stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Światła: sztuka, innowacja i integracja. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę odgrywa w Waszym życiu światło? Międzynarodowy Dzień Światła UNESCO to świetna okazja, by to zrobić. Już 10 i 11 maja Festiwal Światła po raz trzeci rozświetli Gdańsk licznymi wystawami, pokazami i atrakcjami z pogranicza sztuki, nauki i technologii. Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Światła w Hevelianum na Górze Gradowej!

sty 4

sobota, g. 07:00

Gdańsk,
bilety 27 - 64 zł
Kup bilet

25 października 2024 - 2 marca 2025

bilety 42 zł
ulgowy 37 zł
Kup bilet
Wystawy będą otwarte w godzinach:
piątek: 18:00 - 24:00
sobota: 16:00 - 24:00

Pokazy i koncerty:
piątek: 21:00 - 24:00
sobota: 20:30 - 24:00


Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem Światło w naszym życiu
i eksploruje różnorodne zastosowania światła. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak światło przenika różne sfery życia człowieka, od malarstwa
i architektury po naukę i technologię oraz zastanowić się, jaki ma wpływ na zdrowie i dobrostan.

Dla pasjonatów sztuki agencja artystyczna LarT przygotowała wystawy, pokazy i instalacje stworzone przez artystów z całego świata, między innymi z Japonii, Włoch, Czech, Portugalii i Hiszpanii.



Trzecia edycja festiwalu jest dla nas wyjątkowa. Otrzymaliśmy bardzo wiele zgłoszeń od artystów z Polski i zagranicy i mogliśmy wybrać naprawdę niesamowite prace. Jedną z nich jest River of Stars autorstwa Fumie Ito Matters. Instalacja przyjeżdża do nas aż z Japonii i zabiera widzów jeszcze dalej, bo w podróż po Drodze Mlecznej śladami japońskiego święta gwiazd Tanabata.

- W tym roku zaprezentujemy także wiele zjawiskowych mappingów, wśród nich Tenebrae czeskiej grupy Metanoia Creatives, który nawiązuje do tradycji tenebryzmu i malarstwa dawnych mistrzów mówi Aleksandra Goździelewska z agencji artystów LarT. 
Swoje prace podczas festiwalu przedstawią także studenci i opiekunki Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. W Strefie ASP będzie można zobaczyć interaktywną instalację i uczestniczyć w performansie.

O atrakcje dla entuzjastów nowych technologii, jak co roku zadba Hackerspace Trójmiasto. Członkowie i sympatycy Hackerspace zaprezentują wiele technologicznych niespodzianek, wśród nich instalację ze zsynchronizowanych, świecących parasolek, nad którą wspólnie pracowali uczestnicy organizowanych przed festiwalem warsztatów.

- Pierwsze ledowe parasolki pokazaliśmy już na ubiegłorocznym festiwalu. Pomysł tak bardzo spodobał się widzom, że postanowiliśmy go rozwinąć. Opracowaliśmy projekt instalacji składającej się z parasolek z programowalną animacją i zaangażowaliśmy w jej wykonanie wszystkich tych, którym marzyła się własna świecąca parasolka. Efekty naszej wspólnej pracy zobaczycie na dziedzińcu Hevelianum. Parasolki będą świecić nad głowami zgromadzonych na majdanie widzów, gdzie będzie można je podziwiać podczas pokazów i koncertów, a deszczowa pogoda z pewnością nie pokrzyżuje nam planów! mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.

Kolejną festiwalową atrakcją, którą zaprezentuje HS3 jest wystawa poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych polskich muralistów, Roberta Procha aka TONE. Animacja prac artysty pozwoli widzom zanurzyć się w jego dynamicznym i pełnym kolorów świecie. Wrażenie będzie potęgowane przez zsynchronizowany sufit reagujący na obraz wyświetlany na ekranie.



O wszystkich spragnionych wiedzy zatroszczy się centrum nauki Hevelianum 
W strefie edukacyjnej Oświeć się! znajdą się liczne eksperymenty, dzięki którym odwiedzający poznają technologie oparte na świetle, a także ciekawostki, nowinki i wielkie odkrycia z nim związane, a wszystko to w historycznej przestrzeni Laboratorium Ruchu.

- W naszej strefie edukacyjnej uczestnicy festiwalu będą mogli samodzielnie sprawdzić, jak działa światło i jaką rolę odgrywa w życiu człowieka albo po prostu pobawić się ze światłem mówi  dr Simeonika Rangełowa Jankowska - specjalistka ds. naukowych z Hevelianum.Jeżeli chcesz zobaczyć zorzę polarną w pomieszczeniu, przekonać się, co wspólnego ma przepływ krwi w żyłach z oddalającymi się od Ziemi galaktykami oraz co powstaje z połączenia dźwięku i światła, to tylko tutaj.

Na rodziny, grupy przyjaciół i pojedynczych uczestników, czeka także rodzinna gra terenowa oraz escape room z Janem Heweliuszem w roli głównej, które połączą naukę z zabawą.
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego Festiwalu Światła odbędą się wydarzenia towarzyszące, których współorganizatorem jest Food Hall Montownia. 

Pierwszym z nich jest wernisaż obrazów Jadwigi Hajdo w świetle UV, który jest zaplanowany na 8 maja na godzinę 19:00. Wystawie będzie towarzyszyć koncert Navigator Dźwięku i pokaz taneczny Duetu Luna. W Montowni będą miały miejsce także niektóre z festiwalowych atrakcji artystycznych warsztaty malowania intuicyjnego oraz tworzenia świec sojowych.

Pozostałe warsztaty odbędą się na terenie Hevelianum. Podczas dwóch festiwalowych dni można będzie poznać tajniki cyjanotypii, spróbować swoich sił w videomappingu oraz odkryć magię tańca intuicyjnego. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i seniorów. Na najmłodszych czekają warsztaty edukacyjne Rzucamy światło na światło, organizowane przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Z myślą o seniorach natomiast studenci Akademii Trzeciego Wieku Politechniki Gdańskiej przygotowali spotkanie zatytułowane. Dobrostan seniora światło na rośliny, podczas którego opowiedzą o terapeutycznej hodowli roślin. Na warsztaty obowiązują zapisy. Więcej informacji i link do zapisów jest dostępny na stronie internetowej festiwalu w zakładce warsztaty.

Wszystkich bez wyjątków zapraszamy natomiast do odwiedzenia wystaw oraz na wieczorne pokazy i koncerty. Wystawy będą czynne dla zwiedzających w piątek od godziny 18:00, a w sobotę od 16:00 , natomiast pokazy i koncerty rozpoczną się o godzinie 21:00 w piątek i o 20:30 w sobotę i potrwają do północy. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje, mappingi, pokazy taneczne i koncerty. Jedną z głównych atrakcji będzie live performance czeskiego artysty Nicola Pavone, który zaprezentuje set DJ-ski z mappingiem tworzonym na żywo. Odbędzie się także koncert Miss God, która zaprezentuje swoje autorskie kompozycje łączące tradycyjną muzykę wschodu z dźwiękami nowoczesnej elektroniki. Artystka zagra na harfie laserowej, innowacyjnym instrumencie, który emituje dźwięki za pomocą promieni lasera.

Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury, zgromadzonych wokół trzech organizacji: Hackerspace Trójmiasto, Hevelianum
i LarT, którzy połączyli siły, aby zrealizować projekt integrujący lokalną społeczność. Zarówno do udziału, jak i współtworzenia wydarzenia zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia. Poprzednie edycje festiwalu zgromadziły łącznie około 6000 osób, w tym 800 uczestników warsztatów. Odwiedzający mogli uczestniczyć w 55 wystawach, pokazach i prelekcjach. W wydarzenie zaangażowało się ponad 90 artystów, konstruktorów i naukowców z Polski i zagranicy oraz wiele instytucji ze świata sztuki, nauki i technologii, w tym między innymi: Polska Agencja Kosmiczna, Instytut Łukasiewicza, czasopismo Urania Postępy Astronomii, Politechnika Gdańska oraz Fundacja CODE:ME.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach.

Zapisy przez stronę festiwalu:
https://festiwalswiatla.hs3.pl/warsztaty/

Szczegółowy program wydarzenia dostępny po zeskanowaniu kodu QR,

Organizatorzy

 Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.
https://hevelianum.pl/

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną. https://hs3.pl/

LarT to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpraca i eventy. https://lartagency.com/

Relacje z poprzednich edycji festiwalu
2022: relacja 1, relacja 2    
2023: relacja