stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Trojmiejska Alternatywa Opinie (6)

paź 5

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 150 zł
przedsprzedaż 120 zł
lis 9-10

sobota - niedziela

Gdańsk,
bilety 449 - 499 zł
Kup bilet
FESTIWAL TRÓJMIEJSKA ALTERNATYWA
Klub PAPRYKA
ul. Grunwaldzka 11, Sopot

1 i 2 maja 2007 r.
START: 19.30
Bilety: 15 zł – karnet na 2 dni;
10 zł - wejściówka
PLAN:
1 maja 2007 r.
19.30 – PAWILON, m.faza, drewnofromlas
2 maja 2007 r.
19.30 – Ćma, LARS, CACAO CHOIUA


PAWILON

Formacja trójmiejska, ukształtowana kilkoma latami wspólnego zamieszkiwania większości jej członków. Od 2005 roku wystąpiła ponad 100 razy. Na scenie panowie robią, co trzeba, pewien znany pieśniarz powiedział, że „są jak wiosenne sukienki”. Teksty z reguły przyswajalne, dobrze się kojarzą. Pulsacja sekcji i tempo zdecydowanie nadmorskie – w znaczeniu stoczniowe. Recytacje melodyczne czyni dwóch Mateuszów, wszystkim się podoba, oprócz jednego pana z Tczewa. Na nowej perkusji gra Micz, Sebastian kolekcjonuje numery telefonów niewieścich i basuje, Adam odpowiada za lans w stylu non-profit i obsługuje organy Vermona. W 2006 roku nakładem Akademickiego Centrum Kultury UG ukazała się epka pt „Elo”, poza tym zespół wygrał w konkursie festiwalu Polskiego Radia w Węgorzewie, dostał pieniążki i wspomnianą perkusję. Płyta się nagrywa, ciągle przybywa piosenek. W marcu 16. w sklepach znajdzie się płyta „Piotr Stelmach prezentuje OFFENSYWA”, a na niej utwór Pawilonu „Blisko”. Poza tym
w Trójce można usłyszeć nowy utwór „MyBabe”, lansowany w dni robocze, między 19:10 a 24:00.
W sieci: www.pawilon.art.pl www.myspace.com/pawilon

m.faza

Narodziła się pod koniec 2003 roku w Gdańsku w niewielkim pokoju w czteropiętrowym bloku (jakich wiele na gdańskim osiedlu Żabianka),
z rozległym widokiem na majestatyczną Zatokę Gdańską. Na samym początku m.fazę tworzyli Cichy i Przybas. Na przestrzeni 3 zimowych miesięcy 2003/2004 nagrali w domu demo, które trafiło do Pawła Kostrzewy z Programu Trzeciego Polskiego Radia. W wyniku tego na antenie Trójkowego Ekspresu zadebiutował „Sopot”. Piosenka ta znalazła się później na wydanej przez Polskie Radio składance Trójkowy Ekspres – Nowe Twarze. Mniej więcej w tym samym czasie do m.fazy dołączyli dwaj wypróbowani przyjaciele: Doodie (bębny) i Ciman (bas). m.faza w pełnym składzie przystąpiła do wzmożonych działań twórczych i odtwórczych. Na przestrzeni trzech ostatnich lat zagrali kilkadziesiąt koncertów na scenach małych i dużych. Najciekawsze z nich to występ w ramach konkursu na Festiwalu Rockowym Węgorzewo 2004 oraz support przed Stachurskim (!) na letniej Gdańskiej Scenie Muzycznej w 2006 roku.
m.faza to muzyczne spotkanie rozległych i różnorodnych muzycznych backgroundów i zainteresowań. Na styku tego wszystkiego powstaje ich muzyka – eklektyczna i 100-procentowo szczera. Wychodzą od tradycyjnej piosenkowej formy, ale wywracają ją na lewą stronę i stawiają na głowie, okraszają improwizacją i solidną porcją groove’u. W ich muzyce można znaleźć zarówno house’owy beat, jak i jazgot przesterowanej gitary, latynoskie synkopy i swingowe pochody. Brzmienie m.fazy określają gitary elektryczne i akustyczne podparte solidną sekcją rytmiczną, wzbogacone gdzieniegdzie dźwiękami syntezatora i przeszkadzajek. W składzie obecnie fazują Ciman (bas), Doodie (bębny), Przybas (gitara elektryczna, wokal) i Cichy (gitara akustyczna, syntezator, wokal). W warstwie tekstowej naszych piosenek przewijają się różnorodne i prowokacyjne wątki - skomplikowane relacje międzyludzkie w różnych konfiguracjach płciowych, publicystyka połączona z krytyką wszechobecnej bylejakości oraz hedonistyczne wspomnienia weekendowych wypraw do Sopotu. Tak pokrótce wygląda m.fatyczna recepta na muzykę i ich skromna próba wpisania się w trójmiejską tradycję niepokornego grania. Trzeba usłyszeć żeby w to uwierzyć. Zapraszamy na www.m.faza.prv.pl do działu mp3!

drewnofromlas

Początki działalności drewnofromlas sięgają poza 2000 r. Spory dorobek koncertowy w latach 2000-2004 zaowocował drewnianą kompilacją wydawaną nakładem homelabela tartakrekords, rozprowadzaną poza oficjalnym obiegiem. W 2004 roku zostali zauważeni przez Piotra Kaczkowskiego i zespół pojawił się na składance Minimax II z kawałkiem „polski film”. Można ich także usłyszeć na kompilacji Powrót czerwonego słonia (red elephant rec., 2006) oraz na festiwalowej płycie Terra Polska vol. 2 (terra polska, 2006).
W 2006 r. po rocznej przerwie pojawiająją się w składzie: aga - wokal, milo - gitara, orz - bas, jay – perkusja. Z nowym materiałem zagrali m.in. w Berlinie na festiwalu Terra Polska, w Gorzowie Wlkp. i w wielu trójmiejskich klubach.
Wspierany na koncertach przez dubmastera PANDADREAD, zespół nawiązuje do korzeni reggae/dub przyprawionych trochę drum'n'bassową warstwą rytmiczną i zalanych brzmieniem echa taśmowego, a głos i teksty Agi nadają całości i osobliwego smaku.

02 maja 2007 r.

Ćma

Ćma to sopocki skład istniejący od 2003 roku. Ich muzyka to transujący dżezrock, czyli oryginalne dźwięki znad Bałtyckiego Morza. Potrafią zbudować tajemnicze napięcie, pohałasować, by za chwilę przenieść się niczym morska bryza nad liryczne, czarujące tony. Lubią taneczne motywy! Nie boją się eksperymentów, łączenia styli, nowego podejścia do brzmień i rytmów. Swoje inspiracje czerpią z najprzeróżniejszych gatunków muzycznych, niekiedy pozornie od siebie odległych: Funk, Jazz, Rock, Swing, Punkrock, Noise, Trans a nawet Technobity.
Zespół tworzą: Grzegorz Rozkwitalski (bas/głos), Joanna Rozkwitalska (klawisze/bas/głos), Adam Piskorz (gitary), Michał Ciesielski (saksofony), Mateusz Drewing (perkusja).


LARS

LARS w składzie: Maciej Szkudlarek, Grześ Zawiasa - wokal, Krzyś Stachura, Brombas – gitara, Jason - bas, Andrzej Zając – perkusja, powstał w Gdyni w październiku 2004, obecny skład wykrystalizował się jednak dopiero rok później.
Muzycy LARS od początku działalności główny nacisk kładą na pulsującą i pełną energii sekcję rytmiczną oraz melodyjność wokali. Efektem wspólnej pracy jest świeży, nowocześnie brzmiący materiał utrzymany w stylistyce reggae, w której pobrzmiewają wpływy rozmaitych gatunków muzycznych - od HC po D'n'B.
Przekaz płynący z muzyki LARSa jest szczery, spójny i energetyczny, nacechowany poczuciem humoru i oryginalnym, krytycznym spojrzeniem na otaczający świat; wszystko to podane w niebanalnej i pełnej wigoru formie, emanującej młodzieńczą energią i muzycznym kunsztem.
Zespół LARS ma na koncie kilkadziesiąt koncertów m.in. przed takimi wykonawcami jak: Vavamuffin, Paprika Korps, Natty Dreadlocks (GB), Pogodno, Jamal, Glennski, Numer Raz, Dj Feel X. LARS grał w takich miejscach jak słynny klub Ucho w Gdyni, Parlament i Andegrand w Gdańsku czy Harenda w Warszawie. Ponadto rezyduje w sopockim klubie PapryKA, gdzie cyklicznie organizuje imprezy w klimacie reggae ragga z udziałem trójmiejskich muzyków.
W marcu 2007 zespół zagrał koncert w Radiu Gdańsk, który został zarejestrowany i retransmitowany w kwietniu.

CACAO CHOIUA

Trójmiejskie trio uprawiające muzykę taneczną na pograniczu nu jazzu, muzyki etnicznej, funky, R'n'B. Kompozycje przede wszystkim autorskie, jak również zapożyczone grupa wykonuje na żywo z zastosowaniem instrumentarium charakterystycznego dla muzyki elektronicznej i klubowej, jak i gatunków akustycznych. Skład tworzą: AGNIESZKA "Rassa" RASSALSKA - wokalistka, absolwentka Studium wokalno-aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni (Afropol, No Limits, Funkorganic); MACIEK "BlackBrother" DOMBROWSKI - perkusista, absolwent Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku, producent (No Limits, Leszcze, Apteka, Yaro, 4D, Orquestra Samba Picante, Ruchome Piaski, Phonoplasma); ARTUR JUREK - pianista, aranżer, absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (członek wielu trójmiejskich formacji).