Giganci romantycznych brzmień pojawią się na gdańskiej Oruni.
+ Reger, przedostatni koncert festiwalu, to zarazem ostatni koncert "jubileuszowy". Są tacy artyści w historii muzyki, również organowej, którzy swoją działalnością otwierają nowe horyzonty lub kumulują wszystkie najlepsze elementy stylistyczne swojej epoki. W dziedzinie muzyki organowej na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku taką postacią był niewątpliwie Max Reger, którego 150. rocznicę urodzin w tym roku świętujemy. Zadziwiające, jak wiele w swoim stosunkowo krótkim życiu (zmarł w wieku 43 lat) stworzył, a jeszcze bardziej zadziwiające, jak wielką stał się po śmierci inspiracją dla wielu kompozytorów kolejnych generacji. Szczęśliwie mam organy dokładnie z tego czasu i w takim stylu, jakie miał do dyspozycji ten niemiecki kompozytor, grzechem więc byłby tego nie wykorzystać. Zrobimy to w piątek 6 października o godz. 19.30 w kościele salezjańskim pw. Św. Jana Bosko na Oruni. Zaprosiliśmy więc jednego z najlepszych obecnie żyjących interpretatorów jego muzyki - prof. Ludgera Lohmanna, który zaproponował niezwykły twist, komponując program regerowski osnuty wokół kompozycji nieznanego, ale nie mniej wybitnego niemieckiego kompozytora o żydowskich korzeniach, młodszego od Regera o jedno pokolenie - Güntera Raphaela. Mamy nadzieję, że to muzyczne braterstwo z czasów, gdy rodziły się najgorsze nacjonalizmy, które zaprezentujemy na tym koncercie przypomni nam o tym, że także i dzisiaj są miejsca na świecie, nawet całkiem niedaleko od naszej granicy, gdzie próbuje się po raz kolejny wzniecić nienawiść między narodami i są dziedziny jak muzyka, które mogą działać scalająco i wyzwalać miłość i tolerancję, które wynikają z prawdziwego poczucia piękna.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
LUDGER LOHMANNJako jeden z najbardziej znanych wirtuozów organów i pedagogów organowych, Ludger Lohmann wywarł trwały wpływ na kulturę organową. Jego kariera recitalowa, dzięki której zagościł w wielu ważnych kościołach, katedrach i salach koncertowych na całym świecie, rozpoczęła się od nagród na kilku ważnych międzynarodowych konkursach, m.in. konkursie Niemieckich Korporacji Radiowych w Monachium 1979 i Grand Prix de Chartres 1982. Przez ponad 40 lat, początkowo w Kolońskiej Musikhochschule, od 1983 jako profesor Musikhochschule w Stuttgarcie, wykształcił wielu utalentowanych młodych organistów z całego świata. Artystyczny i pedagogiczny wpływ Ludgera Lohmanna odcisnął piętno, dzięki czemu zapraszany był na całym świecie jako profesor gościnny, nauczyciel niezliczonych kursów mistrzowskich i członek jury wielu międzynarodowych konkursów. Był związany z projektem badań nad organami GOArt Uniwersytetu w Göteborgu jako starszy badacz. Jako konsultant ds. organów towarzyszył kilku projektom budowy i renowacji organów w kilku krajach. Aby uhonorować jego różnorodną działalność, British Royal College of Organists przyznało mu swój pierwszy medal z wyróżnieniem. W 2023 roku otrzyma prestiżową niemiecką "Nagrodę Europejskiej Muzyki Kościelnej".
Szczegóły na stronie
www.organyplus.comFestiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE.
Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, Kościół Bożego Ciała
Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl,
Ruch Muzyczny, Grafito