stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Jazz Jantar: Avant Days Opinie (2)

Wydarzenie w ramach

Mikołaj Trzaska - kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy, lider wielu zespołów oraz kreatywny uczestnik międzynarodowych projektów muzycznych, także twórca muzyki filmowej i teatralnej, wreszcie wydawca, który z sukcesem wprowadza na polski rynek muzyczny wiele wartościowej nowej muzyki.

12 - 20 lipca 2024, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
ulgowy 30 - 40 zł
Kup bilet
lip 26-27

piątek - sobota, g. 20:00

bilety 125 zł
przedsprzedaż 105 zł
Profesjonalną karierę artystyczną rozpoczął jako saksofonista altowy legendarnego zespołu Miłość: Tymański, Możdżer, Sikała, Trzaska, Olter (w pierwszym składzie także Mazzoll), następnie lider własnej formacji jassowej Łoskot, współtwórca duetu: Świetlicki / Trzaska, współpracownik duetu instrumentalno-kompozytorskiego Marcina i Bartłomieja Oleś, autor projektów z pogranicza literatury, teatru i muzyki - wraz z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, a także wybitnym ukraińskim pisarzem i poetą Jurijem Andruchowychem.

jazz - koncerty w Trójmieście


We wrześniu 2003 r. podczas pobytu w Skandynawii Trzaska nawiązuje stałą współpracę z muzykami na co dzień stanowiącymi sekcję rytmiczną Petera Brötzmanna - basistą Peterem Friisem Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą. Nagrywają albumy: UNFORGIVEN NORTH i ORANGEADA. Wiosną 2004 r. przy okazji trwania Roku Polskiego w Niemczech, Trzaska nawiązuje współpracę z muzykami z Niemiec: perkusistą i elektronikiem Paulem Wirkusem oraz kontrabasistą Johannesem Firschem. Grają dwie trasy po Niemczech.

W kwietniu 2005 roku do tria Trzaska/Friis/Uuskyla dołącza Peter Brotzmann. W ten sposób powstaje NORTH QUARTET i płyta MALAMUTH. W 2005 roku, daje wiele koncertów w trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. W kwietniu 2007, w Kopenhadze, odbywa się premiera ich wspólnej płyty VOLUMEN, wydanej przez duńskie wydawnictwo Ninth World Music. W tym samym roku współpracuje z Paulem Wirkusem przy realizacji płyty inspirowanej prozą Andrzeja Stasiuka NACHT.

Maj 2006 roku to data powstania projektu Shofar, z udziałem gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz z perkusisty Macia Morettiego. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce żydowskiej i współczesnym kreatywnym jazzie. W 2007 roku wychodzi płyta SHOFAR. Jesienią 2006 roku Trzaska nawiązuje współprace z Joe McPhee oraz Jay Rosenem, z którymi nagrywa album INTIMATE CONVERSATIONS.

W 2007 roku gra wspólną trasę koncertową z Trio X, a zaraz potem nagrywaja materiał na wspólną płytę pod roboczym tytułem MAGIC. W październiku 2007 roku z okazji 80 urodzin Guntera Grassa, tworzy dwunastu osobową orkiestrę pod nazwą Mikołaj Trzaska Mottlau River Band w składzie: Johannes Bauer, Wacław Zimpel, Przemek Dyakowski, Tomasz Ziętek, Kristofer Winckel, Marcin Dymiter, Adam Witkowski, Olo Walicki, Kuba Staruszkiewicz, Michał Goss, Paweł Nowicki, z którą wykonuje w kościele Św. Jana w Gdańsku suitę poświęconą pisarzowi.

W listopadzie 2007 roku zostaje zaproszony do międzynarodowego projektu Kena Vandermarka - Resonanse, gdzie współpracuje z Timem Daisy, Stevem Swellem, Magnusem Broo, Yurijem Yaremchukiem, Markiem Tokarem, Davem Rempisem, Michaelem Zerangiem oraz Per-Ake Holmlanderem. W grudniu 2007 roku tworzy kwartet z amerykańskim pianistą Noahem Rosenem, duńskim perkusistą Peterem Ole Jorgensenem i belgijskim kontrabasistą Peterem Jacquemynem, muzycy nagrywają płytę jako Trzaska/Rosen Quartet, a także odbywają trasę po Polsce i Ukrainie.

W styczniu 2008 roku nagrywa płytę we trio z Peterem Brotzmannem i Johannesem Bauerem. Wiosną 2008 roku do duetu z Clementine Gasser dołącza perkusista z Chicago Tentet - Michael Zerang. Grają trasę po Polsce oraz rejestrują materiał na wspólną płytę pod magicznym tytulem NADIR & MAHORA. Wiosną 2008 roku realizuje dwa projekty muzyczne w Wiedniu wspólnie z Clemntine Gasser i Bernhardem Loibner dla Essl Museum oraz z Joachimem Roedeliusem i Clementine Gasser - SECRET LOVE. Przy okazji zostaje zaproszony do wzięcia udziału w Vienna Improvise Orchestra pod dyrekcją saksofonisty i skrzypka Michaela Fishera.

W czerwcu 2008 Mikołaj powołuje do życia kwartet złożony z klarnetów basowych o nazwie IRCHA, do grupy zaprasza Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Zespół debiutuje na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. W październiku 2008 roku trio Trzaska/Gasser/Zerang odbywa międzynarodową trasę, koncertując w Austrii, Niemczech i Polsce. W tym samym czasie Trzaska poznaje australijskiego kontrabasistę Claytona Thomasa, z którym również koncertuje w Niemczech i Polsce, a w poznańskim klubie Dragon rejestrują materiał na płytę.

Pod koniec października 2008 roku odbyło się tourne artysty po USA: z Joe McPhee, Dominikiem Duvalem oraz Jayem Rosenem, polski saksofonista gra kilka koncertów w Nowym Jorku, m.in. w The Living Theater w ramach programu RUCMA. Następne gra w New Haven, CT w Firehouse, koncert połączony z nagraniem materiału na płytę. W Filadelfii, w International House Philadelphia, w ramach cenionej przez krytyków serii Ars Nova Workshop. Była to trasa promująca płytę INTIMATE CONVERSATION wydaną przez wytwórnię Not Two. Druga część trasy to występy Mikołaja Trzaski w Chicago, podczas Umbrella Music Festival - European Jazz Meets Chicago okrzykniętego przez krytyków najważniejszym chicagowskim spotkaniem jazzowym.

Trzaska wystąpił 5 listopada w Chicago Cultural Center z chicagowskimi gwiazdami jazz-impro - basistą Kentem Kesslerem i Michaelem Zerangiem. Trasę zakończył koncert w klubie The Hideout w Chicago 8 listopada z gitarzystą Evanem O'Reilly, basistą Christianem Weberem i perkusistą Tomasem Fujiwarą. Ponadto grał z Timem Daisym, Elizabeth Harnik, oraz Taylorem Ho Bynumem. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Trzaska realizuje dawno zaplanowany projekt o nazwie WARSONG z Raphaelem Rogińskim na gitarze i Tomakiem Sowińskim na perkusji. W połowie listopada 2008 roku odbyła się trasa założonego przez Kena Vandermarka - Reed Trio w towarzystwie klarnecisty Wacława Zimpla, zakończona rejestracją materiału na płytę CD i LP. Kilka dni później brytyjski perkusista Mark Sanders, zaprasza Mikołaja Trzaskę do swojego tria, w którym występuje także Peter Friis Nielsen.

Per-Åke Holmlander - szwedzki tubista, improwizator i kompozytor. Członek Peter Brötzmann Chicago Tentet, Barry Guy New Orchestra i Resonance Ensemble Kena Vandermarka. Stały współpracownik Matsa Gustafssona, Paala Nilssen-Love'a, Frederika Ljungkvista, Kena Vandermarka i wielu czołowych muzyków tak amerykańskich jak i europejskich. Od lat osiemdziesiątych aktywny na scenie awangardowej (nagrywał m.in. z Moondogiem). Obok Michela Godarda uznawany za najlepszego jazzowego tubistę Europy. Wraz z Matsem Gustafssonem współkieruje projektem Swedish Azz, odwołującemu się do skandynawskiej muzyki lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Mark Sanders
- brytyjski perkusista i kreatywny improwizator, liczący się artystycznie partner dla wielu renomowanych muzyków improwizatorów z całego świata, między innymi takich jak: Evan Parker, Petera Brötzmanna, Derek Bailey, Myra Melford, Paul Rogers, Henry Grimes, Roswell Rudd, Trevor Watts, Tim Berne, Otomo Yoshihide, Luc EX, Sidsel Endresen Mahmud Gania , Wadada Leo Smith, Charles Gayle, Sirone, William Parker i Mikołaj Trzaska. Mark koncertował w USA, Kanadzie i Brazylii, Japonii, Maroko, RPA, Mozambiku i Turcji. Brał udział w nagraniu ponad 100 płyt.

Olie Brice - kreatywny brytyjski kontrabasista - improwizator, który współpracował z wieloma europejskimi i amerykańskimi artystami współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. Evanem Parkerem, Ingrid Laubrock, Paulem Dunmallem, Moholo-Moholo, Patem Thomasem, Mulatu Astatke, Mikołajem Trzaską, Stevem Noble, Alexem Wardem, Hannah Marshallem, Stevem Reidem i wielu innymi. Prowadzi też swój kwartet: Olie Brice Quartet wraz z Markiem Hanslipem - saksofon tenorowy, Leonem Michenerem - fortepian i Jeffem Williamsem - perkusja.

SKŁAD:

MIKOŁAJ TRZASKA QUARTET

Mikolaj Trzaska- saksofony, klarnety
Pe- Ake Holmlander - tuba
Olie Brice - kontrabas
Mark Sandres - perkusja

NILS PETTER MOLVAER / BABOON MOON / polska premiera

Nils Petter Molvaer to postać niezwykle istotna dla jazzowej sceny europejskiej, dla rozwoju norweskiej muzyki improwizowanej oraz klubowej. Dzisiaj ten wszechstronny trębacz, kompozytor, producent, autor muzyki filmowej powraca w odświeżonej i dosyć odważnej - jak na niego - formule. "Baboon Moon" to debiut pod kuratelą prestiżowej Columbii oraz prezentacja zupełnie nowej formacji tego artysty.
(...) Przemek Psikuta / Jazz Forum

SKŁAD:

Nils Petter Molvaer - trąbka
Erland Dalen - perkusja
Stian Westerhus - gitara

Wybrana dyskografia:
Khmer (1997) / Solid Ether (2000) / Recoloured - The Remix Album (2001) / NP3 (2002) / Streamer (2004) / Remakes (2005) / Er (2005) / re-vision (2008) / Hamada (2009) / Baboon Moon (2011)

Informacja o biletach

BILETY I KARNETY

Bilety normalne / koncert w Filharmonii Bałtyckiej / 4.11.2012:
- od 3.09.2012: 90 zł

Karnety normalne – koncerty w Żaku:
- od 3.09.2012: koncerty 21.10 i 24.10: 50 zł / pozostałe koncerty: 40 zł

Karnety na koncert 26.10.2012: 15 zł

Zniżki studenckie i uczniowskie:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 30 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 20 zł

Super zniżki dla studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Kartę do Kultury, na Kartę Dużej Rodziny*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 25 zł
- koncerty w Żaku / karnety: 15 zł

Zniżka na Kartę Festiwalową*:
- koncert w Filharmonii – 4.11.2012 / bilety: 20 zł
- koncerty w Żaku – karnety: 10 zł

* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie biletów (1 legitymacja – 1 bilet), dla zniżek na Kartę do Kultury do wyczerpania limitów na dany koncert.
Karnety obejmują wszystkie koncerty danego dnia. Karta Festiwalowa przysługuje trójmiejskim muzykom jazzowym.

Sprzedaż biletów w Klubie Żak, na www.eventim.pl (tylko bilety normalne, zgodnie z regulaminem eventim.pl).

Kasa Klubu Żak czynna:
- od 3.09.2012 w g.15.00 – 21.00 (pn – pt) i g.16 – 21.00 (sb – nd)
kontakt: kasa@klubzak.com.pl / 58 344 05 73 w.117