stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

Chorał gregoriański pokolorowany brzmieniami neoromantycznych oruńskich organów na festiwalu
ORGANy PLUS+®2021.

lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
ulgowy 40  zł
Pod koniec dziewiętnastego wieku po ponad stuletniej zapaści zaczęła odżywać tradycja chorału gregoriańskiego. Neoromantyczny styl panujący wówczas w europejskiej muzyce pozwalał kompozytorom w nowatorski sposób podejść do harmonizacji tego pięknego śpiewu. W gdańsku jest obecnie tylko jeden instrument, który odpowiada tej stylistyce. Podczas niedzielnego koncertu 6 czerwca o godz. 15.30 w oruńskim kościele ojców salezjanów pw. Św. Jana Bosko warszawski mistrz improwizacji organowej Michał Markuszewski wraz z krakowskim zespołem wokalnym Flores Rosarum wprowadzą nas w niezwykły koloryt skal modalnych chorału gregoriańskiego i neoromantycznej, symfonicznej harmoniki wybrzmiewającej na organach Eduarda Witteka z 1911 roku. Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Michał Markuszewski

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, organy (J. Grubich), fortepian (K.Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie (W. Seifen), a w 2008 roku studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Würzburgu (Ch. Bossert). Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat: II nagrody w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000), III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007). Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych sala koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Austrii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxembourgu, Belgii, Francji, Finlandii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz ponad 250 miastach w Niemczech, Koncertował również w Stanach Zjednoczonych, Hong-Kongu oraz na dalekiej Syberii.

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy
Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".

Flores Rosarum

Skład: Susi Ferfoglia, Adrianna Bujak, Maria Klich, Liliana Pociecha, Katarzyna Śmiałkowska. Zespół wokalny Flores Rosarum założyła w 2007 roku s. Susi Ferfoglia wraz z grupą śpiewaczek zafascynowanych muzyką św. Hildegardy z Bingen. To właśnie dzieła św. Hildegardy stały się od samego początku jednym  z uprzywilejowanych repertuarów zespołu, co znalazło swój wyraz także w jego nazwie, nawiązującej do jednego z jej responsoriów. Członkinie zespołu prowadzą ożywioną działalność artystyczną oraz naukowo-badawczą, co pozwala każdy projekt zacząć od zgłębiania rękopisu zawierającego wykonywane śpiewy. Poznanie średniowiecznych notacji oraz rozumienie kontekstów liturgicznych, historycznych oraz społecznych, w których powstały dane śpiewy, otwiera drogę interpretacji, która pragnie zostać wierna temu, co się znajduje w danym rękopisie.  Flores Rosarum z chęcią sięga również po repertuar znajdujący się w polskich rękopisach liturgiczno- muzycznych. Oprócz intensywnej działalności koncertowej zespół angażuje się w inicjatywy propagujące wykonawstwo śpiewu gregoriańskiego w optyce semiologicznej także w ramach liturgii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu. Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production

Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka, Grupa NDI

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-75 zł
Bilety w cenie 10/25/35 PLN do nabycia na godzinę przed każdym koncertem.
Karnety w cenie 40/75 PLN do nabycia na godzinę przed pierwszym koncertem.

Przeczytaj także