Festiwal Orkiestr Improwizujących Ucho - Klub Muzyczny Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Orkiestr Improwizujących

7 września Gdynia wybrzmi muzyką trzech orkiestr na pierwszym w Polsce Festiwalu Orkiestr Improwizujących. Trzech dyrygentów pokieruje łącznie prawie 50 muzykami używając gestów improwizacji dyrygowanej - systemu Conduction. Opiera się on na kilkunastu znakach opracowanych w latach 80-tych przez Lawrence'a D. "Butch" Morrisa, wynalazcę metody i propagatora swobodnie dyrygowanej improwizacji.

System gestów, którymi dyrygent prowadzi orkiestrę, nazywany jest Conduction. Opiera się on na kilkunastu znakach opracowanych w latach 80-tych przez Lawrencea D. "Butch" Morrisa, wynalazcę metody i propagatora swobodnie dyrygowanej improwizacji. Dyrygent prowadzący orkiestrę opracowuje również własne znaki, które rozszerzają możliwości komunikacyjne z zespołem, nadając orkiestrze indywidualne brzmienie.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Wszystkie orkiestry zrzeszają znakomitych muzyków jazzowych, free improv, klasycznych, popowych i nie tylko. Każdy koncert orkiestry improwizowanej to niepowtarzalne wydarzenie, na którym może zdarzyć się wszystko. Umiejętności najlepszych muzyków i wyobraźnia dyrygentów to kombinacja wybuchowa. Skład orkiestr jest bardzo różnorodny, od sekcji rytmicznej, dętej oraz wokalnej, po gitary elektryczne i akustyczne oraz syntezatory, samplery i instrumenty etniczne, smyczkowe i perkusyjne.

Podczas festiwalu wystąpią trzy znakomite orkiestry:

GDYNIA IMPROVISERS ORCHESTRA POD DYREKCJĄ MARCINA BOŻKA
Gdynia Improvisers Orchestra to zespół i zarazem projekt kroczący skupiający muzyków otwartych na swobodną improwizację. Orkiestra prowadzona jest przez Marcina Bożka (pomysłodawcę i założyciela zespołu) za pomocą gestów (improwizacja dyrygowana). Projekt założyciela ma na celu umożliwienie spotkań muzyków z różnych środowisk: improv, jazz, klasyka, alternatywa, rock czy pop i wspólne muzykowanie bez ograniczeń stylistycznych.

Marcin Bożek - dyrygent, Bartosz Borzeszkowski - bas, Piotr Drabarek - gitara, Michael Sangita Andrews - gitara,
Emilia Pollock, Paulina Porszke, Robert Kamiński, Marek Lubner - głosy, Adam Skorczewski, Piotrek Szlempo - trąbki,
Robert Dobrucki, Wojciech Bergiel, Łukasz Żurawski - saksofony, Dominik Kisiel, Maja Babyszka - syntezatory,
Filip Arasimowicz - kontrabas, Sławomir Rodriguez Porębski - instrumenty perkusyjne, Piotr Dunajski - tuba,
Maksymilian Kreft - perkusja

POZNAŃSKA ORKIESTRA IMPROWIZOWANA - DYRYGENTURA ROTACYJNA
Poznańska Orkiestra Improwizowana (Poznan Improvisers Orchestra) to kolektyw zrzeszający muzyków i dyrygentów z Poznania czerpiących przyjemność z improwizacji w dużym składzie. Powołana do życia w listopadzie 2017 r. grupa wykorzystuje system dyrygentury rotacyjnej, pozostawiając przy tym artystom szeroką swobodę interpretacyjną. Filozofia działania Orkiestry opiera się na otwartości i równości, czemu służyć mają: brak hierarchii i barier dołączenia, programowa bezpłatność koncertów, dyrygentura rotacyjna i organizowane regularnie otwarte warsztaty. Kolektyw nieustannie szuka nowych środków wyrazu, choćby sięgając po zepsute instrumenty czy improwizując ruchowo. POI stara się być platformą integracji różnorodnych środowisk muzycznych, rozwijając współpracę jej członków także w mniejszych składach w ramach cyklu koncertowego Orkiestra Minus.

Rafał Ziąbka - radioodbiorniki, Borys Słowikowski - bębny obręczowe, Dawid Dąbrowski - syntezator modularny,
Hubert Karmiński - bas, Zuzanna Boratyńska - saksofon altowy, Aleksandra Szalińska - głos, Guilherme Sancho - gitara
elektryczna, Michał Giżycki - klarnet basowy, Michał Joniec - perkusjonalia, Karol Firmanty - syntezator, Ostap Mańko -
skrzypce, Martyna Gibes - głos, Adam Teresa - kornet, Dominika Szelążek - akordeon, Kacper Sikora - gitara elektryczna

KRAKOW IMPROVISERS ORCHESTRA DYRYGOWANA PRZEZ PAULINĘ OWCZAREK
Została założona w 2012 roku przez Paulinę Owczarek - saksofonistkę i dyrygentkę. Orkiestra zajmuje się wykonywaniem improwizacji swobodnej i dyrygowanej. W jej skład wchodzą muzycy z akademickich i nieuczelnianych środowisk, reprezentujący muzykę klasyczną, free jazz i dźwiękowe eksperymenty. Ich wspólne spotkanie wyznaczyło nową przestrzeń na scenie muzycznej - dyrygowaną improwizację.

Tomek Chołoniewski - perkusja, Ernest Ogórek - kontrabas, Wiktor Krzak - fagot, Aleksander Wnuk - instrumenty perkusyjne,
Malwina Kołodziejczyk - saksofon, Brianne Curran - skrzypce, Paulina Owczarek - dyrygent/ saksofon, Sebastian Mac - gitara,
Marcin Bożek - waltornia

Bilety: 25 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)
Dostępne: Interticket oraz CultureBox Gdynia

Czytaj także