stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Świat Mało Znany" to Festiwal mający na celu prezentację twórców z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich integrację z artystami pełnosprawnymi. Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowane są cyklicznie co 2 lata od 1993 roku. 

gru 8

niedziela, g. 12:00

Gdańsk,
bilety 33 zł
Kup bilet
sty 11

sobota, g. 18:00

Sopot, Bitwy pod Płowcami 54,...
bilety 100 zł
ulgowy 80 zł
przedsprzedaż 60 zł
Kup bilet
"Świat Mało Znany" promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z różnych regionów Polski oraz z innych krajów Europy. Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualne. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec ONI (osoby niepełnosprawne intelektualne) terminów: "dziecko", "upośledzony", "nienormalny", "infantylny", organizujemy działania, które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i samodzielnie funkcjonować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka z niepełnosprawnością intelektualną.

jazz - koncerty w Trójmieście


Świat Mało Znany jest jedyną tego rodzaju imprezą, która umożliwia ONI sprawną integrację ze środowiskiem - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata ONI. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość uczestników nie ma kontaktu.

W XI edycji festiwalu zaplanowaliśmy 4 warsztaty skierowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są to warsztaty muzyczne prowadzone przez Pawła Romańczuka z Małych Instrumentów, taneczne prowadzone przez Katarzynę Enuemo i Zespół Muzyki Kuchennej Jozgodki, plastyczne i fotograficzne.

Koncerty w Teatrze Leśnym będą miały charakter folkowo taneczny oraz jazzowo awangardowy. Zaprosiliśmy następujących artystów:

Program Festiwalu "Świat Mało Znany"

4-7 czerwca 2013
Warsztaty muzyczne - poprowadzone przez Pawła Romańczuka z zespołu Małe Instrumenty. Inspiracją podczas realizacji warsztatów będzie woda - dźwięki jakie wydaje a także instrumenty jakie można wykonać przy jej użyciu. Warsztat zakończy się prezentacją w dniu 07.06.137 w Teatrze Leśnym, połączoną z wystawą prac malarskich naszych artystów. Odbywa on się w ramach projektu Grundvig pt. "Adult learning for coastal heritage revival and Exchange".

4-7 czerwca 2013

Warsztaty plastyczne, malarskie - Inspirowane legendami morskimi z wszystkich krajów uczestniczących w projekcie Grundtvig pt. "Adult learning for coastal heritage revival and Exchange" , Polski, Grecji i Włoch. Prowadzić je będzie Małgorzata Kochanowska i odbędą się na plaży w Jelitkowie. Na zakończenie warsztatów odbędzie się prezentacja powstałych prac podczas koncertu w Teatrze Leśnym w dniu 07.06.13.

4-7 czerwca 2013
Warsztaty taneczne - poprowadzi je Katarzyna Enemuo wraz z zespołem Kapeli Muzyki Kuchennej Jazgodki, która specjalizuje się w etnicznych tańcach ludowych - polskich i nie tylko.

W warsztatach weźmie udział grupa 20 uczestników, będę miały na celu przygotowanie potańcówki, która odbędzie się w Teatrze Leśnym w dniu 07.06.13.

4-7 czerwca 2013
Warsztaty fotograficzne - poprowadzone przez Cecile Pabisiak, wolontariuszkę programu EVS Wolontariat Europejski. Grupa przez nią prowadzona będzie rejestrować proces twórczy na wszystkich warsztatach. Na blogu, stronie i facebooku festiwalu będą umieszczane zdjęcia z każdego dnia pracy. Autorami zdjęć będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną jak i sama prowadząca.

7-8 czerwca 2013
Koncerty w Teatrze Leśnym - Celem będzie prezentacja muzyki etnicznej, folkowej, awangardowej i poszukującej, w której podziały na pełno i niepełnosprawnych nie maja większego znaczenia.


7 czerwca 2013
Teatr Leśny, Gdańsk Wrzeszcz

18.00 - Koncert podsumowujący warsztaty muzyczne z Małymi Instrumentami oraz prezentacja prac powstałych podczas warsztatów plastycznych.
19.00 - Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki - koncert i potańcówka
20.30 - Janusz Prusinowski Trio

8 czerwca 2013
Teatr Leśny, Gdańsk Wrzeszcz
19.00 - Małe Instrumenty
20.30 - Remont Pomp, Mikołaj Trzaska i Mike Majkowski

09 czerwca 2013 - niedziela
11.00 - Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.


Jazgodki - Kapela Muzyki Kuchennej
Kapela Muzyki Kuchennej Jazgodki powstała w 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Powstała literalnie w kuchni. Jesień była ciepła, zima długa i mroźna, a czy coś może rozproszyć lepiej zimowy mrok niż sztajerek o ósmej rano przy kawie i ostry bułgarski numer przy wieczornym winku? Na początku było nas dwie plus okoliczni muzycy spontaniczni, z którymi przewędrowałyśmy wszystkie okoliczne kuchnie. Potem te wędrówki wyszły poza kuchnie, poza okolice nasze najbliższe, potrzeba wspólnego grania prowadziła nas szerokim szlakiem nad górami i morzem, krętymi wiejskimi dróżkami i tajnymi ścieżkami dźwięków od szwedzkiego Gallivare aż do Ankary, od północy na samo południe Europy. Do dzisiaj została nam nieodparta potrzeba grania - przynajmniej raz na jakiś czas - w kuchni, nie ważne czyjej i jak dużej, byle przy stole, byle przy piecu. W repertuarze mamy tradycyjną muzykę z różnych epok i krajów Europy - szwedzką, duńską, węgierską, rumuńską, cygańską, bałkańską, polską, z pełnym wachlarzem nastrojów - od zabawy, przez lirykę, po historie dramatyczne oraz szaloną radość. Muzyka nie ważne skąd jest, ważne, czy cieszy. W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie, chwilowa nawet wspólność i radość, skupiamy się też na tych elementach muzyki, które wiążą się z tradycją wspólnych zabaw i świętowania.

Ponieważ koncert jest zarazem podsumowaniem warsztatów tanecznych, na program złożą się tradycyjne tańce i zabawy taneczne z różnych stron europy - polskie, skandynawskie, węgierskie, rumuńskie - a także melodie i tańce nigdy dotąd nie widziane i nie słyszane...

W ramach festiwalu wystąpimy w składzie:
Adam Cudak - lira korbowa, bębny, flety, śpiew
Katarzyna Enemuo - śpiew, akordeon, saz
Iwona Sojka - skrzypce

Janusz Prusinowski Trio
Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność - z nowoczesnością.

Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki - śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i... człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś - rocka.

Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open'er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych - zawsze ku wielkiemu zachwytowi publiczności. Do 2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i - przede wszystkim - w Polsce. Wspólnie z pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował koncert "Ludowe korzenie muzyki Fryderyka Chopina". W roku 2012 powstał unikalny projekt "Kujawy", angażujący prócz Trio trzech mistrzów muzyki polskiej: Tadeusza Kubiaka, Tomasza Stańko i Janusza Olejniczaka oraz zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej. Trio koncertowało również z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Qasimovem.

www.youtube.com
www.youtube.com


Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Mike Majkowski

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku. Tworzą go osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze i muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem.

Zaczęli od "remontu etnicznych pomp", a w szczególności afrykańskich, w których odkrywali źródło muzycznych inspiracji. Wówczas rytm i dobór instrumentów nawiązywał do kultury muzycznej środkowo - południowej Afryki. Później na próbach pojawiły się: beczki po ogórkach, rury gumowe, PCV, drewniane kije, co skierowało zespół w stronę idei Trash Music. Po 4 latach działalności Remont Pomp rozpoczął poszukiwania w sferze muzyki awangardowej. Kieliszki, szklanki, dzbany, talerze, misy, tarki, krajalnice, butelki przestały być niemym nakryciem stołu, a stały się instrumentami, które do rytmicznej muzyki zespołu wniosły barwę i brzmienie.

Przełomem dla Remontu Pomp było spotkania z Mikołajem Trzaską w roku 2011. W ramach festiwalu "Świat Mało Znany", którego założeniem jest promowanie sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich integracja z artystami trójmiejskimi - Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem był koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku. Koncert zaowocował nagraniem płyty pt "Złota Platyna".
Wszystkie utwory znajdujące się na płycie zostały zarejestrowane z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Saksofon i kontrabas wzmocniły w muzyce Remontu Pomp temperament i eksperymentalną wolności, a utwory zyskały nowy bardziej etniczny lub awangardowo free jazzowy charakter.

www.youtube.com
www.youtube.com
www.youtube.com


Małe Instrumenty

Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych experymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów.
Najnowsza płyta "Katarynka" to wieloczęściowa kompozycja Pawła Romańczuka, lidera grupy Małe Instrumenty, który zebrał unikalny zbiór instrumentów "z korbką".Podstawą do napisania 19 fragmentów połączonej muzyki jest więc zestaw 63 katarynek z różnych miejsc na świecie, z różnych lat i - co ważniejsze - grających różne zapętlone sekwencje dźwiękowe. To one wyznaczają rozwój muzyki, która jest precyzyjnie zaaranżowaną strukturą instrumentalną, gdzie poza katarynkami słyszymy całe bogactwo barw małych instrumentów. Stworzenie partytury utworów wymagało skatalogowania wszystkich katarynek w tradycyjnym zapisie nutowym i przygotowanie całej muzyki, która eklektycznie kontrapunktuje i krąży w gąszczu katarynek.

www.youtube.com
www.youtube.com