Już po raz drugi na ulicach Gdańska staną kolorowe lwy. Fundacja „Wspólnota Gdańska” jest organizatorem II Festiwalu Gdańskich Lwów, realizowanego w ramach programu Czas Gdańskich Lwów, unikatowego przedsięwzięcia, jedynego tego typu w Polsce, promującego lokalne wartości.
Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu w piątek, 23 maja o godz. 17 przy Długim Targu.
W trakcie ubiegłorocznej, pilotażowej edycji Festiwalu w centralnych punktach Gdańska ustawiono 25 figur lwów, lwic i lwiątek stworzonych i pomalowanych przez gdańskich artystów. Figury stały min. na Długim Targu, przy kinie Krewetka, przy pętli tramwajowej w Oliwie oraz przy terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Turyści odwiedzający Gdańsk w roku 2007 zrobili tysiące fotografii z Gdańskimi Lwami i zawieźli je do swoich miast i domów w Polsce i za granicą.
- Dzięki lekkości i niekonwencjonalnemu charakterowi akcji budujemy pozytywny wizerunek Gdańska – mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji „Wspólnota Gdańska”.
Podczas drugiej edycji festiwalu organizatorzy spodziewają się zachęcić do fundowania nowych figur lwów, tak by na ulicach Gdańska stanęło ok. 100 figur. - Figury świetnie nadają się do promocji firmy, organizacji. Podkreślają tez przynależność do lokalnej społeczności.
– Lwy od 551 lat trzymające Herb Wielki Gdańska, to przecież nasza tradycja i historia – podkreśla Stelmasiewicz.
Poprzez tę akcję Fundacja dąży do tego, aby Gdańsk był postrzegany, jako miasto silne historią, przyjazne dla turystów i mieszkańców, opiekujące się potrzebującymi i dbające o rozrywkę.
W tym roku figury będą pojawiały się stopniowo w głównych punktach miasta. Pierwszych 10 lwów, lwic i lwiątek – już 23 maja.
W trakcie otwarcia Festiwalu - 23 maja o godz. 17 - Długim Targiem przejdzie kolorowa parada, na którą Fundacja „Wspólnota Gdańska” zaprasza mieszkańców i gości Gdańska z piszczałkami, trąbkami i innym sprzętem grającym. 10 pierwszych lwów zostanie odsłoniętych. Do końca czerwca sukcesywnie w różnych punktach Gdańska dostawiane będą kolejne. Gdzie? Informacje w portalu trojmiasto.pl.
Lwy zostaną w Gdańsku do końca sierpnia.
GENEZA FESTIWALU GDAŃSKICH LWÓW
Pierwsza akcja „Sztuka na ulicy”, zorganizowana w Zurychu (Szwajcaria) w roku 1998 polegała na ustawieniu na ulicach miasta figur krów naturalnej wielkości, pomalowanych przez artystów malarzy. Istotą wystawy nie były same figury zwierząt, ale ich artystyczny wizerunek oraz aktywizacja artystyczna mieszkańców Zurychu. Celem tej wystawy była promocja Zurychu oraz inicjatora i głównego sponsora: Stowarzyszenia Handlu Detalicznego, a także wsparcie organizacji charytatywnych.
Od tej pory na całym świecie zorganizowano około 200 takich wystaw, podczas których przedstawiono różne zwierzęta: lwy, niedźwiedzie, bizony, konie. Wszędzie wystawy były bardzo przychylnie przyjmowane przez mieszkańców miast i cieszyły się ogromną popularnością wśród turystów.