- Tegoroczną edycję zainauguruje spotkanie z Grzegorzem Kasdepke wokół książki "45 puknięć w głowę", a na Czytance przed zachodem słońca spotkamy... bardzo specjalnego gościa-niespodziankę! - zapowiada Aleksandra Fabia z Fundacji Burza Mózgów, która organizuje Festiwal.
Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej? Czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej? Tak właśnie zapowiada się tegoroczny Festiwal - osobliwe miejsca, zaskakujące zestawienia - a wszystko wokół literatury dziecięcej.
W tym roku hasło Festiwalu brzmi: "Do źródła!". Do źródła, czyli dokąd? Organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel by w praktyce dowieść, że literatura jest źródłem, z którego czerpią inne sztuki, źródłem inspiracji oraz - dlaczego nie? - źródłem dobrej zabawy dla każdego.
PROGRAM
Wtorek - 28 maja 201918.00-19.30 45 puknięć w głowę - jasne odpowiedzi na trudne pytania, spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, Teatr Wybrzeże, Sala Stara Apteka, ul. Teatralna 4.
Czterdzieści pięć trudnych pojęć zobrazowanych krotochwilnymi opowiastkami w... czterdziestu pięciu gatunkach literackich? Tak, to się udało! Kryminał, romans, instrukcja obsługi, komedia, bajka, ogłoszenie - ten (słownikowo uporządkowany) galimatias może przyprawić o zawroty głowy, ale - jak każdy zwariowany rollercoaster - jest też gwarantem superzabawy!
Kolejną, 6. edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku otwiera spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, nieustraszonym poskramiaczem słowa, który zdołał ujarzmić wszystkie te dzikie gatunki (nie)literackie i zamknąć je w jednej książce - i to książce dla dzieci. Można podejść do niej całkiem blisko, a nawet pogłaskać - wszystkie są już oswojone!
Czytanki przed zachodem słońca. Z okazji 125-rocznicy urodzin Juliana Tuwima Pana Maluśkiewicza i wieloryba przeczyta gość baaardzo specjalny.
"A oprócz tego podróżnik, a oprócz tego ciekawy" - o kim mowa? Oczywiście, o panu Maluśkiewiczu! Morskie wojaże, żądza przygód, niespodzianki i ciągłe zdumienia - niech to wszystko będzie zapowiedzią tegorocznych festiwalowych atrakcji. Pierwsza odsłona Czytanek przed zachodem słońca ma prawdziwie zagadkowy charakter - naszym gościem będzie ktoś baaardzo specjalny, ale nie zdradzimy, kto! Przekonajcie się na miejscu.
Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!
Środa - 29 maja 2019
10.00-14.00 - Książka-sztuka-nowe media czyli o gustach się dyskutuje - konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.
Prelegenci:Ewa Solarz: Wszystko widzę jako sztukę, czyli jak rozmawiać z dziećmi o sztuce.
dr Michał Zając: Co media społecznościowe mówią o naszych czytelnikach? Facebook, YouTube, Instagram, Lubimy Czytać jako wsparcie w rozpoznaniu najważniejszych potrzeb i gustów młodych czytelników.
Ewa Stiasny - Zróbmy sobie Arcydziełko, czyli bezbolesna edukacja artystyczna.
Ilustrowana książka często stanowi dla młodego człowieka pierwszy kontakt ze sztuką, który jest jednym z czynników kształtujących gust czytelniczy i artystyczny na długie lata. Właśnie, gust - jak się rodzi, czym jest? Z jednej strony osobisty, własny, nie podlegający krytyce (de gustibus non est disputandum?) - a z drugiej mówimy przecież o "dobrym", "złym" bądź "wyrobionym" guście. Jak uwrażliwić dziecko na odbiór sztuki, jak o sztuce rozmawiać? Jak angażować młodych odbiorców i jak zaprosić ich do poznawania, analizowania i interpretowania sztuki? Na te pytania odpowiedzą Ewa Stiasny, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry, oraz Ewa Solarz, autorka książek dla dzieci o sztuce i kuratorka wystaw. Następnie dr Michał Zając (UW) przyjrzy się problemowi w kontekście nowych mediów i opowie, co i w jaki sposób media społecznościowe mówią o gustach czytelniczych dzieci i młodzieży.
rezerwacje:
https://pbwgdansk36.evenea.pl/10.00-11.00 - Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? - spotkanie z Mikołajem Golachowskim, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (8+)
Kto z Was może powiedzieć, że czochrał arktycznego słonia? My znamy kogoś takiego i zaprosiliśmy go na spotkanie - Michał Golachowski to doktor nauk przyrodniczych, podróżnik, polarnik, który ze swadą pisze o przyrodzie i zwierzętach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Autor Pup, ogonków i kuperków oraz Gąb, dziobów i nochali opowie o mroźnej stronie świata, więc jeżeli pytanie, ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, od zawsze spędzało Wam sen z powiek, już wiecie, co robić.
Zarezerwuj
13.00-14.00 - Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą) - warsztaty z Bogusiem Janiszewskim. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (8+)
Skąd się wziął Wszechświat i jak to możliwe, że praktycznie z niczego? Zapraszamy na warsztaty z Bogusiem Janiszewskim, autorem serii To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą), podczas których poznacie historię kosmosu i jego trudne początki. Własnymi rękami stworzycie również giganta - kosmiczną oś czasu od Wielkiego Wybuchu aż do dziś! Trzeba się będzie streszczać, żeby porozmawiać choćby o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu - w końcu czternaście miliardów lat to naprawdę kawał czasu.
Zarezerwuj
16.00-17.00 - Narysuj sobie siebie - Magda Danaj, warsztaty. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (4+)
Każdemu artyście i każdemu dziecku zdarza się utkwić nad białą kartką w zadumie, czekając na natchnienie. Ale nie tym razem! Nie wiesz, o czym pisać? Pisz o tym, co znasz, o sobie - radzą doświadczeni autorzy debiutantom. Nie wiesz, co narysować? Rysuj sobie siebie! Magda Danaj, rysowniczka, twórczyni ilustracji prasowych, autorka Porysunków, opowie o tym, skąd brać pomysły i o tym, jak wydobyć je z głowy i przelać na kartkę. Podczas warsztatów stworzycie miniportrety i obrazkowe minihistorie, których bohaterami będziecie... wy sami!
Zarezerwuj
19.00-20.00 - Czytanki przed zachodem słońca. Na wodzie pisane, czyli antologia aquapoezji, czyta Anna Kociarz.
Narodowe Muzeum Morskie, Spichlerze na Ołowiance, ul. Ołowianka 9-13. (4+)
Zwiedzaj wyspy, półwyspy, lądy i przylądki, I najdalsze zatoki, najskrytsze zakątki, Zwalczaj wszelkie przeszkody i wszelkie zawady! Pędź, leć, płyń bez ustanku! Posłuchaj mej rady! - I jak tu się dziwić, że Sindbad nie oparł się tym czarownym namowom Diabła Morskiego i wyruszył w świat?
Wszystkich młodych podróżników, młodych czytelników, młodych podróżnych czytelników - i nie tylko! - zapraszamy na spotkanie z aquapoezją! Co to takiego? Ukuliśmy ten nowy termin specjalnie dla was, bo uważamy, że poezja, przygoda i morskie podróże bardzo mają się ku sobie! Ster prawo na burt - przybywajcie!
Zarezerwuj
Czwartek - 30 maja 2019
10.00-11.00 - Którędy do Państwa Środka? - spotkanie z Izą Kalutą wokół książki Man Zou. Chiny dla dociekliwych. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (8+)
Jest miejsce na świecie, gdzie obchodzi się Święto Lampionów i Święto Smoczych Łodzi. Gdzie zimą jada się pożywną zupę z węża i gdzie karmi się głodne duchy. Gdzie przysmakiem są stuletnie jaja, a na urodziny zamiast tortu dostaje się... makaron. Tak, to dziwne miejsce - zapewne wydaje się Wam, że nigdy o nim nie słyszeliście? Na wyprawę do Chin, których nie znacie, zabierze Was Iza Kaluta, autorka książki Mangh Zou. Chiny dla dociekliwych.
Książka ta otrzymała Nagrodę Magellana, przyznawaną za najlepszą polską książkę podróżniczą!
Zarezerwuj
13.00-14.00 - O-ha, Babcocha! - spotkanie z Justyną Bednarek. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (6+)
Baba Jaga? Czarownica? Stara jędza? Ależ nie. To Babcocha. Bardziej superbohaterka, niż wiedźma (choć owszem, zna się na czarach), Babcocha przybywa do sennego Grajdołka, by dziarsko wziąć sprawy w swoje ręce. Ściśle mówiąc, pięćdziesiąt cztery sprawy - bo tyle opowiastek składa się na książkę autorstwa Justyny Bednarek, która porozmawia z nami o tym, co magiczne, i o tym, co zupełnie zwykłe; co realne i całkiem nierzeczywiste - chyba, że to wszystko jedno i to samo?
Zarezerwuj
12.00-13.00 - Jak stryjenka Milenka strachy na lachy opanowała - warsztaty z Anną Kaszubą-Dębską. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (4+)
Anna Kaszuba-Dębska - malarka, ilustratorka, projektantka książek i autorka filmów animowanych tym razem stworzyła... tom opowiadań z dreszczykiem. Mroczna historia o tym, Jak stryjenka Milenka strachy na lachy opanowała, udowodni nam, że dzieci też lubią się bać, a strach ma nie tylko wielkie oczy, ale też - w pewnych szczególnych przypadkach - może się do czegoś przydać. Podczas warsztatów twórczo zastanowimy się nad tym, czego się boją mali, a czego duzi ludzie, czy ze strachu jest jakikolwiek pożytek i przede wszystkim jak się tego strachu... nie bać.
Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!
Zarezerwuj
16.00-17.00 - Bajka na końcu świata - postapokaliptyczne warsztaty komiksowe z Marcinem Podolcem. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (6+)
Dziewczynka i jej pies przemierzają świat po wielkim wybuchu w poszukiwaniu rodziców. Pustkowia, wulkaniczne kratery, wymarła przyroda, zgliszcza. Brzmi jak mroczny thriller science fiction? Dramat psychologiczny? Postapokaliptyczna powieść drogi z dzieckiem w sytuacji granicznej w roli głównej? Bajka na końcu świata to łączący wszystkie te elementy... komiks dla najmłodszych. Zapraszamy na warsztaty z autorem, Marcinem Podolcem, jednym z najzdolniejszych polskich grafików młodego pokolenia.
Zarezerwuj
19.00-20.00 - Czytanki przed zachodem słońca. Te wiersze tak dobrze brzmią! - antologia tekstów niepozbawionych dźwięku. Czytają artyści Opery Bałtyckiej. Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15. (4+)
Słowa to dźwięki, a rym to rytm. Wiersze w dobrym wykonaniu są jak muzyka dla ucha dlatego wszystkich melomanów zapraszamy do wysłuchania wyboru tekstów o dźwiękach, instrumentach i muzyce, zapraszamy do miejsca, które jest jej prawdziwą świątynią. Po czytance w wykonaniu solistów Opery Bałtyckiej będziecie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić ten niesamowity budynek, dowiedzieć się co nieco o jego burzliwej historii i zajrzeć tam, gdzie na co dzień widzowie nie mają wstępu. Kto wie, może na spotkanie wpadnie też pewien upiór...
Zarezerwuj
Piątek - 31 maja 201910.00-11.30 - Praktyczny pan w praktyce - spotkanie z Roksaną Jędrzejewską. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (6+)
Jak praktycznie urządzić mieszkanie? Podatki w praktyce! Jak rozsądnie zarządzać czasem wolnym? - gwarantujemy, że na te ani podobne pytania NIE otrzymacie odpowiedzi podczas spotkania z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką między innymi Gęboluda, Florki czy Kamienicy. Zamiast tego dowiecie się o korzyściach posiadania kota. W praktyce.
Zarezerwuj
12.00-13.00 - Mickiewicz, ty urwisie! - spotkanie z Jakubem Skworzem wokół książki Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (10+)
Wszyscy wiemy, że niektóre książki są wciągające. Ale - uwaga, to może być dla Was wstrząsająca wiadomość - jeszcze inne wciągają... dosłownie. To właśnie przytrafiło się Oli i Erykowi, którzy chcąc jedynie przyjrzeć się bibliotece swoich dziadków, przez przypadek zostają wchłonięci przez książkę i przenoszą się w czasie do epoki Adama Mickiewicza. Okazuje się, że choć wieszcz urodził się ponad 220 lat temu, jego historia jest wciąż inspirująca dla dzisiejszej młodzieży, która - to zapewne nie zmieni się nigdy! - tęskni do podróży i poszukuje pasji.
Zarezerwuj
12.00-13.30 - Jak nam się uda, zrobimy Gęboluda! - warsztaty z Agnieszką Żelewską. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (6+)
A uda się na pewno - co więcej, warsztaty zostaną zwieńczone stworzeniem wielkiej pracy zbiorczej: ogrodu Gęboluda! Wcześniej zaś prześledzimy drogę powstawania książki od pomysłu, poprzez pracę pisarza, redaktora, wydawcy, księgarza i bibliotekarza, a o zawodzie ilustratora od podszewki opowie Agnieszka Żelewska. Pod jej okiem każdy będzie też miał okazję zaprojektować własnego Gęboluda na podstawie fragmentu tekstu.
Brak wolnych miejsc! Lista pękła w szwach!
Zarezerwuj
16.00-17.00 - Obrazki z dymkami - warsztaty komiksowe z arcymistrzem gatunku - Krzysztofem Gawronkiewiczem. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (8+)
Festiwalowe spotkania z komiksem w Gdańsku zakończy gość specjalny - Krzysztof Gawronkiewicz, mistrz gatunku, laureat wielu, także międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ten warsztat to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników obrazków z dymkami, zwłaszcza tych, którzy sami chcą podjąć pierwsze komiksowe próby. O kulisach warsztatu, pierwszych paskach, storyboardach, przyjemnościach i trudach tworzenia będziecie mogli porozmawiać z autorem, który pierwsze komiksy tworzył już w podstawówce.
Zarezerwuj
19.00-20.00 - Czytanki przed zachodem słońca. Z drugiej strony - 10 wierszy o podróżach czyta Olo Walicki, Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19. (4+)
Podczas podróży trzeba opanować niełatwą sztukę wyboru do perfekcji! Autobusem czy rowerem? Rikszą czy na piechotę? Konno? A może na motorze? Zapraszamy na wieczór z poezją o podróżach. Specjalne, niepowtarzalne i pełne przygów wiersze wygra na kontranasie Olo Walicki!
Zarezerwuj
Sobota - 1 czerwca 2019Piknik literacki, pl. Kobzdeja
10.30-11.00 - Przygoda między wierszami - literacka, rodzinna gra miejska z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Plac Kobzdeja. (6+)
Gra, w której liczy się Twoje zdanie!
Otwórzcie umysły, uruchomcie wyobraźnię i uwolnijcie słowa! Na wyprawę zapraszamy 3-4-osobowe drużyny nieustraszonych Literatów - łowców przygód, strażników liter Abecadła, które z pieca spadło, rozsypało się po kątach i jest niekompletne. Każde zadanie wymaga poczucia humoru i twórczego umysłu, każda porażka oznacza utratę części liter waszego Abecadła.
Nagrodą za twórcze męki będą magiczne słowa uwalniane ze schowków, skrzyń i naczyń. W każdym miejscu znajdziecie trzy słowa, ale możecie zabrać tylko jedno! Ze słów będziecie na bieżąco budować niesamowitą historię, zamkniętą w jednym, długim zdaniu. Cel poszukiwań to zdobycie kompletu słów, ułożenie z nich zdania oraz zachowanie Abecadła w jak najlepszej kondycji. Rozpraszać Was będą mokry Słowotok, którego nie sposób zrozumieć, oraz nieubłagany Czas, którego nie sposób zatrzymać. Drużynom, które najlepiej wypełnią swoją misję, wręczymy nagrody!
Zabawę w Gdańsku zaczniemy o godz. 10.30 gdzieś na terenie Głównego Miasta i zakończymy wielkim finałem o godz. 14.15. W uwalnianiu słów mogą wziąć udział 3-4-osobowe drużyny z co najmniej jednym uczestnikiem w wieku 6-12 lat. Drużynie musi przewodzić Bajarz w wieku 6-12 lat, wspierany przez Poetę. Zgłoszenia do udziału w "Przygodzie między wierszami" ślijcie do wtorku 28 maja włącznie na adres:
gra.gdansk@gmail.com,
Wymyślcie oryginalną nazwę drużyny, podajcie imiona i nazwiska Literatów, ich wiek, a także adres email, na który otrzymacie potwierdzenie zgłoszenia i szczegóły poszukiwań. Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie
fldd.pl.
Zobacz regulamin gry
12.00-13.00 - Uwolnij się! - warsztaty projektowania plakatu z Katarzyną Bogucką, Plac Kobzdeja. (4+)
Mocny. Wyrazisty. Przyciągający uwagę. Artystyczny. Prosty. Dający do myślenia. Poruszający. Ekspresyjny. Jaki powinien być plakat? Katarzyna Bogucka, polska ilustratorka, plakacistka, mistrzyni formy i koloru, poprowadzi warsztaty projektowania plakatów o wolności - wspólnie wymyślimy hasła i dobierzemy sugestywne środki wyrazu tak, żeby nikt nie przeszedł obok nich obojętnie!
Zarezerwuj
14.00-14.45 - Przygoda między wierszami - finał gry miejskiej i rozdanie nagród. Plac Kobzdeja.
15.00-16.30 - Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości - spotkanie z Michałem Rusinkiem, Plac Kobzdeja. (6+)
Michał Rusinek - felietonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie szef fundacji jej imienia - stawia sobie i nam pytanie "Kto ty jesteś?". Pytanie to zadał już kiedyś Władysław Bełza w wierszu, który zna prawdopodobnie każde polskie dziecko. Michał Rusinek w książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości odpowiada na nie własnymi słowami, wyjaśniając pojęcia takie jak patriotyzm czy obywatel tak, że i sześciolatek z powodzeniem zacznie się nimi posługiwać.
Zarezerwuj
16.30-17.00 - Wolno sobie! - spektakl grupy Improbaja. Zakończenie gdańskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, Plac Kobzdeja. (4+)
Ta historia wydarzy się tylko jeden, jedyny raz, i już się więcej nie powtórzy! A o wypadkach na scenie zadecyduje nikt inny, tylko młodzi widzowie. Wyobraźmy sobie film bez scenariusza - brzmi intrygująco? A spektakl teatralny bez napisanej uprzednio sztuki? ImproBajka to bajka, której jeszcze nie ma. To widzowie wspólnie z aktorami kreują bohaterów i ich światy, dzięki czemu każda opowieść jest inna. Będzie twórczo, będzie eksperymentalnie i przede wszystkim - będzie ubaw!
ImproBajkę stworzą: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska oraz Wojciech Tremiszewski, którzy zajmują się improwizowanymi opowieściami od ponad 10 lat. Dorośli widzowie mogą kojarzyć Wojciecha Tremiszewskiego z jego występów w Kabarecie Limo lub w serialu improwizowanym Spadkobiercy. Karolina występuje z grupą Dzikie Węże, a Małgorzata występuje z łódzką grupą Impro Atak.
Zarezerwuj
- Będziemy stawiać odważne pytania i oczekiwać konkretnych wyjaśnień - ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, czym jest aquapoezja, czego dorośli nie wiedzą o kosmosie, jak zrobić sobie komiks - program wypełniają te i inne równie frapujące kwestie - dodaje Aleksandra Fabia.
Festiwal zwieńczy piknik literacki, który odbędzie się 1 czerwca na placu Kobzdeja w strefie Czytelni Wolności przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.
Na czytelników-awanturników czeka tam Przygoda Między Wierszami - literacka, rodzinna gra miejska z okazji 125 rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Nie będzie to jednak jedyna atrakcja tego dnia - Michał Rusinek opowie o niepodległości, Katarzyna Bogucka poprowadzi warsztaty z projektowania plakatu, a na koniec - "Wolno sobie!" - spektakl grupy Improbaja.
W ramach Festiwalu odbędzie się również konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy "Książka-sztuka-nowe media, czyli o gustach się dyskutuje", której prelegentami będą dr Michał Zając, Ewa Stiasny i Ewa Solarz.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program zostanie ogłoszony 13 maja na
, tego dnia na stronie organizatorów ruszają również zapisy.
Zespół Fundacji Burza Mózgów poszukuje wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację Festiwalu. Osoby, które się zgłoszą zyskają doświadczenie przy organizacji największego festiwalu literatury dla dzieci w Polsce, doświadczenie w pracy animacyjnej z dziećmi, poznają wybitnych twórców literatury dziecięcej, zaliczą studenckie praktyki, otrzymają rekomendacje oraz książkowe upominki.
. Instytut Kultury Miejskiej jest współorganizatorem Festiwalu.
.