stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Muzyki Współczesnej 'Faktoria' Opinie (2)

17 - 22 października 2024, g. 18:00

bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
lis 9-10

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 449 - 499 zł
Kup bilet
Tematem inaugurującym doroczny festiwal będzie muzyka Średniowiecza i Renesansu. Wykonawcy zrekonstruują i zinterpretują wybrane utwory, które zostaną przełożone na dzisiejszy język muzyczny, w tym: Kyrie eleison; Lament Jeronima Szafrańca starosty Chęcińskiego, o śmierci syna jego; Napis nad grobem zacnej królowej Barbary Radziwiłłówny; Pieśń na śmierć Hieronima Łaskiego; Pieśń o łotrowskim stanie obłudnych mnichów i mniszek; Pieśń o śmierci króla jego miłości starego, Sigmunda pierwszego.
Impreza składać się będzie z trzech części, które same w sobie stanowią zamkniętą całość.

Festiwal rozpocznie Jazzowa aranżacja, którą zagrają Szymon Baranowski na kontrabasie, Paweł Kapica na skrzypcach oraz Michał Sasinowski na saksofonie.

W drugiej części zagra Lud Hauza, którą tworzyć będą Cyprian Wieczorkowski – elektronika, przy towarzystwie pięknego sopranowego głosu Katarzyny Orzech – Ożarowskiej, gitary Dawida Gogolewskiego oraz akordeonu i instrumentów perkusyjnych (z wykorzystaniem kaszubskich dźwięków) Tadeusza Korthalsa. Komputerowo spreparowane pieśni średniowieczne i renesansowe dzięki pomocy gitary elektrycznej i instrumentów perkusyjnych w swoim brzmieniu zupełnie nie przypominają oryginalnych wykonań. Niekiedy smutne, wręcz przygniatające, a niekiedy wesołe, czasem nawet taneczne, daleko odbiegły od swoich archaicznie brzmiących tytułów.

Festiwal zamykać będzie niekwestionowana gwiazda polskiej muzyki elektronicznej Jarosław Grzesica/ Seed Project, szef artystyczny Warsaw Electronic Festiwal, który przełoży średniowieczne dźwięki na muzykę eksperymentalną i nowo elektroniczną. Pokaże zupełnie nowe brzmienie muzyki dawnej, przetworzone i zagrane tylko za pomocą najnowszej techniki komputerowej. Grzesica do muzyki podchodzi w czysto techniczny sposób, choć trudno odmówić mu fantazji, zazwyczaj wykorzystuje sampltroniczną pracę z tłami naturalnymi oraz możliwie daleko idącą elektroniczną ingerencją w materiał dźwiękowy.

Eklektyczną całość, spajającą wszystkie wątki dzisiejszego rozumienia muzyki z dawnym brzmieniem, opatrzoną wspaniałą oprawą graficzną i wizualną będzie można zobaczyć w amfiteatrze na terenie Bałtyckiego Międzynarodowego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim 22 września 2007 roku.
Wejście na Festiwal bezpłatne, ale tylko na zaproszenia, które będzie można zdobyć od patronów medialnych oraz u organizatora Pomorskiej Rady Sztuki.