stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Polska premiera niezwykłej Passio Christi lipskiego kantora ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej w wykonaniu artystów z Lipska

gru 31

wtorek, g. 17:00, 20:30

bilety 208 - 388,5 zł
Kup bilet
sty 25

sobota, g. 20:00

bilety 139 zł
Kup bilet
Po niezwykłym premierowym koncercie z gdańską muzyką na festiwalu ORGANy PLUS+®+2024 czeka nas kolejne "danie" z menu gdańskich cymeliów i kolejna premiera. Pochodzący ze Zgorzelca Johann Gottlob Harrer był następcą Jana Sebastiana Bacha na stanowisku kapelmistrza w lipskim kościele św. Tomasza. Skomponował wielką ilość muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej. Za swojego życia był z pewnością bardziej rozpoznawalny w Europie, niż jego poprzednik. Nigdy nie był w Gdańsku, ale i tutaj dotarła jego sława, a za nią jego twórczość. W zbiorach muzycznych Biblioteki Gdańskiej znajduje się jeden z dwóch rękopisów słynnej pasji Harrera (drugi znajduje się w Lipsku), która najprawdopodobniej była wykonywana w grodzie nad Motławą w drugiej połowie osiemnastego wieku. Po trzystu latach znany już naszej publiczności lipski zespół Gellert Ensemble pod wodzą swojego szefa Andreasa Mitschke wraz z fantastycznymi solistami przypomni to niezwykłe dzieło mieszkańcom Gdańska na koncercie pod tytułem + PASSIO CHRISTI, który odbędzie się w środę 2 października w prezbiterium franciszkańskiego kościoła św. Trójcy o godz. 19:00 m.in. dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. To będzie jedyna okazja w Polsce, aby zapoznać się z tą doskonałą kompozycją. I tym razem nie powinno zabraknąć przede wszystkim miłośników kultury naszego miasta, ale nie mogą przegapić tej okazji również Ci, którzy chcą sięgnąć poza muzykę Bacha, Telemanna, czy Haendla i przekonać się, jak barwne i ciekawe było europejskie życie muzyczne w osiemnastym wieku. Partnerem koncertu jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz instytut Goethego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła św. Trójcy oraz neogotyckiego kościoła św. Jana Bosko, zrekonstruowane wnętrza Centrum Świętego Jana, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków, a nawet staniemy się świadkami zupełnie nowych zdarzeń muzycznych.

Pozwólmy sobie na tę niezwykłą podróż w czasie!
Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana Bosko i Centrum św. Jana!
Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Przeczytaj także