stat
Impreza już się odbyła

Festiwal HumanDOC na Uniwersytecie Gdańskim

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
paź 18

piątek, g. 10:00

bilety 10 zł

5 - 10 sierpnia 2025

Gdańsk
Festiwal HumanDOC na Uniwersytecie Gdańskim
10 grudnia 2017 r. (niedziela), godz. 15:00
Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 51
Wstęp 5 zł (trzy filmy)

Organizator główny Festiwalu: Fundacja HumanDoc
Organizator pokazów w Gdańsku: Kulturalny Kolektyw UG

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie” jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne.
Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty.
Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata.

10 grudnia 2017 roku, od godziny 15:00 będziecie mieli okazję obejrzeć wybrane filmy w auli na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Bilet wstępu na trzy pokazy: 5 zł.

Dwa światy [Two worlds] reż. Maciej Adamek, Polska/Czechy 2016 (51′)
Laura ma 12 lat i niesłyszących rodziców. Jej ojciec pracuje jako ślusarz, a matka zajmuje się domem. We wsi, w której mieszkają, ludzie przyzwyczaili się do nich i nauczyli się z nimi porozumiewać. Kiedy muszą wyjechać gdzieś dalej, to Laura staje się przewodniczką i opiekunką swoich rodziców.

Ambulans [Ambulance] reż. Mohamed Jabaly, Palestyna/Norwergia, 2016 (78′)
Mroczna, nakręcona w pierwszej osobie relacja z ostatniej wojny w Strefie Gazy latem 2014 r. Mohamed Jabaly, młody chłopak z miasta Gaza, dołącza do załogi jednej z karetek pogotowia. Będąc w samym sercu wojny, szuka dla siebie miejsca w oblężonym kraju, gdzie przyszłość wydaje się być całkowicie nieprzewidywalna. Na temat powtarzających się aktów przemocy w Strefie Gazy powiedziano już prawie wszystko, jednak historie za nimi stojące pozostają ukryte. Tym razem stało się inaczej.

Córka jeziora [Daughter of the lake] reż. Ernesto Cabellos, Peru/Boliwia/Holandia, 2015 (87′)
W szczytowym momencie peruwiańskiej gorączki złota andyjska kobieta, która potrafi porozumiewać się z duchami zamieszkującymi słodkowodne głębiny, wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, które uważa za Matkę. Nelida czuje się córką jezior i walczy o możliwość dalszego zaopatrywania w wodę wioski, w której mieszka.