stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

ILUSTRATOR - Festiwal Komunikacji Ilustrowanej to pierwsza w Polsce konferencja dedykowana wyłącznie twórcom i miłośnikom ilustracji. Wydarzenie odbywa się w ramach 17. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, a jego celem jest zjednoczenie środowiska ilustratorek i ilustratorów w Polsce!

9 stycznia - 31 grudnia 2025, g. 10:00 - 18:00

Waplewo Wielkie,
bilety 15 zł
ulgowy 1-8 zł
Bez względu na to, czy zajmujecie się ilustracją książkową, komiksem, 3D, reklamą, czy projektami artystycznymi, wszyscy mierzymy się z podobnymi problemami i wyzwaniami. Nadajemy indywidualny rys różnego rodzaju przedsięwzięciom i jesteśmy ważnym ogniwem w łańcuchu komunikacji wizualnej.

Mamy nadzieję, że dzięki tego typu spotkaniom poznamy się lepiej i będziemy w stanie wypracować wspólne stanowisko w wielu ważnych dla nas kwestiach oraz porozmawiać o: etyce zawodowej, warunkach pracy/odpoczynku i radości, bo jest to przecież najlepszy zawód świata!

Prelegentki i prelegenci pierwszej edycji festiwalu:
Gosia Herba, Mikołaj Pasiński
gosiaherba.pl, mikolajpa.com
Jak powstaje książka obrazkowa

Gosia Herba ilustratorka, autorka książek dla dzieci i historyczka sztuki. Tworzyła ilustracje m.in dla The New York Times, The Washington Post, Google, Pentagram, Penguin. Razem z Mikołajem Pasińskim - autorem komiksów i książek dla dzieci, projektantem UX i grafikiem - współtworzyli m.in: komiks Ferility, Słoń na księżycu, Balonowa 5 i Van Dog.

Mikołaj Pasiński ur. 1982 w Opolu. Autor komiksów i książek dla dzieci, projektant UX, grafik, twórca kolaży. Absolwent kulturoznawstwa. Współtwórca komiksu "Fertility" oraz książek: "Słoń na księżycu", "Balonowa 5" i "Van Dog". Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Książki zaprojektowane przez niego razem z Gosią Herbą, otrzymały wyróżnienia IBBY Honour List, PGD Awards, PTWK (Najpiękniejsze Polskie Książki), Muzeum Książki Dziecięcej, a ostatnio nagrodę Żółtej Ciżemki i nagrodę główną Świat Przyjazny Dziecku.

Aleksandra Morawiak
aleksandramorawiak.com
Kulisy twórczego biznesu

Ilustratorka specjalizująca się w technice kolażu, którą uważa za idealne medium do powoływania nowych światów oraz pokazania swojej wrażliwości na formę i kolor. Szczęśliwie uczyniła ze swojej pasji pracę i od ponad siedmiu lat tworzy ilustracje między innymi dla: "Zwierciadło", "Kukbuk", "Pani", "Wysokie Obcasy Extra" czy "Design Alive". Jej kolaże zostały wyróżnione znakiem jakości Must Have, przyznawanym przez Łódź Design Festival oraz Złotą Nagrodą KTR Klubu Twórców Reklamy w kategorii Ilustracja.

Anna Sarvira, Olena Staranchuk, Oleg Gryshchenko (Pictoric)
supportukraine-pic.com
Ukrainian illustration: yesterday and today

Stowarzyszenie Pitoric to aktywna społeczność ukraińskich ilustratorów, grafików i artystów założone w 2014 roku przez Olenę Staranchuk, Olega Gryshchenko i Annę Sarvirę. Pictoric postrzega swoją misję jako promowanie wysokiej jakości dzieł sztuki i ilustracji, które mogą reprezentować Ukrainę na arenie międzynarodowej. W tym celu organizują wystawy, kursy mistrzowskie i wykłady.
Wystąpienie w języku angielskim.

Katarzyna Antuszewicz-Telepska, Agnieszka Pagińska (LPP)
lppsa.com
Grafika tekstylna

Kasia Antuszewicz-Telepska i Agnieszka Pagińska. Projektantki graficzne z Gdańska. Od wielu lat zawodowo związane z grafiką tekstylną dla firmy odzieżowej Reserved. Tworzą ilustracje, nadruki typograficzne, printy allover przeznaczone dla klienta linii ladies.

Cáit McEniff
caitmceniff.co.uk
Storytelling: play, ideas and curiosity

Ilustratorka i artystka tekstylna z Leeds w Wielkiej Brytanii. Pracuje głównie analogowo, tworząc obrazy inspirowane lokalnymi opowieściami i folklorem. Od ukończenia studiów zaczęła pracować z tkaniną do produkcji tapet i stało się to dużą częścią jej praktyki projektowej. Wierzy, że dzieci są najlepszymi artystami!
Wystąpienie w języku angielskim.

Magoz
magoz.studio
The Endless Quest

Magoz jest artystą mieszkającym w Malmö w Szwecji. W swojej pracy koncentruje się na komunikacji wizualnej, rozwiązywaniu problemów i minimalizmie. Używając mocnych kolorów, metafor i prostoty, poszukuje eleganckich rozwiązań do przekazywania bardzo różnych idei.
Wystąpienie w języku angielskim.

Sainer
sainer.org
Różne środki wyrazu jako źródło poszukiwań w procesie twórczym

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Malarz, muralista, rysownik, projektant graficzny i twórca ilustracji. Wraz z Beztem (Mateuszem Gapskim) założyciel i członek duetu Etam Cru. Mieszka i pracuje w Gdyni.


Wystawa towarzysząca:
Sainer - sketchbook

Podczas wydarzenia uczestnicy będa mogli m.in. skorzystać ze strefy technologicznej Wacoma, księgarni, porysować w strefie Edukreski, czy uczestniczyć w przeglądzie portfolio i porozmawiać w 1:1 z profesjonalistami w branży.
PROGRAM:

14.10.2022 (piątek)
CENTRUM ŚW. JANA
UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 50, GDAŃSK

8:00 ROZPOCZĘCIE REJESTRACJI
9:00 ROZPOCZĘCIE FESTIWALU

9:05 ALEKSANDRA MORAWIAK [PL]
Kulisy twórczego biznesu

10:00 CÁIT MCENIFF [UK]
Storytelling: play, ideas and curiosity
wystąpienie w języku angielskim

11:00 PRZERWA KAWOWA

11:15 ANNA SARVIRA, OLENA STARANCHUK OLEG GRYSHCHENKO (PICTORIC) [UA]
Ukrainian illustration: yesterday and today
wystąpienie w języku angielskim

12:15 KATARZYNA ANTUSZEWICZ-TELEPSKA AGNIESZKA PAGIŃSKA (LPP) [PL]
Grafika tekstylna

13:15 PRZERWA OBIADOWA
PRZEGLĄD PORTFOLIO

15:00 GOSIA HERBA I MIKOŁAJ PASIŃSKI [PL]
Jak powstaje książka obrazkowa.
Pomysł, UX, ilustracja, design, DTP

16:00 MGOZ [ES]
The Endless Quest
wystąpienie w języku angielskim

17:00 SAINER [PL]
Różne środki wyrazu jako źródło
poszukiwań w procesie twórczym

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU
RATUSZ STAROMIEJSKI
UL. KORZENNA 33/35, GDAŃSK

19:00 WERNISAŻ WYSTAWY
SPOTKANIE
15 polskich i 15 ukraińskich twórczyń i twórców

21:30 AFTERPARTY

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fundacja Karola Śliwki

Przeczytaj także