stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Jazzowy "Jazz w Lesie"

Organizowany nieprzerwanie od 1996 roku na terenie zabytkowego kompleksu Leśny Dwór w Sulęczynie Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz w Lesie to jedna z największych i najważniejszych letnich imprez muzycznych w regionie Szwajcarii Kaszubskiej, uhonorowana przez Kapitułę Powiatu Kartuskiego tytułem Superperła Kaszub w uznaniu roli, jaką odgrywa w promocji regionu w kraju i za granicą. W ponad ćwierćwiecznej historii festiwalu na sulęczyńskiej estradzie w zabytkowym parku nad jeziorem Węgorzyno wystąpiły największe gwiazdy muzyki synkopowanej z kraju i z całego niemal świata. Podczas dwóch dni trwania imprezy, zawsze w ostatni weekend lipca, Sulęczyno staje się jazzową stolicą Kaszub jak i całego środkowego Pomorza. Poza mieszkańcami regionu na widowni zasiadają setki gości z całej Polski i z zagranicy.

paź 12

sobota, g. 18:00

bilety 136,50 zł
Kup bilet

24 października - 16 listopada 2024, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 90 zł
ulgowy 30 zł
Wielu z nich od lat swoje wakacyjne, urlopowe plany wiąże właśnie w tym okresie z pobytem w Sulęczynie i z udziałem w tej jedynej w swoim rodzaju muzycznej uczcie. Poza tym to jeden z ostatnich festiwali, gdzie nadal istnieje tradycja jam session, czyli wspólnego muzykowania po koncertach. Kiedyś jam session to była podstawa życia koncertowego. Kończył się koncert i zaczynał się jam, młodzi ludzie mogli spotkać się ze starszymi kolegami, wyjść na scenę i zagrać. Nabrać doświadczenia. Dzisiaj to już zanikająca forma muzycznych i towarzyskich spotkań na festiwalach jazzowych, jednak w Sulęczynie jeszcze istnieje. Sprzyja temu zapewne fakt, że po koncertach muzycy nigdzie się nie spieszą, po prostu mieszkają na miejscu.

jazz - koncerty w Trójmieście


Udział w poprzednich edycjach festiwalu wielu znanych gwiazd jazzu takich jak Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Wojciech Karolak, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Karen Edwards, Nigel Kennedy, Art. Farmer, Eddie Henderson, Garry Bartz, Lee Konitz i wielu wielu innych przyczynił się do rozbudzenia zainteresowania tym gatunkiem muzyki wśród lokalnej społeczności stając się lokalną tradycją uczestnictwa w dużym wydarzeniu kulturalnym. Wśród gwiazd XXVII Festiwalu Jazz w Lesie zobaczymy i usłyszymy takich wykonawców jak m.in. Adam Makowicz, Hanna Banaszak, Andrzej Dąbrowski, Alicja Śmietana, Jerzy Małek, Dominik Bukowski, Billy Neal, Kent Sangster i Grzegorz Nagórski.
Program festiwalu Jazz w Lesie 2023:

Piątek 28.07

1. Tomasz Chyła Quintet

Tomasz Chyła - skrzypce
Emil Miszk - trąbka
Krzysztof Hadrych - gitara
Konrad Żołnierek - kontrabas
Sławek Koryzno perkusja

Zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu da Vinci.

2. TOMASZ SZUKALSKI Tribute
Artur Dutkiewicz - fortepian
Radek Nowicki saksofon tenerowy
Adam Kowalewski kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja

TOMASZ SZUKALSKI Tribute to projekt poświęcony wybitnemu polskiemu saksofoniście - Tomaszowi Szukalskiemu (1948 - 2012), który w 2023 roku obchodziłby 75-te urodziny. Jest to hołd złożony Szakalowi przez muzyków tworzących jego ostatni zespół. Partie saksofonu wykonuje znakomity Radek Nowicki. Program obejmuje repertuar, który w latach 90-tych prezentował Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory jemu dedykowane. Muzycy przypominają ciekawe historie i anegdoty ze wspólnych muzycznych wojaży z Szakalem. Wszystko to sprawia, że klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność i siłę Mistrza.

3. Hanna Banaszak z zespołem
Hanna Banaszak vocal
Jacek Szwaj fortepian
Zbigniew Wrombel kontrabas
Andrzej Mazurek instrumenty perkusyjne

Sobota 29.07

1. Polish-German Cooperation.
Jerzy Małek - trąbka
Dominik Bukowski wibrafon
Ronnie Graupe , Niemcy gitara
Ilona Damięcka piano
Andrzej Święs kontrabas
Jan Roth, Niemcy - perkusja

Od początku lat 90tych przez dwanaście razy z rzędu w Gdańsku odbywały się warsztaty Jazzowe. Warsztaty prowadzone były w Domu Pojednania i Spotkań pod auspicjami Fundacji Pojednanie polsko-niemieckie. Warsztaty te prowadzili Grzegorz Nagórski oraz Adam Czerwiński. Przez te wszystkie lata, przygodę z muzyką zaczynało tam kilkudziesięciu młodych adeptów tej sztuki. Wielu z nich stanowi obecnie czołówkę Polskiego jazzu.
Chcemy przedstawić jedyny, specjalny koncert z udziałem niegdysiejszych studentów, obecnych gwiazd.
Program koncertu przygotowują dawni wykładowcy Adam Czerwiński oraz Grzegorz Nagórski.

2. Adam Czerwiński 40 lat minęło

Specjalny koncert z okazji jubileuszu, 40-lecia pracy artystycznej Adama Czerwińskiego. Program specjalnie przygotowany z tej okazji przez jubilata. Udział, poza Adamem Czerwińskim, zapowiedzieli między innymi
Billy Neal - Australia
Yaron Stavi - Izrael
Kent Sangster Kanada
Robert Majewski
Piotr Lemańczyk
Marcin Wądołowski
Kajetan Galas
Goście specjalni: Adam Makowicz, Andrzej Dąbrowski, Alicja Śmietana

Festiwal zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego.