania z gośćmi, warsztaty oraz konkursy filmowe zastanowimy się czym są nowe media i jak wpływają na nasze życie.
Problematykę tę przybliżać mają zarówno konkursowe filmy o tematyce nowomedialnej (zadające pytanie o to, w jaki sposób funkcjonuje dziś człowiek w przestrzeni nowych mediów), jak również "wyroby filmopodobne", których pełna jest Sieć WWW (vlogi, remiksy, machinimy, pranki, pivoty, parodie zwiastunów).
Takie produkcje chcielibyśmy pokazywać na festiwalu i nad takimi się zastanawiać na szeregu imprez towarzyszących. Zwracać będziemy także uwagę na historię mediów - jak "nowe media" (jak np. VHS) zmieniały się w stare; jak przeobraziły się w media, o których myślimy dziś w sposób nostalgiczny. Według naszej wiedzy planowany przez nas festiwal to jedyny festiwal dedykowany całkowicie tematyce nowomedialnej.
FFN cineRAMAfest traktuje o szansach i zagrożeniach nowego układu medialnego, czyli tzw. mediów 2.0. Poprzez projekcje filmowe, spotkania z gośćmi, warsztaty oraz konkursy filmowe zastanowimy się czym są nowe media i jak wpływają na nasze życie.
PROGRAM:
24 czerwca | Pokazy filmowe
Podczas pierwszego dnia festiwalu pokażemy filmy, które swoja tematyką nawiązują do nowych mediów. Po projekcjach odbędą się panele dyskusyjne ze znakomitymi filmo i medioznawcami.
- 13:00 "Wideodrome" (1983) reż. David Cronenberg
Operator telewizji kablowej, Max Renn, odkrywa piracki kanał, na którym prezentowane są szokujące filmy. Ich bohaterami są osoby, które w rzeczywistości poddawane są okrutnym torturom. Chcąc wykorzystać tego typu nagrania w swojej stacji, rozpoczyna poszukiwanie nadawcy nielegalnego programu. Jednocześnie odkrywa iż program tak naprawdę jest nadawany z USA. Jego dziewczyna, Nicki, wyrusza w poszukiwaniu nadawcy lecz nie wraca.
Panel dyskusyjny: dr Monika Bokiniec i Grzegorz Fortuna
- 15:30 "Lo i stało się" (2016) reż. Werner Herzog
Kiedy został wysłany pierwszy mail? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji. To w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje.
Panel dyskusyjny: dr Joanna Sarbiewska i dr Sebastian Jakub Konefał
- 18:15 "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" (2016) reż. Paolo Genovese
Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać...
Panel dyskusyjny: prof. Tomasz Szkudlarek i prof. Krzysztof Kornacki
- 21:00 WYSTAWA
25 czerwca | Pokazy konkursowe
Drugiego dnia festiwalu pokażemy filmy nadesłane na konkurs. Uczestników obowiązywał jeden warunek: formalne lub tematyczne nawiązanie do tematu nowych mediów. Jak na cyfrowy świat patrzy młode pokolenie twórców?
- 14:00 Pokaz filmów dyplomowych studentów Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej
- 15:30 Pokaz konkursowy: nowomedialne filmy jednominutowe
- 17:15 Pokaz konkursowy: nowomedialne filmy OFF
- 20:00 Gala rozdania nagród + koncert DJ/VJ
Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, Helios Polska, Avocado vegan bistro . Wrzeszcz/Avocado vegan food & coffee Przymorze
Chciałbyś pomóc?
https://zrzutka.pl/3gdtc3Dziękujemy!