stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT
lis 22-24

piątek - niedziela, g. 18:30

Wstęp wolny
sie'25 21

czwartek, g. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Katedra Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Slawistyki. W tym roku tematem będzie Bośnia i Hercegowina. W programie projekcje filmów, spotkania z pisarzami i reżyserami, wykłady i Slavoparty. 16-20 maja 2011.

Festiwal Slawistyki to organizowane corocznie wydarzenie z pogranicza kultury i nauki, którego przygotowaniem zajmują się studenci i wykładowcy Katedry Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Goście spodziewać mogą się licznych atrakcji: od wykładów na Uniwersytecie Gdańskim, przez spotkania z pisarzami i reżyserami, aż po Slavoparty - imprezę integrującą miłośników południowosłowiańskiej muzyki.

Tematem tegorocznego Festiwalu została Bośnia i Hercegowina - kraj nam, Polakom, właściwie nieznany i kojarzony jedynie z tragiczną, bratobójczą wojną w latach 90-tych. Chcielibyśmy pokazać jego drugie oblicze, niepowtarzalną atmosferę wielokulturowości oraz niezłomnego ducha, a także zaprosić na odbywające się w różnych miejscach projekcje filmów dotyczących tego regionu.

Niewątpliwą atrakcję stanowi również pokaz krótkometrażowych filmów animowanych z krajów słowiańskich "Slavanima", a także projekcja cyberpunkowej produkcji z Serbii - "Edit i ja".

PLAN FESTIWALU

Wystawa zdjęć z Bośni i Hercegowiny - 16-20.05.2011

PONIEDZIAŁEK, 16.05.2011
Krytyka Polityczna, Gdańsk
19.30 - Pokaz filmu "Grbavica" + prelekcja - Zuzanna Głowacka

WTOREK,17.05.2011
Spółdzielnia literacka, Sopot
18.00 - Wieczór prozy i spotkanie z tłumaczem Tomaszem Łukaszewiczem

ŚRODA,18.05.2011
Uniwersytet Gdański - aula główna Wydzialu Filologicznego - 1.43
18.00 - Prezentacja strony internetowej "Naukowego Koła Kroatystów"
18.30 - Pokaz filmu "Volim te"
Spółdzielnia Literacka, Sopot
19.00 - Wieczór autorski Agnieszki Wójcińskiej - "Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami"
XKwadrat, Gdańsk
20.00 - SLAVOparty -

CZWARTEK,19.05.2011
Politechnika Gdańska, wydział Zarządzania i Ekonomii - sala 107
18.00 - Projekcja filmu "Nafaka" + prelekcja - dr Przemysław Parszutowicz
Teatr w Oknie, Gdańsk ul. Długa
20.00 - relacja wideo z warsztatów organizowanych przez Koło Naukowe Karantania - "Animation workshop"
21.00 - Slavanima - pokaz wyboru animacji z Festiwalu Balkanima
Stacja de Luxe, Gdańsk
22.00 - AA - After Animation

PIĄTEK,20.05.2011
Stare Kino, Gdańsk ul. Długa
20.00 - Projekcja filmu "Edit i ja"
22.00 - Balkan Bass


***
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O IMPREZACH

POKAZ FILMU "GRBAVICA"
Film "Grbavica" bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić to opowieść o współczesnej, niepełnej rodzinie i jednocześnie poruszające studium "pamięci i zapomnienia" o cierpieniu, o bólu, o niemożności pogodzenia się z doznanymi krzywdami ofiar wojny na Bałkanach. Film przypomina jeden ze wstydliwych epizodów tej wojny - gwałty dokonywane przez serbskich żołnierzy na więzionych w obozach bośniackich kobietach. Zdobył on Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, był również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Jasmila Žbanić zdobyła nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance. Podczas prelekcji poruszony zostanie temat recepcji filmu oraz medialno-politycznej burzy, jaką wywołał.

WIECZÓR PROZY I SPOTKANIE Z TŁUMACZEM TOMASZEM ŁUKASZEWICZEM
W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną sylwetki autorów oraz wybrane utwory, które znalazły się w ostatnim numerze KZO, a także książka Vinka Möderndorfera - "Miłości Sinobrodego" w tłumaczeniu Tomasza Łukaszewicza.

POKAZ FILMU "VOLIM TE"
"Volim te" to wstrząsający portret współczesnej Chorwacji. Głównym bohaterem jest Krešo - mężczyzna pochłonięty pogonią za pieniądzem, pozornie mający wszystko - młodość, pieniądze i wspaniałą dziewczynę. Jednak gdy pewnego dnia dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV traci wszystko i zostaje całkiem sam. Reżyserem "Volim te" jest Dalibor Matanić - chorwacki reżyser i scenarzysta, który w swoich filmach wielokrotnie podejmował kontrowersyjne tematy dotyczące chorwackiego społeczeństwa.

SLAVOPARTY
Slavoparty to tradycyjna już impreza organizowana w ramach Festiwalu Slawistyki, której uczestnicy dają się porwać słowiańskim rytmom. Pragniemy zabrać Was w muzyczną podróż od macedońskiej rzeki Vardar i słoweńskiej góry Triglav przez Karpaty i stepy Ukrainy aż po Morze Czarne. Podróż, podczas której bawić będziemy się przy rozmaitej muzyce - od folku po szeroko pojętą alternatywę.

POKAZ FILMU NAFAKA
Ahmed i Lana, "Czerwone Oko" i Jennet Hugh, Sado i Saba, Šahbej, Beba, Nemanja, Meli, Marks, Matan, Biber, Jimm i Nicollo - to mieszkańcy Sarajewa, którym towarzyszymy w czasie oblężenia miasta i po jego zakończeniu, z których każdy inaczej przeżywa koszmar wojny i naznaczone traumą powojenne dni. To opowieść o ich losach, namiętnościach, osobistych tragediach ale także o ludzkiej solidarności, wierze w wolność i w szczęśliwsze życie. Film jest poświęcony Sarajlijom, którym udało się przeżyć trzyletnie oblężenie, a którzy jednak ciągle wierzą w życie i w "cud w Sarajewie". Film ten był wyświetlany na wielu festiwalach międzynarodowych. Reżyser filmu Jasmin Duraković jest autorem licznych filmów dokumentalnych a także współproducentem wielu nagradzanych filmów takich jak np. Gori vatra (Zapalnik). Przed filmem prelekcję wygłosi dr Przemysław Parszutowicz - opiekun Filmowego Koła Naukowego " Kino Europa".

FILMOWE KOŁO NAUKOWE "KINO EUROPA" to grupa ludzi, która na cotygodniowych spotkaniach dyskutuje o przeróżnych zjawiskach występujących w społeczeństwie. Koło ma charakter klubu dyskusyjnego, fragmenty filmu są pretekstem do omówienia szerszego problemu, zagadnienia, nurtu filozoficznego. Zazwyczaj zarówno prelekcję, jak i rozmowę prowadzi Opiekun Koła, czyli dr Przemysław Parszutowicz, a także sami członkowie. Kryteria wyboru filmów są płynne, ale członkowie koła starają się stosować taki dobór, aby nawiązywał do problematyki europejskiej, dbając równocześnie o poziom prezentowanych filmów, dlatego tak często odwołują się do klasyki kina.

DR PRZEMYSŁAW PARSZUTOWICZ - adiunkt w Zakładzie Filozofii Nowożytnej i Współczesnej IFiS PAN oraz w Katedrze Nauk Filozoficznych Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się historią i teorią transcendentalizmu. Tłumacz pism Kanta i Cassirera.

SLAVANIMA - POKAZ WYBORU ANIMACJI Z BALKANIMA
Balkanima to Europejski Festiwal Filmów Animowanych, który corocznie odbywa się w Serbii, w Belgradzie. Prezentowane są na nim filmy animowane z całej Europy. Podczas projekcji w Teatrze w Oknie zobaczymy wybór serbskich filmów animowanych.
Po projekcji zapraszamy do Stacji de Luxe na afterparty - AA-After Animation.

POKAZ FILMU "EDIT I JA"
Przed imprezą BALKAN BASS zapraszamy o 20.00 na darmowy pokaz cyberpunkowego filmu "Edit i ja". (https://www.technotise.com/) Akcja filmu rozgrywa się w Belgradzie, w roku 2074. Główną bohaterką jest Edit, studentka psychologii. Po sześciu nieudanych próbach zaliczenia egzaminu na studiach decyduje się ona na zainstalowanie chipu, który pomoże jej się z tym uporać.

BALKAN Bass
Mamy szaloną przyjemność zaprosić Was WSZYSTKICH na pierwszą edycje paramilitarnej imprezy BALKAN Bass â Sarajevo edition organizowaną w ramach FESTIWALU SLAWISTYKI 2011. Wyciągajcie z szafy dziadka stary mundur i wpadajcie!!! Odwiedzi nas m.in. grupa rekonstrukcji Specnazu oraz militarne Pj'ki.
Zagra dla was kilku dj'ów trójmiejskiej sceny w odsłonie trochę innej niż zwykle. Marszowym, połamanym krokiem wejdziemy w klimaty podszyte min. folkiem oraz słowiańskim wokalem. Prócz dobrej muzyki militarne wizuale zapewni nam vj Derubare.

dj's:
Sick [BassEnslavement]
Pogo [Independent]
After Effect [Independent]
Faf [AWZ]
Vj Derubare