stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Terytoria Skandynawii

  • środa, 18 października 2006, godz. 14.00, 18.00
  • Lokalizacja
    Gdańsk-Sopot
  • Bilety

28 września - 24 października 2024

Wstęp wolny
godz. 14.00
Spotkanie z Torbjörnem Flygtem i Ewą Mrozek-Sadowską
Katedra Skandynawistyki UG, Gdańsk, Wita Stwosza 55

godz. 18.00
Wieczór promocyjny z udziałem Hanne Ørstavik i Torbjörna Flygta oraz wystawa fotografii Diffusions – Przenikanie zorganizowana przez Sopockie Szkoły Fotografii WFH
Prowadzenie: Przemysław Gulda i Magdalena Lisewska
Klub Atelier im. A. Osieckiej, Sopot, Mamuszki 2


Torbjörn Flygt: Urodził się w Malmö w 1964 i mieszka tam do dzisiaj. Jest z wykształcenia ekonomistą. Od dzieciństwa obeznany ze światem książek – matka pracowała w księgarni, a ojciec kierował działem ekonomicznym w wydawnictwie – od zawsze niemal marzył, by zostać pisarzem. Zadebiutował w 1992 roku krótkim opowiadaniem wydanym w antologii debiutantów Grupp 92. Jego pierwsza powieść, Längsta ögonblicket (Najdłuższa chwila), ukazała się w 1995 roku, dwa lata później opublikował Män vid kusten (Mężczyźni przy brzegu), a w 2001 roku Underdoga, za którego otrzymał w tym samym roku nagrodę literacką Augustpriset. Underdog należy do najpopularniejszych książek wydanych w Szwecji w ciągu ostatnich lat wśród młodszego i średniego pokolenia. Książkę przetłumaczono na sześć języków.

Underdog, seria: Terytoria Skandynawii, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2006, ISBN: 83-7453-606-3
Nota o książce: „Underdog” to osoba zmagająca się z brakiem poczucia własnej wartości, wciąż zmuszana do wykazywania się przed samym sobą i innymi, mająca niewielkie szanse na poprawę swojego losu. Książka Torbjörna Flygta jest opowieścią o przemianach społecznych w Szwecji końca dwudziestego wieku, widzianych oczyma Johana Krafta, chłopca mieszkającego w typowym blokowisku w Malmö z siostrą i matką walczącą o dobrą przyszłość swoich dzieci dorastających bez ojca. Johan, jego rodzina, koledzy, sąsiedzi i wiele innych postaci z bogatej galerii ludzkich typów przedstawionych w powieści na różne sposoby usiłują poprawić swoje perspektywy na przyszłość – z lepszym lub gorszym rezultatem.

Hanne Ørstavik: Norweska powieściopisarka, ciesząca się w swoim kraju dużą popularnością. Urodziła się w Finnmarku, w północnym regionie Norwegii, i tamtejsze bezkresne, a zarazem fascynujące, choć nie zawsze przyjazne człowiekowi krajobrazy tworzą tło jej powieści. Karierę pisarską rozpoczęła w połowie lat dziewięćdziesiątych jako autorka eksperymentalnej prozy, która co prawda przyciągnęła uwagę krytyków, ale w mniejszym stopniu czytelników. Popularność przyniosły pisarce dopiero powieści psychologiczne o tematyce współczesnej, w tym tworzące swoistą trylogię Kjærlighet (1997, Miłość), Like sant som jeg er virkelig (1999, Równie prawdziwe jak ja rzeczywista) i Tiden det tar (2000, Czas potrzebny), ukazujące między innymi destruktywne relacje między dziećmi a rodzicami.

Pastor, seria: Terytoria Skandynawii, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2006, ISBN: 83-7453-682-9
Nota o książce: Akcja Pastora rozgrywa się na północno-wschodnich rubieżach Norwegii. W historii bohaterki o znaczącym imieniu Liv (norw. liv – życie) nakłada się na siebie kilka płaszczyzn czasowych. Wątek główny obejmuje zaledwie jeden marcowy tydzień. Rozbijają go inne, retrospektywne, w których Liv powraca w myślach do wydarzeń sprzed roku. Kolejny plan książki to zajścia sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat. Liv pisze bowiem rozprawę doktorską o buncie Saamów i przytacza fragmenty autentycznych dokumentów, próbując zrozumieć słynną sprawę „buntu w Kautokeino”...