stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Światła Opinie (10)

Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii - w weekend 13-14 maja całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na Festiwal Światła. Kulminację wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to górujące nad centrum wzgórze zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta. Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Światła na Górze Gradowej w Gdańsku.

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł

22 czerwca - 1 września 2024, g. 10:00

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13-14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie wiele atrakcji. Festiwal Światła będzie okazją do naukowych eksperymentów, artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim - integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

- Na Festiwalu Światła znajdzie się miejsce dla każdego - mówi Magda Maszewska z Hevelianum - dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne o świetle, na seniorów czekają zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji i rozpoznawania fałszywych treści w Internecie, pozostałe atrakcje są otwarte na wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia.

Podczas festiwalowych warsztatów, które rozpoczną się o godz. 11:00, będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy iwykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.

Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L'art. O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście
z czasopisma astronomicznego Urania - Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza
i Polskiej Agencji Kosmicznej, natomiast dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.

- Pokażemy różne oblicza światła w technologii, między innymi w mikrokontrolerach, elektronice i druku 3D. Zaprezentujemy także neony ledowe stworzone przez uczestników warsztatów Zrób sobie LEDon, które przeprowadziliśmy w ramach przygotowań do festiwalu - mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend - w sobotę w godz. 16:00-22:00 oraz w niedzielę 12:00-17:00, natomiast główna część tegorocznego wydarzenia została zaplanowana na sobotni wieczór, kiedy będziemy bawić się aż do północy. Wieczorne pokazy rozpoczną się o godz. 20:30.

Zainicjuje je uruchomienie największej atrakcji festiwalu - artystycznej instalacji świetlnej For Peace, która otoczy główny plac Hevelianum. Praca słowackiego artysty tworzącego pod pseudonimem "sedemminut" jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Praca składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg zprędkością światła. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje oraz unikatowe mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Odbędzie się także spektakl teatru tańca h.art, który wprowadzi publiczność w niezwykły świat światła i przestrzeni.

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. W wydarzenie zaangażowało się wiele instytucji ze świata nauki i technologii oraz ponad 20 artystów interdyscyplinarnych z 8 krajów świata. Trwają już prace nad kolejną, trzecią edycją Festiwalu Światła. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do projektu zapraszamy do kontaktu: festiwalswiatla@gmail.com.

PROGRAM:


Wystawy będą otwarte w godzinach:
sobota 16:00-22:00
niedziela 12:00-17:00

Wstęp na wydarzenie jest wolny, natomiast płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach. Zapisy na warsztaty dostępne na portalu Evenea:
* ZAPLEĆ SOBIE LAMPĘ - MAKRAMOWE ABAŻURY
* KROPKA W UV - MALOWANIE AKRYLEM
* ZRÓB SOBIE ŚWIECĘ SOJOWĄ


Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: https://festiwalswiatla.hs3.pl/ 

Organizatorzy:

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum - Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną.

L'art to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów
z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpraca i eventy.