stat
Wydarzenie już się odbyło

Wielkimi krokami zbliża się maj, a wraz z nim druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci (10-31 maja 2015). Przed nami dużo czasu z dobrą literaturą i jeszcze więcej wspaniałej zabawy. Przekonajcie się sami!

Krótki przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń:

Po pierwsze: "Wilkonie"

Kto nie zna twórczości Józefa Wilkonia? Artysta w tym roku obchodzi jubileusz 85. lecia urodzin, które będą fetowane również w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wystawę "Wilkonie" będzie można obejrzeć w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (wernisaż otwiera Festiwal), a sam Mistrz będzie także gościem specjalnym Gali wręczenia nagrody plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014" we Wrocławiu (jego grafika ozdobi dyplom zwycięzcy). Będzie można też wziąć udział w prowadzonych przez niego warsztatach rzeźbiarskich.

Po drugie: "Literatura na receptę"

Ostry Dyżur Literackiego szpitala polowego otworzy swe podwoje dla wszystkich poszukujących książkowych inspiracji. Nasz zespół lekarski - eksperci z dziedziny literatury dla dzieci - nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale i przepiszą właściwą kurację. Oczywiście na receptę.

Po trzecie: "W 21 dni dookoła świata"

Tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci otwiera się na inne kultury. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów. W planach podróż na Czarny Ląd, a także do Egiptu, Indii, Izraela, Japonii czy USA. Zapinamy pasy i w drogę!


I wreszcie: Goście, goście

Nie może zabraknąć spotkań literackich. A będzie można spotkać się m.in. z Ulfem Starkiem. To jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów literatury dziecięcej, w Polsce znany przede wszystkim z cyklu o Cynamonie i Trusi, a także książek Jak tata pokazał mi wszechświat oraz Jak mama została Indianką.

O perypetiach Kacperka opowie osobiście autor, czyli Jerzy Stuhr. Uwielbiany przez dzieci Andrzej Maleszka poprowadzi warsztaty filmowe, Iwona Chmielewska opowie o swojej nowej książce, a Michał Rusinek zaprosi na spacer po krakowskim rynku.

Ponadto swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci potwierdzili: autor serii Ulysses Moore Pierdomenico Baccalario, Michel Piquemal (który ma na swoim koncie ponad 200 książek dla dzieci!), a także Rafał Kosik (autor cyklu "Felix, Net i Nika"), Renata Piątkowska (laureatka plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2013"), Zofia Stanecka i Marianna Oklejak (czyli autorka i ilustratorka bestsellerowej serii o Basi), Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Tyszka, Maciej Wojtyszko (twórca Bromby) oraz wielu innych.

Poza tym...

Zabawy w plenerze, warsztaty z ilustratorami, gry miejskie, zagadki kryminalne, seanse kinowe, spektakle teatralne, koncert i wiele innych...

Program Festiwalu Literatury dla dzieci w Gdańsku:

Poniedziałek, 18 maja

Inauguracja wystawy "Masz prawa, człowieku", Długi Targ (nie prowadzimy rezerwacji)

Wystawa wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki Masz prawa, człowieku autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik. Przedstawimy przygotowane przez czołowych polskich ilustratorów obrazy, do stworzenia których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Na wystawie będzie więc można podziwiać prace: Anity Andrzejewskiej, Jana Bajtlika, Małgorzaty Bieńkowskiej, Marcina Bruchnalskiego, Iwony Całej, Agaty Dudek, Kacpra Dudka, Marii Ekier, Piotra Fąfrowicza, Anity Graboś, Tomasza Kozłowskiego, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Piotra Nagina, Małgorzaty Nowak, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno i Joanny Rusinek.

---
Wtorek, 19 maja

16:00-18:00 - Salon Ilustratorów - wernisaż wystawy, Centrum św. Jana Gdańsk, ul. Świętojańska 50 (bez ograniczeń)

Wernisaż wystawy ilustracji, m.in. Iwony Chmielewskiej, Anity Andrzejewskiej, Andrzeja Pilichowskiego Ragno, Anny Kaszuby-Dębskiej, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Piotra Fąfrowicza, Jana Bajtlika.

19:00-20:00 - Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury - czyta Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Gabinet Prezydenta (4-7 lat)

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

---
Środa, 20 maja

10:00-11:30 - Zwierzyniec Wajraka - spotkanie autorskie, Instytut Kultury Miejskiej (7-12 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Młodych miłośników przyrody zapraszamy na spotkanie z Adamem Wajrakiem! Autor opowiada co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta, o jakiej porze roku oraz dnia lub nocy należy wypatrywać określonych gatunków, gdzie należy się rozglądać, gdzie pochylić, a gdzie zadrzeć głowę... Zwierzaki Wajraka to pierwszy krok do wielkiej przygody jaką jest podglądanie i badanie przyrody. Nie możecie jej przegapić!

11:00-12:30 - Teatr Uszyty - przedstawienie "Kto tam", Scena Teatralna NOT (2-5 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Mały, niebieski Zajączek - główny bohater przedstawienia, wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek, nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Przekonajcie się sami.

11:00-14:00 - Współczesne książki dla dzieci - minikonferencja dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku

Spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy, którzy interesują się współczesnymi trendami w literaturze dla najmłodszych i chcą ją promować w innowacyjny sposób.

Prelegenci:
Anna Kaszuba-Dębska
Szymon Kloska
Marta Maksymowicz

12:30-14:00 - Spotkanie z Agnieszką Tyszką wokół serii Zosia z ulicy Kociej, Instytut Kultury Miejskiej (7-10 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Zosia z ulicy Kociej to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. W pierwszej części sporo niespodzianek: konkurs na Pajęczą Twarz Roku, trup na schodach, taniec z pralkami, a nawet spotkanie z pewnym Bezskorupciastym!

16:00-17:30 - Warsztaty z mistrzami ilustracji - Tomasz Samojlik, Gdańska Galeria Güntera Grassa (4-7 lat)

Tomasz Samojlik to twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury. Wielu z wykreowanych przez niego bohaterów już poprzez same swoje imiona zdradza przynależność do świata puszczy. Są wśród nich żubrek Pompik i żubr Żorż, wilk Ambaras, wyderka Salwinka, czy maleńka ryjówka Dobrzyk. Jeżeli lubicie przygody na łonie przyrody - przyjdźcie koniecznie.

---
Czwartek, 21 maja

10:00-11:30 - Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk wokół serii Kroniki Archeo, Instytut Kultury Miejskiej (8-12 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Kroniki Archeo to wartka akcja, przygody na miarę Indiany Jones, bohaterowie, z którymi nie będziesz chciał się rozstawać i mnóstwo humoru! Oto książka, którą czyta się jednym tchem! W każdej z jej książek można spotkać bohaterów podróżujących po całym świecie, albo majsterkujących, czy wpadających co chwilę w nowe kłopoty...

11:00-12:30 - Teatr Uszyty - premiera spektaklu "Dong co ma świecący nos", Scena Teatralna NOT (5-105 lat)

Dong co ma świecący nos to oparty na wierszach Edwarda Leara spektakl pełen lirycznych, dowcipnych i nonsensownych sytuacji, wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny, z szumem morza w tle. Istotną rolę stanowi budowana na oczach widza scenografia, a całość dopełnia niezwykła muzyka. Wypłyńcie razem z nami naszym dziurawym sitem, na morze pełne wyobraźni. Spektakl dla widzów od lat pięciu do stu pięciu!

12:00-13:30 - Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, Instytut Kultury Miejskiej (9-14 lat)

Czy wiecie, jak nazywała się pierwsza kobieta-astronom? A może słyszeliście kiedyś nazwisko Elżbiety albo Jana Heweliuszów? Ci słynni siedemnastowieczni gdańszczanie staną się inspiracja do rozmowy i zabawy. Polecamy i spotkanie, i książkę - ilustracje i projekt graficzny Marty Ignerskiej zwyciężyły w plebiscycie polskiej sekcji IBBY " Najpiękniejsza książka roku 2014"!

19:00-20:00 - Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury, Gdańska Pijalnia Czekolady Czekoladowy Młyn (4-7 lat)

Tym razem scenerią Czytanek po zmroku stanie się Czekoladowy Młyn. W jego wyjątkowych wnętrzach nawet zwykłe historie zabrzmią magicznie, a co dopiero te, które dla Was przygotowaliśmy.

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

---
Piątek, 22 maja

10:00-11:30 - Felix Net i Nika - spotkanie z Rafałem Kosikiem, prowadzenie: Szymon Kloska, Instytut Kultury Miejskiej (10-14 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Cykl 13 książek science fiction Felix, Net i Nika przyniosła autorowi wyjątkową popularność. Rafał Kosik uważa, że czytanie powinno być przyjemnością, a opowiadane historie zaciekawiać i intrygować. I takie też będzie spotkanie z autorem, na które serdecznie zapraszamy!

12:00-13:30 - Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki - spotkanie i warsztaty aktorskie z autorem, Dom Harcerza w Gdańsku, sala widowiskowa (9-14 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

Interaktywne spotkanie z twórcą Magicznego Drzewa. Andrzej Maleszka - autor i reżyser tego znanego cyklu będzie rozmawiał z czytelnikami o tworzeniu filmu i powieści, o nowych pomysłach i niezwykłych cyfrowych ilustracjach. Pokaże też jak pracuje z młodymi aktorami w filmie Magiczne Drzewo. Dzieci będą mogły zaprezentować na scenie aktorskie możliwości i wcielić się w postaci z książki. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz multimedialny związany z powieścią.

19:00-20:00 - Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury, Firmin - Księgarnia w Teatrze (4-7 lat)

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

---
Sobota, 23 maja

11:00-15:00 - Magia Literatury - gra miejska, rozpoczęcie przed budynkiem Instytutu Kultury Miejskiej (b.o.)

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej grze miejskiej po gdańskich zakamarkach. Szczegóły już wkrótce!


11:30-14:00 - Ostry Dyżur Literacki, Taras przed Instytutem Kultury Miejskiej (b.o.)

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

12:00-12:30 - W samo południe - otwarcie muralu według projektu Tomasza Lwa Leśniaka, Plama Gdański Archipelag Kultury (b.o.)

Tomasz Lew Leśniak - rysownik, animator i twórca komiksowy, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 1999 roku za cykl o jeżu Jerzym. Obecnie pracuje jako reżyser serialu animowanego dla dzieci na podstawie własnych komiksów z serii Tymek i Mistrz. Zapraszamy na otwarcie wyjątkowego muralu jego autorstwa!

12:00-13:30 - Bromba i filozofia - spotkanie z Maciejem Wojtyszko, Instytut Kultury Miejskiej (8-12 lat)

Reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych oraz przede wszystkim książek dla dzieci. Pomysłodawca Bromby, która od wielu lat zajmuje się myśleniem. Mogłoby się wydawać, że myślenie o myśleniu nie ma sensu. Niestety, okazuje się, że bez myślenia o myśleniu sensu jest jeszcze mniej, a może nawet wcale.

13:30-14:30 - Mistrzowie komiksu: Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak - spotkanie autorskie, Dom Harcerza w Gdańsku, sala widowiskowa (7-10 lat)

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę? Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!

17:00-18:00 - Jerz Igor - koncert na zakończenie festiwalu w Gdańsku, Dom Harcerza w Gdańsku, sala widowiskowa (3-83 lat)

Jerz Igor to projekt muzyczny czołowych przedstawicieli sceny muzyki alternatywnej - Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa. Ten zespół to rewolucyjne podejście do muzyki dla dzieci. To muzyka, która szanuje młodego słuchacza. To wspaniale napisane, popowe kołysanki dla dzieci od lat 3 do 83. Jerz Igor to także kreatywne i interaktywne koncerty grane na żywych instrumentach i zapraszające młodego słuchacza do wspólnego muzykowania, poszerzające jego muzyczne horyzonty i pobudzające wyobraźnię.

Informacja o biletach

Rezerwacje na spotkania festiwalowe (0 zł) przyjmowane są od 2 kwietnia br. pod adresem rejestracja@fldd.pl (w tytule prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać) lub pod numerem telefonu 605 54 04 94.

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:
- imię, nazwisko oraz wiek dziecka,
- imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,
- miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:
- imię i nazwisko opiekuna,
- liczebność grupy,
- miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
- zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.