stat
Impreza już się odbyła
lut 8-9

sobota - niedziela, g. 15:00

bilety 60 zł
lis 7-8

piątek - sobota

Gdańsk Aniołki
Wstęp wolny
"Uwiedzeni" to projekt teatralny przygotowany przez Radosława Rychcika, Szymona Kaczmarka i Jacka Jabrzyka. Podążając za główną ideą festiwalu projekt opowie o uwodzącej mocy trzech głównych systemów polityczno-ekonomicznych dwudziestego wieku: faszyzmu, komunizmu i kapitalizmu. W skład "Uwiedzeni" wejdą trzy spektakle: "Dyktator", "Brygada szlifierza Karhana" i "Amerykański ideał".


szczegółowy program

"Amerykański ideał" wg Edwarda Albee'ego, reżyseria Jacek Jabrzyk
Występują: Anna Kociarz, Tomira Kowalik, Piotr Łukawski, Krystian Wieczorek
12,13 lipca, od godziny 16.00 do 18.00, ulica Teatralna

"Dyktator" wg Charlesa Chaplina, reżyseria Radosław Rychcik
Występuje: Michał Kowalski
12,13 lipca, od godziny 16.00 do 18.00, Długi Targ

"Brygada szlifierza Karhana" wg Vaska Kani w reżyserii Szymona Kaczmarka
Występują: Maria Mielnikow, Marzena Nieczuja Urbańska, Jerzy Gorzko,
Jacek Labijak, Zbigniew Olszewski, Florian Staniewski
12, 13 lipca, od godziny 16.00 do 18.00, plener wokół Teatru Wybrzeże


o spektaklach:
"Brygada szlifierza Karhana" to sztandarowy tekst socrealistyczny, próbujący przybliżyć masom pracującym ideę socjalizmu. W oparciu o ten materiał Szymon Kaczmarek spróbuje przyjrzeć się tamtym czasom z dzisiejszej perspektywy i zastanowić się nad powodami melancholii pojawiającej się u wielu osób opowiadających o minionych realiach.

Szymon Kaczmarek o "Brygadzie szlifierza Karhana": Dyskusja o komuniźmie to dyskusja o przeszłości? Nie sądzę, dlatego chciałbym używając tekstu Brygady dotrzeć do jakiejś pamięci, która odkłada się w głowach ludzi, którzy jeszce coś pamiętają z tamtych czasów. Szukam tego, co ludzkie w zderzeniu z polityką. W Brygadzie odnajdujemy portrety ludzi uwiedzionych i zagubionych, których jedynym i najważniejszym celem staje się praca w fabryce produkującej silniki diesla. Chciałbym pochylić się nad tragedią ludzi oszukanych, którzy nie mają nic na swoje usprawiedliwienie, oprócz historii swojego życia.


Tematem "Amerykańskiego ideału", bazującego na sztuce Edwarda Albee'ego, będzie obecny system, w którym żyjemy - kapitalizm. W spektaklu reżyserowanym przez Jacka Jabrzyka nie zabraknie pytań, czym jest amerykański ideał i czy jest on obecny także w Polsce.

Jacek Jabrzyk o "Amerykańskim ideale": Myślę o paradoksach. O tym, że im więcej ma człowiek pieniędzy, tym bardziej je liczy i tym mniej chce się nimi dzielić. O tym, że na świecie jest coraz więcej ludzi, a czują się oni coraz bardziej samotni; relacje stają się powierzchowne, traktowanie innych ludzi coraz bardziej przedmiotowe. Amerykański ideał dotyka tych tematów, problemów kapitalizm, w sposób ironiczny i właśnie ta ironia mi się w nim podoba.


"Dyktator", reżyserowany przez Radosława Rychcika, oparty została na filmie Charlesa Chaplina pod tym samym tytułem i oryginalnych przemówieniach Adolfa Hitlera. Artysta spróbuje zestawić sposób politycznego uwodzenia tłumu i miłosnego uwodzenia kobiety.

Radosław Rychcik o "Dyktatorze": To opowieść o głosie dyktatora, wodza, uzurpatora. O sile uwodzenia i manipulacji. Czy Hitler potrafiłby mówić o miłości? Chaplin na pewno tak.


o artystach:
Szymon Kaczmarek: student Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, asystent reżysera Krystiana Lupy w spektaklu Factory II. Wyreżyserował: "Kuszenie cichej Weroniki" Roberta Musila, "My dzieci sieci" na podstawie bloga.

Radosław Rychcik: student Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, asystent reżysera Krystiana Lupy w spektaklu Factory II. Wyreżyserował "Forma przetrwalnikowa" na podstawie bloga, "Protesilas i Laodamia" Stanisława Wyspiańskiego.

Jacek Jabrzyk: absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Wyreżyserował "Sen nocy letniej" Williama Szekspira, "W.B." wg "Przebudzenia wiosny" Franka Wedekinda.