stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Świat Mało Znany" jest organizowany cyklicznie od 21 lat. Jest to impreza artystyczna adresowana do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski i Europy oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. 

lis 24

niedziela, g. 11:00

bilety 10 zł

11 października - 24 listopada 2024, g. 12:00 - 16:30

Pruszcz Gdański,
Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie, pokazanie jej poprzez pryzmat jej zdolności i talentów.

festiwal muzyczny - koncerty w Trójmieście


Świat Mało Znany jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

Organizując festiwal współpracujemy zarówno z instytucjami publicznymi tj. Europejskie Centrum Solidarności, Klub WINDA, Klub Żak. Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

Podczas XII edycji festiwalu
zaplanowaliśmy 6 warsztatów skierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski i Europy. Są to warsztaty: teatralne prowadzone przez Jarosława Rebelińskiego, taneczne prowadzone przez Karinę Kocieniewską i Agatę Gregorkiewicz, muralu prowadzone przez Macieja Salamona, fotograficzne prowadzone przez Krzysztofa Mystkowskiego, muzyczne prowadzone przez Tomasza Antonowicza i Jarka Marciszewskiego oraz recyklingu prowadzone przez Monikę Szable i Kingę Barcz Piekut. 

W ramach festiwalu odbędą się także: przegląd teatralny grupy Im Plus w klubie Żak, koncerty w Teatrze Leśnym, oraz wernisaż i koncert w Europejskim Centrum Solidarności. Na zakończenie parada na ulicy długiej.

23-27 czerwca 2015
Warsztaty teatralne, malarskie murale, taneczne, muzyczne, fotograficzne, recykling.


23 czerwca 2015
Klub Żak *

Przegląd Teatralny grupy Im Plus. 
16.00 - Teatr Mimoto 
17.00 - Teatr Ubogi Relacji 
17:40 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych 
18:30 - Teatr Kasablanka 
19:00 - Teatrazem Remont Pomp

26 czerwca 2015
Teatr Leśny

Celem koncertów będzie prezentacja muzyki rockowej, folkowej, awangardowej i poszukującej w której podziały i ograniczenia nie maja większego znaczenia.
17.00 - rozpoczęcie 
17.15 - koncert kończący międzynarodowe warsztaty "eXproviSing" z uczestnictwem grup ze Szkocji, Niemiec i Polski. 
18.00 - Koncert zespołu Na Górze
19.30 - Remont Pomp i Ircha Clarinet Quartet Trzaska, Szamburski, Zimpel , Górczyński
21.00 - Alte Zachen

27 czerwca 2015
Europejskie Centrum Solidarności *

17:30 Wystawa z okazji 20 lecia Galerii "Świętojańskiej", prezentacja najlepszych prac artystów współpracujących z galerią. 
18:00 Koncert Inaugurujący 20 lecie Orkiestry Vita Activa pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej. Specjalny koncert podsumowujący dotychczasową działalność. 

28 czerwca 2015 
Złota Brama, ul. Długa 

12:00 Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.

* Na przegląd teatralny oraz koncert orkiestry obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w dniach 15-19 czerwca w PSOUU Koło w Gdańsku, ul Jagiellońska 11.


Grupa Teatralna Im Plus
Teatr MIMOTO istnieje od 7 lat i jest na stałe związany z Fundacją Rozwoju Integracji Społecznej AKCES z Gdańska. Dorobek teatru obejmuje pięć spektakli opartych o autorskie scenariusze. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć grupy jest nagranie słuchowiska radiowego p.t. "To.To Szczęście", zrealizowanego na podstawie autentycznych postów z popularnego forum dla osób niepełnosprawnych. Spektakl '"Laf laf laf'" otrzymał w roku 2012 nagrodę Dyrektora Artystycznego Festiwalu Teatrów Niezależnych ProContra w Szczecinie. 
Na Festiwalu AKCEPT teatr zaprezentuje spektakl "Proszę czekać" zrealizowany w oparciu
o sztukę Samuela Becketa "Czekając na Godota"
www.facebook.com/teatrmimoto

Teatr Ubogi Relacji, to spontaniczne, co roku odnawialne (tak już 21 lat) przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego uczestników, podopiecznych obecnie Środowiskowego Domu Samopomocy -  Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co jest ważne w życiu, prezentowania swoich przekonań nie znajdujących innego wyrazu. To zgoda na ciężką, systematyczną pracę nad własną ułomnością, świadomością swego ciała i miejsca w świecie. To droga rozwoju, sposób na odkrywanie swoich możliwości, źródło satysfakcji i radości. To praca zespołowa, wspólne tworzenie, nauka odpowiedzialności i współdziałania. To przygoda, wyzwanie, codzienna wędrówka w głąb siebie, forma istnienia. Teatr jest dla nas sposobem poznawania siebie i świata. W tym czasie zrealizowaliśmy wiele różnorodnych pod względem tematyki i formy przedstawień szukając sposobu na wyrażenie swoich doświadczeń. Staramy się opowiadać własne historie. Własne, czyli takie, których źródłem jest sposób widzenia świata aktorów teatru.
https://www.mopssopot.pl/wiecej.php?id=210

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni. Kieruje się przekonaniem o wyjątkowości, dużym potencjale twórczym i wrażliwości osób niepełnosprawnych, łączy funkcję artystyczną i terapeutyczną.Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem. W trakcie kilkunastoletniej działalności zespół BRO wypracował własny styl oparty
o doświadczenia teatru plastycznego. Efektem naszej pracy są spektakle doceniane i nagradzane na wielu ogólnopolskich festiwalach
www.facebook.com/pages/Teatr-społeczny-biuro-rzeczy-osobistych/593677267390127?sk=timeline

Teatr Kasablanka od dwudziestu lat aktywnie przekazuje szerokiej publice swoją interpretację najbardziej znanych i podziwianych dzieł mistrzów. Aktorami teatru są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W swoich spektaklach teatr przemawia do widza posługując się pełnymi symboliki i skojarzeń obrazami, odczytywanymi na różnych poziomach. Muzyka i dźwięki stanowią integralną część widowiska w którym aktorzy prowadzą widza przez tajemniczy świat, który najczęściej jest skojarzeniem i swoistą interpretacją literatury.
W ramach wieloletnich działań na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej Teatr Kasablanka występował na festiwalach i przeglądach teatralnych w Polsce i poza granicami, oraz jest stałym bywalcem na trójmiejskich scenach. Ważniejsze premiery: "Makbet", "Mały Książę", "Romeo i...", "Don Kichot", "Pan H."
https://www.gfitmw.pl/teatr.html

Teatr Razem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Wśród dostępnych dla wolontariuszy i podopiecznych aktywności znalazły się warsztaty teatralne, które szybko przekształciły się w prawdziwą, integracyjną grupę teatralną. Teatr występował podczas festiwali: Lato Ludzi, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych FETA, na Międzynarodowym Biennale "Terapia i Teatr" w Łodzi i Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu.

Integralną część teatru stanowi zespół muzyczny Remont Pomp, zapewniając muzyczną oprawę spektakli.
www.facebook.com/teatrazem

Grupa Na Górze działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Powstała w 1994 roku. W jej skład wchodzą m.in. osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne (m.in. mieszkańcy DPS położonego na wsi pod Piłą). Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich.

Najmocniejszą stroną zespołu są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność), organizowanym przez Skłot Rozbrat.

Pablopavo tak mówi o Na Górze: "Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!".
www.facebook.com/NaGorze

Remont Pomp i Mikołaj Traska Ircha Clarinet Quartet
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.

Grają w nim uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wolontariusze europejskiego programu EVS oraz muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem. Inspiracją dla zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Zespół odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, dzbanach czy też beczkach.

W 2011 roku zespół wraz z Mikołajem Trzaską i Mikiem Majkowskim nagrał płytę pt: "Złota Platyna".
Zespół współpracował także z muzykami takimi jak: Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski czy Wojtek Mazolweski. W 2014 roku zagrał koncert z Kwartetem Ircha na Festiwalu Unsound w Krakowie.
www.facebook.com/remontpomp

IRCHA CLARINET QUARTET Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński, Mikołaj Trzaska - Kwartet dęty, składający się z wybitnych improwizatorów, posługujących się przeróżnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu, na rzadziej spotykanym klarnecie basowym kończąc. Takie instrumentarium buduje wprost unikalną barwę. Można powiedzieć, że"zespół brzmi niczym gigantyczne ustne harmonium, raz po raz tryskające ogniem fajerwerków, falażoletów i miazmatów".

Grupę powołał do życia Mikołaj Trzaska, saksofonista i klarnecista, jego główną inspiracją było poszukiwanie współczesnego obrazu muzyki żydowskiej w Polsce, która tp od kilku lat jest pasją twórczą lidera. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przez nasze granie pragniemy osiągnąć inną optykę widzenia pamięci, utrzymując zarazem jej dawny, magiczny sens - pamięć przede mną - mówi o projekcie Trzaska. Repertuar to kompozycje członków kwartetu lecz przede wszystkim magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii z narodem żydowskim, zachowały tę muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Słuchając pieśni armeńskich, tureckich, egipskich, muzyki transylwańskich cyganów, można usłyszeć żydowskie nuty. Wszystko to uzupełnione w bogato rozbudowane improwizacje wywodzące się z tradycji free-jazzu. Kwartet niedawno wydał swój ostatni album pt: "Black bones".

www.facebook.com/pages/IRCHA-clarinet-quartet/744703825628772?sk=info&tab=page_info
Zespół Remont Pomp oraz Ircha Cralinet Quartet spotkali się już wcześniej na Festiwalu Unsound. Spotkanie w ramach Festiwalu "Świat Mało Znany" będzie ich drugim wspólnym koncertem.

ALTE ZACHEN (jid. Stare Rzeczy) to zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego (Shofar, Wovoka, Cukunft...) i współtworzony przez Olę Rzepka (Drekoty, Wovoka...), Bartka Tycińskiego i Macia Morettiego (Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris...). Muzycy słynący z kompulsywnej aktywności muzycznej tym razem spotykają się w zespole, w którym wykonują chasydzkie niguny mieszając je z muzyką rock 'n rollową, surferską czy psychodeliczną. Ich pierwsza płyta "Total Gimel" to hołd złożony religijnej kulturze surferskiej, którą członkowie póki co obserwują z brzegu. Nazwa zespołu, zapożyczona ze slangu zbieraczy złomu w Izraelu tłumaczy jego idee co do tworzenia muzyki - gramy muzykę dziś, która brzmi jak z lat 60', obecna w kulturze była 150 lat temu, a jej źródła mają 5000 lat.
www.facebook.com/altezachensi?fref=ts

Orkiestra Vita Activa - koncert inaugurujący 20lecie istnienia

ORKIESTRA VITA ACTIVA działa w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku od 1995 roku. Wśród 35 członków orkiestry są wyłącznie osoby dorosłe, w tym większość to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rodzice osób z niepełnosprawnością, wolontariusze. W niektórych koncertach z OVA występują zawodowi artyści. Orkiestra ma w swym dorobku ponad 240 koncertów w Polsce i za granicą. Prezentowała muzykę w 60 miastach. Od 1995 roku z zespołem związanych było ponad 80 wykonawców.
Dyrygentką ORKIESTRY VITA ACTIVA i kierownikiem artystycznym jest Mirosława Lipińska.
Koncert w Europejskim Centrum Solidarności będzie inauguracją obchodów 20 lecia istnienia zespołu.
www.orkiestra-vita-activa.pl

Wystawa XX-lecie istnienia 1995-2015
Jubileuszowa wystawa Galerii Świętojańskiej, pierwszej w Polsce galerii sztuki nurtu art-brut, czyli sztuki intuicyjnej, nieuczonej w szkołach artystycznych, płynącej z indywidualnego postrzegania otaczającej człowieka rzeczywistości.
Prace powstają przeważnie w Warsztatach Terapii Zajęciowej, niektórzy malują wyłącznie w domu - szczególnie tam, gdzie artystami są rodzice. Instruktor, jest nim zawsze artysta plastyk, pokazuje techniki, dba o rozwój uzdolnionych osób - i na tym jego rola się wypełnia. Powstają prace w pełni artystycznych zasad - "rodzi się akt twórczy".

Od początku pokazywaliśmy prace twórców z całej Polski, wśród wybranych na tę wystawę prac są Autorzy z Bydgoszczy, Płocka, Zielonej Góry, Haczowa i Sokółki. Nie pominą zaproszenia do wystawy profesjonaliści. Swoje prace pokazywali u nas: prof. Hugon Lasecki, Helena Sadłek, Maria Klepacka, Bożena Kręcisz, Barbara Mazur, Jan Misiek, Marek Model, Marek Wróbel.