stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy Opinie (1)

sty 11

sobota, g. 18:00

Gdynia,
bilety 60 - 80 zł
lip'25 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
Migrator Theatre to zespołu teatralny uchodźcy i imigrancie żyjący w Polsce. W polskojęzycznym przedstawieniu biorą udział profesjonalni aktorzy i amatorzy z Kongo, Angoli, Sudanu, Nigerii, Inguszetii, Liberi, Toga, Wietnamu, Azebejżanu, Kamerunu, Jugosławi, Gwinei i Polski.
„Migrator Theatre łamie bariery poprzez aktualny tematycznie spektakl " – Poland Monthly.

"Africa... My Africa", to rodzaj musicalu - historia trzech wieków Afryki przedstawiona w godzinę. Wykorzystano w nim symbole muzyczne afrykańskie i europejskie: taniec z Czarnego Lądu oraz teatralne recytowanie wierszy z pomocą światła i egzotycznej choreografii. Spektakl jest bezdialogowy, tutaj najważniejszą rolę odgrywa muzyka. Twórca, Kameruńczyk chciał przybliżyć Polakom losy swojego kontynentu ale wskazać też podobieństwa między historią Polski i innych narodów -- Polskie Radio

AFRYKA...MOJA AFRYKA
Głos Historii
Stawianie czoła przyszłości
Była, Jest, Będzie

To jest Historia Afryki stworzona w muzeum. W niezwykłym muzeum słów
skonstruowanym z liter dwudziesto wersowego utworu- "Afryka, Moja
Afryka".
To zachwycająca opowieść o dumie, upadku i rozpaczy. Ale także i o
nadziei ... wielkiej nadziei tego, co nadejdzie; stąd też podtytuł
sztuki "Była, Jest, Będzie."
Wśród murów tego ironicznego muzeum, które jest realne i mityczne zarazem,
stoimy twarzą w twarz z rozmaitymi obliczami i etapami, które
charakteryzują wyjątkowość Afryki; duchowa historia kontynentu,
humanizm, styl życia oraz sztuka, wszystko to powiązane ze sobą i
wyznaczające jeden kierunek; nieśmiertelność. To wszystko widzimy
pośród murów muzeum utworu, z ogromną siłą bohaterów kontynentu;
Faraonem; wyrazistym głosem bębna, tańcem oraz magicznymi
przedstawieniami magików. Czujemy i smakujemy ogień wiary i
tradycyjnej wolności. Ale także politycznej zdrady... i tego, co
kontynent oraz potomni pragnie w przyszłości- mając nadzieję, że
pewnego dnia ludzkość będzie świętować ostateczne zwycięstwo Afryki
jako swoje własne.

KOBIETY – Kobiety powstały wiosną 1999 w Trójmieście, a stworzyli je Grzegorz Nawrocki Anna Lasocka. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty: “Kobiety” [2000] i “Pozwól sobie” [2004]. Pierwsza płyta, wydana przez niezależne gdańskie wydawnictwo Biodro Records, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem słuchaczy oraz krytyków. W tym roku niezależne trójmiejskie wydawnictwo „Mandarynka“ wydało drugą płytę KOBIET pt. „Pozwól sobie”. Również i ta płyta zebrała doskonałe recenzje.
Lasocka i Nawrocki - jako WARSZAWA GDAŃSKA, zaśpiewali w utworze Brygady Kryzys Centrala, zrealizowanym przez Andrzeja Smolika [wiosna 2002] oraz w utworze zespołu Maanam Luciolla, zrealizowanym przez Leszka Kamińskiego [wiosna 2003]. Utwory te ukazały się na krążkach wydanych przez 3 Program Polskiego Radia – „Trójkowy Express“.
KOBIETY koncertowały na żywo w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce (marzec 2001 i 2004), zespół występował m.in. na festiwalu artystów miast nadbałtyckich ArtGenda2002 w Hamburgu. W tym roku w październiku KOBIETY zagrały w Paryżu
w ramach Dni Polskiej Kultury „Nowa Polska“.

Sklad:
Grzegorz Nawrocki (gitara & śpiew) swoją pierwszą grupę prowadził w Berlinie w latach 1989-93. Po powrocie do Trójmiasta założył EGO, które działało do 1998 i wydało album „Światowid” w niezależnym wydawnictwie Antena Krzyku. Oprócz działalności w swoich macierzystych zespołach, Nawrocki współpracował z innymi muzykami sceny niezależnej, m. in. R. Brylewskim, R.T. Tymańskim, O. Deriglasoff, występując gościnnie na ich płytach (KURY, YUGOTON)
Nela Gzowska (gitara basowa & śpiew) do momentu rozpoczęcia współpracy z KOBIETAMI była gitarzystką zespołu o mrocznej nazwie SALUMINESIA grającej muzykę post-rockową.
Karol Pawłowski (perkusja) - współpracował z grupą MIŁOŚĆ, z Jerzym Mazzollem (koncerty, muzyka filmowa, sesje studyjne), jest także współtwórcą trójmiejskiej MULTIWITAMINY.
Paweł Nowicki (wibrafon & klawisze) jest współtwórcą zespołu KWARTLUDIUM wykonującego muzykę współczesną. Grał z grupą Pink Freud, z którą nagrał dwie płyty "Zawijasy" i "Sorry music Polska". Współpracował między innymi z Tomaszem Gwincińskim i z Jerzym Mazzollem.

M.U.N. - Music Universal Nation, graja w składzie Przemysław
"Jerzy" Tołuć - klawisze, Darek "Struna" Żak - gitara . Zespól M.U.N. gra muzyką transową z elementami reggae, acid jazzu, elementami wschodnimi, adekwatnie do nazwy od czadu do ambientu.

IKENGA DRUMMERS

Zespół „Ikenga Drummers” powstał w grudniu 1997 roku w Sopocie.
Nazwa zespołu pochodzi z języka Igbo, jednego z narodów w Nigerii,
a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor – Larry Okey Ugwu. Pozostali członkowie to rodowici Słowianie.
Ikenga Drummers” wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Muzycy sami określają swoją muzykę jako „elelekulele music”.
Twórczość zespołu sięga ponad samo tylko wykonywanie muzyki. Zawierają się w niej także edukacja która trafia dokładnie do adresatów, a mianowicie do młodzieży oraz ludzi o otwartych umysłach. Zespół „Ikenga Drummers” to
10 - osobowy big band: 6 bębniarzy, gitarzysta basowy, saksofonista,
i 2 wokalistów. Ich muzyka jest tak zaaranżowana, że nie opiera się na indywidualnościach. Każdy instrument w tej muzyce ma swoje określone miejsce i zadanie dzięki czemu tworzy się jeden, wielki, niepowtarzalny rytm o nietuzinkowej harmonii. Podstawę inspiracji stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej oraz polskie pieśni ludowe oparte na transowych rytmach bebnów.
„Ikenga” jest o tyle ciekawym zespołem, że 80% ich instrumentów jest własnej produkcji. Do tworzenia swojej muzyki zespół wykorzystuje wiele oryginalnych i niespotykanych w tej części globu instrumentów. Muzycy zespołu prowadzą działalność warsztatową, gdzie uczą konstrukcji instrumentów, gry na tych instrumentach oraz tańca Afro Dance. Od czasu do czasu prezentują na scenie gorący, egzotyczny show taneczny w wykonaniu podopiecznych zespołu. Utwory „Ikenga Drummers” śpiewane są w dialekcie Igbo oraz w języku angielskim i polskim. Większość z tekstów zawiera pochwałę Najwyższego Stwórcy, Boga Wszechmogącego, wyrażaną pełnym optymizmem i radością życia. Cały zespół występuje na scenie w kolorowych, afrykańskich strojach ludowych. Dzięki temu ich koncerty stają się niepowtarzalnymi, barwnymi i żywiołowymi widowiskami pełnymi energii. Wyzwalają wśród publiczności i muzyków prawdziwy ogień. Ta muzyka wstrząsa Niebem i Ziemią!
Zespół „Ikenga Drummers” ma na swoim koncie dwa materiały zarejestrowane w studiu Radia Gdańsk. Pierwszy pochodzi z 2000 roku, a drugi z udziałem m.in. Janusza Mackiewicza na gitarze basowej oraz z Leszkiem Możdżerem na instrumentach klawiszowych i Przemkiem Dyakowskim na saksofonie, pochodzi ze stycznia 2002 roku.
Od kilku zespół „Ikenga Drummers” współpracuje z Polską Akcją Humanitarną pod kierownictwem Janiny Ochojskiej.
Pierwszy koncert grupy „Ikenga” odbył się w Sylwestra 31.12.1997 r. w Sopockim Klubie „Sfinks” i był ogromnym międzynarodowym wydarzeniem.
Dalej zespół odbywał liczne koncerty w klubach i na festiwalach w całej Polsce i za granicą.
Do znaczących należy wymienić tu:

  • „S.O.S. dla Mozambiku” – dla powodzian z Afryki, na rzecz Polskiej akcji Humanitarnej w Warszawie, w studiu radiowym Programu 3, wraz z VOO VOO, BIG CYC, ICH TROJE w 2000 roku
  • Miedzynarodowy Dzień Uchodźcy organizowany przez Polską Akcję Humanitarną dla ONZ w latach 1999 –2001.
  • Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej:”Perkusja 2001 r.” w Warszawie
  • „Orkiestra Świątecznej Pomocy”- występy od 1998 do 2002 roku. W roku 2001 „Ikenga” była głównym gospodarzem muzycznym imprezy w studiu TV Gdańsk.
  • „Gdynia Summer Jazz Days 2001” w Sopocie, w Operze Leśnej wraz z gwiazdą jazzu z U.S.A. George Bensonem.
  • Festiwal „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy” –od 2000 roku „Ikenga” jest gospodarzem tej imprezy. Wystepowali tam m.in.: Brygada Kryzys, Galago Band, Przemek Dyakowski, Biafro, Habakuk, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Smolik, Marek Gałązka, Chlupot Mózgu, Mordy, Afropol, Dreadless, Karisma, Sinus, Rzepczyno Folk Band, The Crackers Band, Gdańsk 2000, The Glennskiis, Mackiewicz Jazz Trio, Kobiety, M.U.N., Teatr Znak, LipZezRew Theatre, Bambi i inni.


Od 2002 roku „Ikenga” jest ulubionym zespołem miasta Sopot.
W 2003 roku „Ikenga” reprezentowała to miasto na „Baltic Festiwal Karlsham” w Szwecji. W 2005 roku ponownie wystąpili w Szwecji w mieście Karlskrona, podczas Jarmarku Świątecznego reprezentując Województwo Pomorskie.
W 2005 roku „Ikenga” wydała swój pierwszy podwójny album w studiu Radia Gdańsk pod tytułem „Lustereczko” z udziałem znakomitych muzyków m.in.: Zbigniewa Namysłowskiego, Tymona Tymańskiego, Adama Wendta, Lucjana Sierpowicza, Noviki, Arkadiusza Brykalskiego, Jacka Stromskiego i wielu innych.
11.08.06r. zespół Ikenga Drummers wystapił w Szwecji na Festiwalu „Varldens Musik” w Kalmarze gdzie został entuzjastycznie przyjęty przez międzynarodową publiczność.

Skład zespołu „Ikenga drummers”:
Larry Okey Ugwu – lider
Przemysław Dyakowski
Janusz Mackiewicz
Tomasz Lipski
Tomasz Dobies
Grzegorz Welizarowicz
Monika Schroeder
Alex Schroeder


Członek honorowy:
Leszek Możdżer

Goście zespołu:
Dominki Walenkiewicz
Wojciech Rogowski

FX – Muzyka zespołu oscyluje w granicach szeroko pojętego rocka. Ich twórczośc cechuje się swoistym dualizmem: z jednej strony melodyjne, softowe utwory z drugiej - ostre gitarowe zagranie momentami z naleciałościami funkowymi. Zarówno w jednej jak i drugiej stylistyce zespół FX czuje się swobodnie, co zresztą słychać i widać na scenie. Wszyscy członkowie zespołu są sprawnymi muzykami, którym granie sprawia olbrzymią przyjemność.



Skład:


Krzywy: wokal, perkusja
Bruss: bass
Bogo: gitara
Jura: gitara

DREADLESS LIONS– Projekt zespołu to efekt „romansu” muzycznego trwającego już od 1984 roku między Larry Okey Ugwu- liderem zespołu i Galago Band - formacja Reggae założona w 1975 roku przez braci Jana i Michała Erszkowskich, absolwentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od początku swojego istnienia Galago, w którego skład wchodziły dwie osoby był projektem studyjnym, realizowanym w domowym studio, za pomocą metod czysto amatorskich. Z biegiem lat metody te ewoluowały. W tej postaci i formie Galago realizuje swoje nagrania do dziś. Obecnie uznawani są za najlepszą sekcję rytmiczną muzyki Reggae w Polsce.
Larry Okey Ugwu – wokal, instrumenty perkusyjne. Muzyk, aktor, autor tekstów, kompozytor, animator kultury. Założyciel Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki w Sopocie „Jeden Świat”. Od lat 80-tych współtworzył i występował w takich zespołach jak Polish Ham, International Roots Reggae Band, Suns Vibrations.. Lider i założyciel takich zespołów jak Ikenga Drummers, Biafro, Dreadless Lions.
Michał Erszkowski – gitara basowa. Wystepował w takich zespołach jak Blues Brothers, International Roots Reggae Band, Rockas Delight, Suns Vibrations.
Jan Erszkowski– perkusja. Wystepował w takich zespołach jak Blues Brothers, International Roots Reggae Band, Rockas Delight, Suns Vibrations.
Jarogniew Milewski- pełni rolę współrealizatora i współproducenta nagrań koncertowych. Często też bierze udział w nagraniach grając na instrumentach klawiszowych.
Zespół „ DREADLESS LIONS” wykonuje muzykę Roots Reggae.. W jego skład wchodzą także znane postacie polskich scen muzycznych m.in.
Przemysław Dyakowski – saksofon. Założyciel kultowego miejsca w Trójmieście- Sax Klubu, animator kultury i wybitny promotor młodych talentów, założyciel i lider swingowego zespołu Take it easy, oraz członek takich zespołów jak : Biafro, Ikenga Drummers, Chlupot Mózgu.
Jacek Staniszewski- gitara rytmiczna. Niezmordowany gitarzysta i jeden z najwytrwalszych muzyków undergroundowych i najbarwniejszych grafików w Polsce. Od końca lat 70-tych współpracuje z zespołem Galago Band. Założyciel i lider takich zespołów jak : The Plemniors oraz Chlupot Mózgu. Występował w takich zespołach jak International Roots Reggae Band,
Suns Vibrations oraz członek zespołu Biafro.
Dariusz Jasionek – instrumenty klawiszowe. Od końca lat 80- tych współpracuje z zespołem braci Erszkowskich, Galago Band. Występował w takich zespołach jak Rockas Delight, Suns Vibrations.
Wszystkie teksty zespołu DREADLESS LIONS skomponował i realizuje Larry Okey Ugwu.
Zespół DREADLESS LIONS jest jednym z nielicznych, a nawet możliwe że jedynym w Polsce zespołem, wiernie wykonującym oryginalną muzykę Roots Reggae. Wieloletnia współpraca między członkami zespołu sprawia że ich koncerty stwarzają atmosferę rzadko spotykaną na Polskich koncertach Reggae’owych, pozostawiając w ludziach trwały ślad w postaci pozytywnej energii w nastroju IRIE. DREADLESS LIONS traktuje muzykę jako poważną sztukę, powodując niekomercjalne podejście do realizacji swoich nagrań. Koncerty tego zespołu to unikatowe wydarzenie, które warto doświadczyć.

Chlupot Mózgu Organization. Zespół uprawia szeroko pojętą improwizację na poziomie muzycznego performance’u.opartego na solidnej energii w warstwie rytmicznej. Skład grupy tworzą: Dr. Jahkill - lider / gitara, vocal, sample (muzyk formacji Biafra i the Plemniors), Jah Glory - bass i vocal ( Mordy i Ikenga Drummers), Bartek Adam Jah'k - bębny (Mordy), Kwa Jah Man - bas ( Transistors, Brygada Kryzys, the Plemniors), Przemek D'Jahowski - sax (Take it Easy, Rama 111, Ikenga Drummers). Chlupot Mózgu jest w zespołem typowo koncertowym (każdy ich występ jest inny od porzedniego przez co słuchacz nigdy nie może powiedzieć że w pełni już poznał muzykę tej formacji).


Festiwal odbędzie się:

23.09 (sobota) - Koliba-Plaża - Sopot
24.09 (niedziela) - Sfinks - Sopot


W dniu 23.09.06r. Stowarzyszenie „Jeden Świat” uprzejmie zaprasza wszystkich bębniarzy początkujących i doświadczonych, grających na terenie Trójmiasta do zgromadzenia się na plaży przy Chacie Góralskiej Koliba w Sopocie o godz.17.00. Hasło brzmi „Wszyscy bebniarze – złączcie się !”
Ma to na celu pokazanie siły i potęgi jaką jest brzmienie bębnów. I taką siłą mówimy: „ NIE !” , nietolerancji i przemocy.
BARDZO WAŻNE !!!



Larry Okey Ugwu
„Jeden Świat”



Program VII Festiwalu „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy”
23,24.09.06r. Sopot



23.09.06 r. Sobota – „Koliba” plaża, Sopot

17.50 – Oficjalne powitanie przez Larrego Okey Ugwu- inicjatora Festiwalu

Występy zespołów:

18.00 – 18.30 Ćma
18.45 – 19.35 Dreadless Lions
19.50 – 20.30 Łyczacza
20.45 – 21.25 M.U.N. (Music Universal Nation)
21.40 – 22.20 Kobiety
22.35 – 23.15 Chlupot Mózgu
23.30 – 24.10 FX

Prowadzący- Robert Hennig

24.09.06r. Niedziela – Klub „Sfinks”, Sopot

- 19.50 – Oficjalne powitanie przez Larrego Okey Ugwu – inicjatora Festiwalu

- 20.00 - Rozpoczęcie spektaklu Migrator Theatre
p.t. „Africa...My Africa” reż. Simon Mol (Kamerun)

- 21.30 – Koncert zespołu Ikenga Drummers

Prowadzenie - Tomasz Lipski