stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal gry w petanque. Turniej Host Open

Od 3 lat mamy prawdziwy bulodrom zbudowany w nadmorskim parku im. Ronalda Reagana - blisko deptaka na molo w Gdańsku Zaspa w pobliżu Hotelu Dal. Według wielu obiegowych opinii słyszy się, że co drugi mieszkaniec Trójmiasta ma komplet kul do gry w Petanque w bagażniku swego samochodu.

Mamy nadzieję, że nie jest to informacja przesadzona, a organizowane turnieje mają również na celu mobilizowanie każdego posiadacza kul do doskonalenia swoich umiejętności w tej grze.

Zapraszamy więc serdecznie do udziału w turniejach i zapewniamy, że po takim udziale nie będzie
to już gra od przypadku do przypadku, ale nabierze większego znaczenia i zwiekszy jeszcze
motywację do dalszej gry.

Miejsce: Gdański Bulodrom Park im. Rolanda Reagana

Agenda:
27.08.2011r. turniej dubletów.
28.08.2011r. turniej trypletów.

Każdego dnia:
10:00-10:30 Rejestracja uczestników
Gry eliminacyjne 5 rund z buholcem, 45 minut plus dodatkowy rzut świnką

W przypadku remisu:
10:30 I Runda
11:20 II Runda
12:10 III Runda
13:00-13:30 Przerwa obiadowa
13:30 IV Runda
14:20 V Runda

Gry finałowe cztery pierwsze drużyny:
17.00- 17.30 Ogłoszenie wyników, dekoracja uczestników

Historia Petanque


W Polsce znana jest także jako boules, bule, kulki - jest grą wywodzącą się, prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Początkowo do gry używano kamieni w miarę kulistych, które przez greków wyrzucane były na jak największą odległość, natomiast rzymianie preferowali precyzję - i to oni do gry wprowadzili mały kamyczek będący celem, tak powstała najważniejsza zasada gry w petanque - wygrywa ten, kto rzuci swoje kule jak najbliżej celu.

Rzymianie jako pierwsi zaczęli do gry używać kul zamiast kamieni, były to kule drewniane, pokryte metalem, w historii znane są przypadki stosowania do gry kul armatnich. Obecnie używa się kul metalowych o średnicy od 70,5 do 80,0 mm i wadze 650 - 800 gram.

Obecna formuła gry jest wypadkową wersji rzymskiej i gry z południa Francji - jeu de provencal. W 1910 roku zawodnicy francuscy postanowili uprościć zasady aby gra stała się bardziej powszechna, dzięki temu petanque rozprzestrzeniła się poza Prowansję i dotarła w każdy zakątek świata.

W 1987 roku w Singapurze odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody - "Petanque Open", traktowane jako pierwsze Mistrzostwa Świata. W zawodach tych wzięło udział 66 drużyn. Obecnie główną organizacją zrzeszającą ponad 600 000 graczy z 57 krajów jest Federation Internationale de Petanque et Jeu Provancal (FIPJP) utworzona w 1958 roku w Marsylii. Od 2003 roku jej członkiem jest również Polska Federacja Petanque.

Przeczytaj także