Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem do kalendarza wydarzeń kulturalnych wraca JachtFilm.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie się wybór najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Będą niespodzianki.

Projekcje rozpoczną się w sobotę o godz. 16.00 pokazem filmu pt. "Latający Holender". Jest to film poświęcony postaci zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie polskiej telewizji programu poświęconego żeglarstwu.
Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa filmy. "O łodziach i braciach" to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali jachty, które skutecznie broniły najsłynniejsze trofeum żeglarskie na świecie - Puchar Ameryki.
Sobotni wieczór zakończy film "Berserk w Antarktyce", który za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie "ostatnim z prawdziwych Wikingów".
W niedzielę zostaną pokazane cztery filmy.

"Kapitan Kapitanów" to archiwalny film o bardzo ważnej postaci w historii polskiego szkolnictwa morskiego, kapitanie Konstantym Maciejewiczu. To właśnie on jest bohaterem jednej z najbardziej znanych książek marynistycznych "Znaczy Kapitan".

"W kilwaterze szkunera Zaca" - to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku.

Pokaz filmu "Gorycz Zwycięstwa" będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza "Kuby" Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR.
Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. "Przygody Dodo" to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni. Patronem medialnym jest Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Żeglarski.info oraz Trójmiasto.pl

Program:
SOBOTA 16 października
/ godz. 16.00 - 20.30
Latający Holender / Polska / 2009 / 51 min.
O łodziach i braciach / USA / 1985 / 55 min.
Berserk w Antarktyce / Norwegia / 2000 / 51 min.

NIEDZIELA 17 października / godz. 16.00 - 20.30
Kapitan kapitanów / Polska / 1969/ 25 min.
W kilwaterze szkunera Zaca / USA / 1978-2005 / 51 min.
Gorycz zwycięstwa / Polska / 1981 / 43 min.
Przygody Dodo / Belgia / 2015 / 55 min.


Na wszystkie pokazy wstęp wolny ! Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.
Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek: www.jachtfilm.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu, lub innych zmian wynikających z aktualnych obostrzeń epidemiologicznych.