W ostatnią sierpniową niedzielę będzie miał miejsce Festiwal Jazz Niepodległości powered by Lotos Sopot 2018. Dokładniej, w muszli koncertowej przy sopockim molo, w godzinach 16:00- 22:00, wystąpią znani polscy i zagraniczni wykonawcy jazzowi. W 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości chcemy podziękować i oddać hołd tym wszystkim, dzięki którym możemy żyć teraz w wolnym i niepodległym kraju.
W dniu 11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się tak za sprawą Polaków, którzy w okresie niewoli pamiętali i przekazywali młodym pokoleniom wiedzę o polskim języku i kulturze oraz wytrwale i ofiarnie na arenie międzynarodowej walczyli o nasz kraj. Duży wkład w odzyskanie niepodległości przez Polaków odegrały Stany Zjednoczone, czyli kolebka światowego jazzu.
jazz - koncerty w Trójmieście
Z tej okazji Festiwal Jazz Niepodległości powered by Lotos, który odbędzie się w pod koniec sierpnia w Sopocie przypomni utwory najwybitniejszych polskich twórców. "Uczestnicy festiwalu usłyszą jazzowe aranżacje dzieł, między innymi: Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy zagrane przez najlepszych polskich artystów, jak i specjalnych gości z USA." - mówi Paweł Sochacki, producent festiwalu.
W tym roku line-up festiwalu wypełniają koncerty takich formacji jazzowych, jak: Jerzy Małek Quintet feat. Andy Middleton
Strzelczyk/Waggoner Quartet
Maciej Kądziela Quintet
SKICKI-SKIUK
MALEDIWY/ Marek Pospieszalski/ Qba Janicki
Jerzy Małek Quintet feat. Andy Middleton"Black Sheep" to autorski projekt trębacza i kompozytora, Jerzego Małka. Zespół prezentuje muzykę, która jest fuzją wielu stylów muzycznych, połączonych ze sobą nieposkromioną jazzową improwizacją. Zespół zapowiada premierę płyty "Black Sheep" na jesień 2018 roku. Podczas koncertu będziemy mogli przedpremierowo posłuchać tego materiału.
W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której cechą charakterystyczną jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Ta cecha pozwala łączyć elementy jazzu nowoczesnego z innymi gatunkami muzycznymi lub też ich elementami, które wprawne ucho rozpozna po chwili. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć już po pierwszym przesłuchaniu, co powoduje że muzyka, pomimo swego wysublimowania staje się komunikatywna nawet dla niewyrobionego odbiorcy. I wreszcie warstwa rytmiczna, bardzo bogata, balansująca pomiędzy jazzem, hip popem oraz rockiem alternatywnym spaja cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję tego stylu muzycznego.
Wraz z zespołem Jerzego Małka wystąpi jeden z czołowych saksofonistów amerykańskich, pochodzący z Nowego Jorku, gdzie tworzył przez blisko 20 lat, Andy Middleton.
JERZY MAŁEK O PROJEKCIE"Projekt "Black Sheep" wyznacza nowy kierunek w moich dotychczasowych poszukiwaniach muzycznych. Pozwala porzucić dotychczasowe uwarunkowania i podążyć po raz kolejny w nieznanym kierunku."
Zespół wystąpi w składzie:
Jerzy Małek - trąbka i flugelhorn
Andy Middleton - saksofon
Radek Nowicki - saksofon
Aga Derlak - fortepian
Max Mucha - kontrabas
Sebastian Frankiewicz - perkusja
Strzelczyk/Waggoner Quartet
Zespół zaprezentuje jazzowe aranżacje polskich utworów patriotycznych oraz utwory Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach na instrumenty strunowe i perkusję. Nieobecność na scenie fortepianu będzie wyzwaniem, ale i atrakcją dla wszystkich melomanów kochających twórczość Chopina. W repertuarze odnajdą się nie tylko miłośnicy muzycy klasycznej, ale i jazzu.
Maciej Strzelczyk to znamienity polski skrzypek, aranżer i kompozytor. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m. in. wyróżnienie w kategorii debiut na festiwalu Jazz Juniors (debiut, 1983 r.), Złoty Smyczek na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta (1986 r.), Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej czy wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem Set-Off). Jako leader grupy Set-Off otrzymał II nagrodę na festiwalu Jazz Hoeilaart w Belgii. Sześciokrotnie był uznawany przez magazyn Jazz Forum (w ankiecie Jazz Top) najlepszym skrzypkiem jazzowym w Polsce. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii Muzyk Jazzowy oraz Płyta Jazzowa. Współpracował z takimi muzykami polskiej sceny jazzowej jak: Kazimierz Jonkisz, Włodzimierz Nahorny, Sławomir Kulpowicz, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marek Bliziński. W latach 90. koncertował m. in. z Robertem Irvingiem III, Philipem Catherine, Pierre Blanchard. Wraz z Tomaszem Stańko nagrał muzykę do filmu Pożegnanie z Marią.
Mark Waggoner pochodzi z Los Angeles. Uczęszczał na Uniwersytet w Nowym Orleanie i Berklee College of Music w Bostonie. Współpracował z takimi artystami jak: Jack McDuff(organy), Buddy DeFranco(klarnet), Bob Sheppard(saksofon), Ron Stout(trąbka), Carl Saunders(trąbka), Don Menza(saksofon), Mike Fahn(puzon). Przez dziesięć lat byl członkiem grupy wybitnego perkusisty Erica Gravatt'a. Ma za sobą trasy koncertowe z takimi wokalistami jak: Freda Payne, Helen Reddy, Glenn Yarbrough. Można go usłyszeć m.in. na nagraniach wybitnego flecisty jazzowego Sama Most'a, basisty Henry'ego Franklina, grupy Bopsicle, perkusisty Kenny'ego Horsta, basisty Jay'a Younga, czy saksofonisty Dona Menzy. Mark Waggoner wykładał również w St. Thomas Middle School w Los Angeles oraz podczas warsztatów jazzowych w Northwoods Jazz Campus w Rhinelander w Winsconsin i Saddleback College w Orange County w Kaliforni.
Zespół wystąpi w składzie:Maciej Strzelczyk - skrzypce
Mark Waggoner - gitara
Piotr Rodowicz - kontrabas
Grzegorz Masłowski - perkusja
Maciej Kądziela Quintet
"Folk" to nowy projekt saksofonisty altowego, aranżera i kompozytora, Macieja Kądzieli. Muzyka, którą będzie prezentował zespół, to nowoczesne aranżacje tradycyjnych ludowych utworów ziemi opoczyńskiej, którą Maciej Kądziela przesiąkał od dziecka, wychowując się w Opocznie. Projekt ten był premierowo prezentowany podczas koncertu dyplomowego saksofonisty, w akademii muzycznej Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.
Podczas swojej kariery Maciej Kądziela, współpracował z wieloma czołowymi przedstawicielami jazzowego rynku muzycznego jak np: Brad Mehldau, Jeff Balard, Kasper, Tranberg, Randy Brecker, Marc Bernstein, Bob Gullotti, Chris Chick, Jakob Bro, Bill Steward, Tony Malaby, Jerzy Główczewski, Piotr Baron, Grzech Piotrowski, Jerzy Małek. Jest laureatem wielu nagród i konkursów jako solista oraz lider zespołu. Wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet zdobył Grand PRiX jednego z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych jakim jest "Jazz Nad Odrą" w 2011 r. Ponadto Novum Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, RCK Pro Jazz Festiwal, Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Jazz Wolności Sopot 2016, Spacial Prisen på UNG Nordic Jazz Contest.
Zespół wystąpi w składzie:Maciej Kądziela - saksofon altowy
Marek Kądziela - gitara
Mateusz Gawęda - fortepian
Andrzej Święc - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja
SKICKI-SKIUK to nie projekt jazzowy, to zespół. Nie lubią porównań z innymi muzykami, chyba że do wyimaginowanego wyniku współpracy Wayne'a Shortera z AC/DC. Sami postrzegają się jako Power Rangers, bo spotykając się razem transformują się w niepowstrzymywalnego jazzowego Megazorda... Mają nie tylko talent i umiejętności, które pozwoliły im na zdobycie uznania i nagród na festiwalach i konkursach, ale też niespotykaną, totalnie zespołową energię, którą generują na scenie. Energię, która zdecydowanie ich wyróżnia, za którą kocha ich publiczność. Prawdopodobnie to dlatego po zdobyciu Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą Leszek Możdżer zaprosił właśnie ich do nagrania debiutanckiego albumu CHRARUMIMIA (wydanego w czerwcu 2018r.) łączącego elementy jazzu, bluesa i rocka.
Podczas swojego istnienia zdobyli kilka nagród - Grand Prix School&Jazz Festival, II miejsce na Blue Note Poznan Competition, III miejsce na Grupa Azoty Tarnów Jazz Contest, ale po zdobyciu nobilitującego Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą postanowili zakończyć etap zgłaszania się na konkursy, skoncentrować się na nagraniu płyty i zacząć koncertować. Grali w bardzo różnych miejscach: od jazzowych klubów do filharmonii, ale najciekawszym jak dotąd wyzwaniem był występ w ramach Nocy Jazzu zorganizowanej przez Jazz Forum na jednym z największych wydarzeń muzycznych w Europe - Woodstock Festival 2017. Reakcja liczonej w tysiącach woodstockowej publiczność potwierdziła, że jazz w wydaniu SKICKI-SKIUK jest nie tylko muzyką dla koneserów gatunku. Teraz, po wydaniu debiutanckiego albumu, gotowi są na nowe wyzwania.
Skład zespołu:Darek RubinowSKI - saksofon
Jakub MizeraCKI - gitara
Jakub MiarczyńSKI - perkusja
Roman ChraniUK - kontrabas
MALEDIWY
Braterski duet, w skład którego wchodzą przedstawiciele współczesnej, polskiej sceny muzyki improwizowanej. Wyrastający ze środowisk o wieloletnich tradycjach artystycznych. Poznali się na akademii w Krakowie. Poznali się na scenie (Wojtek Mazolewski Quintet, Tirvyous Wagon, Hot God, Power of the Horns i wiele innych), jak i poza nią, kiedy to trwonili czas, zdrowie i pieniądze, gromadząc emocje i doświadczenia. Po wyśmienicie przyjętej pierwszej trasie koncertowej w marcu 2018, Marek Pospieszalski oraz Qba Janicki kontynuują swą pełną miłości do życia, podróż po kraju jako Malediwy, zepowiadającą debiutancki album duetu, który już wkrótce ukaże się nakładem wytwórni LADO ABC.
Skład zespołu:Marek Pospieszalski - saksofon
Qba Janicki - perkusja
Uczestnictwo w koncertach jest niebiletowane, a na najmłodszych czekają jazzowe atrakcje. Organizatorzy festiwalu przygotowali warsztaty muzyczne dla dzieci.
Więcej informacji: www.jazzniepodległosi.pl i www.facebook.com/jazzniepodleglosci/.