Festiwal literacko-muzyczny "Wolne Miasto Gdańsk" to unikatowe wydarzenie w skali kraju o wyrobionej przez kilka ostatnich lat marce. Nie istnieje wydarzenie o podobnej skali i formule, prezentujące jednocześnie
nowe zjawiska związane z literaturą (poezja typu slam, hyde parki, blogerów itp.) oraz niezależną muzykę w ciągu jednego wieczoru. Bazując na doświadczeniach zebranych podczas poprzednich edycji widzimy, że te dwa elementy doskonale się uzupełniają, integrując odrębną poniekąd publiczność wydarzeń literackich i muzycznych na wspólnej platformie festiwalu WMG. Festiwal doskonale wpisuje się również w starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 pod hasłem "Wolność kultury-kultura wolności".
muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście
Festiwal "Wolne Miasto Gdańsk" miał już cztery edycje, które dotychczas odbyły się w: 2002 - Klub Cotton, 2003 - Klub Żak, 2004 - Modelarnia, Stocznia Gdańska, 2008 - Modelarnia, Stocznia Gdańska.
Cel projektu: Integrowanie młodych twórców z całego kraju, wymiana energii twórczej, ambitna zabawa przy dźwiękach alternatywnej muzyki, pod czujnym okiem poetów.
WOLNE MIASTO GDAŃSK 2010
I. MUZYKA
Pomysł na część muzyczną opiera się
na zaprezentowaniu festiwalowej publiczności zespołów, które wyznaczają nowe trendy muzyczne i często są odkryciami innych festiwali. Zaproszone zespoły na V edycję to :
MITCH AND MITCH, VARIETE, RANOC.
RANOC
Ranoc to psychopoetycka grupa z Bydgoszczy. Istnieje z przerwami od roku 2002. Trzon zespołu stanowią: Krzysztof Lutowski i Mikołaj Zieliński. Grupa tworzy psychopoetyckie utwory na dwa wokale i dwie gitary, a obecnie występuje z elektronicznymi podkładami autorstwa kolegów z psychorapowej grupy Coraz Gorzej. Ważnym elementem w muzyce grupy są poetyckie teksty członków zespołu, a także Norwida, Bursy czy Mandelsztama. Muzykę Ranocy cechuje bezkompromisowe podejście do twórczości muzycznej i literackiej. Grupa stawia na oryginalność klimatu wykonywanych utworów, w których ważnym elementem jest przekaz słowny w języku polskim. Jest to muzyka niszowa i niepowtarzalna, co stanowi niewątpliwy atut Ranocy oraz odróżnia zespół na tle mainstreamowych produkcji dostępnych w radiu i telewizji.
www.myspace.com/ranoc
VARIETE
Grupa powstała jesienią 1983 pod nazwą Zyzyzy, którą na początku roku kolejnego zamieniono na Variété Est Morte (fr. Różnorodność umarła), a następnie na Variete. W pierwszym składzie znaleźli się: wokalista, autor tekstów Grzegorz Kaźmierczak, a także Wojciech Woźniak (gitara basowa), Jacek Buhl (perkusja), Radosław Urbański (gitara) i Sławomir Abramowicz (saksofon). Zespół zadebiutował przed szerszą publicznością na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1984, zdobywając wyróżnienie festiwalu, prezentując muzykę spod znaku cold wave...
MITCH & MITCH
Mitch & Mitch to grupa trzymająca "kantry". Dwaj członkowie szacownej warszawskiej formacji Starzy Singers (perkusista Macio Moretti, obecnie Mr. Mitch oraz gitarzysta Bartek Magneto, obecnie Mr. Mitch) stworzyli w 2002 roku oryginalnie duet Mitch & Mitch. Spotkali się z jasno wytyczonym celem: nagrać klasyk na potrzeby grupy filmowej "zorro". Jak dotąd nie udało im się tego zrealizować... Czując zbliżającą się wielkimi krokami amerykanizację świata, dwóch Mitchów postanowiło opowiedzieć o tym zjawisku swym jedynym i niepowtarzalnym językiem: "country & eastern".
Narodzili się na nowo, by śpiewać o podróży, tęsknocie, miłości, rozterkach i telewizorze u fryzjera. W mieszkaniu Mitcha, korzystając z upalnych i jakże ulotnych dni lata skonstruowali i nagrali piosenki prosto z serca na dysk. Duet, który rozrósł się do kwintetu: w dwóch utworach pomogli im dwaj inni Mitch'e spotkani na wyboistych ścieżkach życia: Crazy Mitch i Big Boned Mitch. Wiedząc już, że muzyka, którą stworzyli koi i cieszy ich zmęczone oblicza, postanowili czym prędzej ukazać światu krążek w pudełku. I tak też się stało. Wytwórnia tajemnego zespołu Mały Szu - Zgniłe Mięso Rekords - wyrzuciła z impetem ponad rok temu płytę "Luv Yer Country" ku uszom i oczom ciekawskich.
Zespół koncertuje w rozszerzonym do tego celu składzie:
Mitch - guitars, voc
Mitch - bass, melodica, voc
Serious Mitch (Piotr Kalinski) guitars, melodica, perc,voc
Big Boned Mitch - drums, jew's harp, perc, voc
Mrs Mitch (Bartek Weber) - drums, guitars, perc, sampler,voc
dziękujemy i zapraszamy m&m (without 's')
www.mitch-and-mitch.com
II. LITERATURA
Drugą, równie ważną częścią festiwalu jest
zapewnienie platformy dla wolnej wypowiedzi i ekspresji twórcom literackim. Stwarzamy niepowtarzalne warunki dla zaistnienia tego medium, dając możliwość występu na dużej scenie przed kilkusetosobową publicznością.
NAZWA WYSTĘPU - Instytut
Jakub Żulczyk - ur. 1983. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisarz, autor powieści Zrób mi jakąś krzywdę i Radio Armageddon. W październiku 2010 nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jego najnowsza książka Instytut. Niezależny publicysta, recenzent, felietonista, bloger. Konsument śmieci. Wzorowy odbiorca kultury masowej. Publikował w m.in. Playboyu, Aktiviście, Metropolu, Machinie, Lampie, Ha!Arcie, Nowej Fantastyce i Tygodniku Powszechym. Był felietonistą Metropolu, Neo Plus i Dziennika. Obecnie pisze felietony do Exklusiva i prowadzi autorską rubrykę Tydzień Kultury Polskiej w tygodniku Wprost.
NAZWA WYSTĘPU - Poezja w budowie
Mariusz Więcek - ur. 1983. Poeta, dramaturg, trener creative writing. Publikował w "Twórczości", "Odrze", "Toposie", "FA-arcie, "Lampie", "Gazecie Wyborczej". Wygrał konkurs "Złoty Środek Poezji Kutno 2006" na najlepszy debiut poetycki roku 2005. Otrzymał Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut roku 2005. Laureat IV Gdyńskich "Połowów Poetyckich 2005" i II Ogólnopolskiego Konkursu im. Michała Kajki. Stypendysta Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej - Muskat (2006). Laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (2006r.). Stypendysta "Fundacji Rodowo". Wydał arkusz poetycki "Przesypując się w światło" (Topos 2005), "Dar języków i inne przejęzyczenia" (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2005) oraz "Equilibrium" (Biblioteka Toposu 2009).
NAZWA WYSTĘPU - Granice/Przesłony do odstrzału
Karol Biernat - ur.1983. Reżyser, dramaturg, performer. Twórca performance'ów podczas festiwalu "Boska komedia" w Krakowie. Projekt "Czyściec" - konfesjonały z księżmi ustawione w całym Krakowie oraz performance'u "Kolacja" - wystawna kolacja dla bezdomnych na starym rynku w Krakowie. Twórca autorskiego przedstawienia "Muchy" (reż. Zmicer Charkou - krakowska scena PWST) oraz scenicznej adaptacji "Z zimną krwią" Trumana Capote (reż. Lucja Repasska - absolwentka JAMU Wydział Reżyserii w Brnie) - krakowska scena PWST. Autor i reżyser przedstawienia "Dunia i Swidrigajłow" na podstawie "Zbrodni i kary" oraz przedstawienia teatru tańca "Wstręt" (oba przedstawienia odbyły się na Łotwie - Ryga, Latvijas Kulturas Akademija)
III. FILMY
Zestaw filmów krótkometrażowych przygotowanych przez zaprzyjaźnionych berlińczyków ze stowarzyszenia Moviemiento.
Moviemiento to obwoźny festiwal filmowy prezentujący filmy krótkometrażowe. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku, a druga w roku 2005. Celem festiwalu jest promocja młodych i utalentowanych twórców poprzez wyświetlanie ich filmów w wielu krajach Europy.
Patroni medialni:
Trojmiasto.pl