stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+® Pacelli

Wydarzenie w ramach

Włoska muzyka polskiego króla podczas inauguracji festiwalu ORGANy PLUS+® 2023.

28 listopada - 3 grudnia 2023, g. 18:00

Gdańsk
Pierwszy dzień jesiennej edycji festiwalu rozpoczniemy mocnym włoskim akcentem obecnym na dworze Zygmunta III Wazy, Marcin Szelest i jego krakowski zespół wokalno-instrumentalny Vasa Consort zainauguruje festiwal tradycyjnie we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w czwartek 28 września o godz. 19.30. Artyści zaprezentują muzykę, która rozbrzmiewała na dworze polskiego króla - Zygmunta III Wazy. Tytuł koncertu + Pacelli pochodzi od nazwiska królewskiego kapelmistrza - Asprillo Pacellego, wybitnego włoskiego twórcy, który nie tylko miał do dyspozycji wspaniałych muzyków, dyrygował dziełami zamawianymi w całej Europie, ale również sam tworzył. W tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci kompozytora, chcemy w ten sposób uczcić jego pamięć. W czasie naszego koncertu usłyszymy więc to samo i tak samo, jak król polski w siedemnastym wieku w czasie licznych uroczystości religijnych w krakowskiej katedrze - niebiańską muzykę, którą specjalnie dla niego prezentowali muzycy sprowadzani z Polski i całej Europy, a na nasz festiwal przygotowali artyści z Krakowa. Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie!

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Vasa Consort powstał w roku 2020 z okazji prawykonania całości zbioru Concerti e canzoni Adama Jarzębskiego. Zespół łączy świeżość interpretacji z przygotowaniem muzykologicznym, poświęcając się szczególnie międzynarodowemu repertuarowi wykonywanemu w Polsce za czasów dynastii
Wazów, sięga jednak również po szeroką paletę muzyki z różnych krajów europejskich od końca XVI do XVIII wieku. Marcin Szelest, kierownik artystyczny Vasa Consort, jest profesorem organów w Akademii Muzycznej w Krakowie, autorem edycji i prac naukowych z zakresu muzyki dawnej oraz dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Występuje jako solista i współpracuje z takimi zespołami, jak Concerto Palatino, The Bach Ensemble, Weser-Renaissance Bremen czy Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Marta Wróblewska, Anna Zawisza - sopran
Marcin Gadaliński - alt
Piotr Windak, Stanisław Zyskowski - tenor
Andrzej Zawisza, Przemysław Bałka, Marek Opaska - bas
Mikołaj Zgółka, Katarzyna Cendlak - skrzypce
Justyna Młynarczyk, Karolina Szewczykowska, Ewa Witczak, Mateusz Kowalski - viola da gamba
Marcin Szelest - organy, kierownictwo artystyczne

MARCIN SZELEST Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w The Boston Conservatory. Jest laureatem I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Występuje jako solista i kameralista, w tym z wieloma zespołami instrumentów historycznych (m.in. Concerto Palatino, The Bach Ensemble, Vasa Consort, Weser Renaissance Bremen, Wrocławska Orkiestra Barokowa). Marcin Szelest jest profesorem organów w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego praca habilitacyjna "Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia" (2007) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Opublikował m.in. edycje dzieł wszystkich Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (2015) i Adama Jarzębskiego (2021) oraz tabulatur braniewsko-oliwskich (2021). Jest również dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, Kościół Bożego Ciała

Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl,
Ruch Muzyczny, Grafito