stat
Impreza już się odbyła

Na koń! Po latach powraca festiwal historyczny Wisłoujście 1628. Umożliwianie podróży w czasie to jedna ze specjalności Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Gdańska. Tym razem w fortyfikacji widzowie spotkają wojska z okresu XVII-wieku, zobaczą serię potyczek oddziałów oraz poznają rzemieślników, którzy wprowadzą w tajniki wykonywanych przez nich zawodów. W sobotę, 6 lipca, w Twierdzy będzie obowiązywał okazjonalny bilet - ważny w godz. 10.00-18.00.

5 grudnia 2024 - 2 lutego 2025

Gdańsk
Wstęp wolny

29 listopada 2024 - 16 marca 2025

Pruszcz Gdański,
bilety 35 - 39 zł
ulgowy 31 - 35 zł

Festiwal Historyczny Wisłoujście 1628


- Festiwal Historyczny Wisłoujście 1628 to szósta edycja organizowanych przez Muzeum Gdańska spotkań z historią w zabytkowej fortyfikacji. W tym roku proponujemy jeszcze ciekawszą formułę. W przeciwieństwie do poprzednich edycji nie będzie jednej walnej bitwy, ale kilka mniejszych potyczek, w których wezmą formacje piechoty i po raz pierwszy jazdy. Dzięki temu każdy ze zwiedzających będzie mógł zobaczyć jak poszczególne jednostki radziły sobie w realiach pola bitwy - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Podczas festiwalu zaplanowaliśmy również rodzinną grę terenową oraz szereg możliwości spotkań z edukatorami i rekonstruktorami odtwarzającymi dawne rzemiosła. Czasem nie warto szukać wehikułu czasu. Podróż do Gdańska sprzed 400 lat umożliwiamy właśnie w Twierdzy Wisłoujście.

Wisłoujście 1628 - program 2024



Podczas wydarzenia zwiedzający będą mogli zwiedzić wystawy stałe w Twierdzy Wisłoujście. W wybranych pomieszczeniach Fortu Carré prowadzone będą pokazy i zajęcia edukacyjne. Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z tajnikami pracy szewca, zielarki, chirurga, kapelusznika, krawca, kartografa, kowala, kucharki i piekarza.

Na koń! Jak wyglądała i walczyła XVII-wieczna jazda?
Wzorem poprzednich festiwali widzowie będą mogli zobaczyć zmagania formacji wojskowych okresu XVII-wieku. Nie będzie to jednak jedna walna bitwa, a trzy mniejsze potyczki realizowane przez formacje różnego typu, w tym - po raz pierwszy - rajtarzy.

Pojawią się również inne typowe formacje XVII - wiecznej Europy, szwedzcy muszkieterzy z grupy Gustavus Adolphus Rex Sueciae, odtwarzani m.in. przez rekonstruktorów z Finlandii oraz Lipkowie, czyli Tatarzy, w których wcielą się przedstawiciele z Hiszpanii. Międzynarodowy koloryt uzupełnią gdańskie roty piechoty z pikami oraz muszkietami i tradycyjnie chorągwie piechoty polskiej.

Pozostałe atrakcje. Zgarnij grę planszową... w grze terenowej
Rodziny odwiedzające fortyfikację będą mogły wziąć udział w grze terenowej. Zadanie nie będzie należało do łatwych, bowiem od uczestników będzie wymagana współpraca, spostrzegawczość oraz umiejętność wyciągnięcia informacji od mieszkańców fortu. Po prawidłowym wypełnieniu karty zadaniowej uczestnicy otrzymają upominek, czyli archeologiczną grę planszową "Game of Powers", której wydanie umożliwiło dofinansowanie w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. W grze wcielamy się w kupców działających na Morzu Bałtyckim, którzy wykonują misje oraz handlują towarami.



W Koszarach Napoleońskich prezentowana będzie nowa wystawa: "Od Batorego do Gromu" poświęcona gdańskiej historii militarnej oraz opiece Muzeum Gdańska nad Twierdzą Wisłoujście. Zwiedzający będą mogli również skorzystać ze stanowisk z rozszerzoną rzeczywistością, dzięki którym będzie można zobaczyć jak wyglądała fortyfikacja w XVII, XIX, XX i XXI wieku.

Jak dojechać?
W sobotę, 06 lipca 2024, podróżnych będzie obsługiwał autobus 658, który w godzinach trwania festiwalu, zatrzyma się przy przystanku "Wisłojście". Uczestnicy będą mogli także skorzystać z linii 106 i 606, które zatrzymują się na tymczasowym przystanku "Pokładowa", skąd trzeba pokonać dystans około 1400 metrów.

Uczestnicy zmotoryzowani mogą skorzystać z miejsc parkingowych przy ul. Charpentiera. Nadzór nad poprawnym parkowaniem będą sprawować służby porządkowe.

Do Twierdzy Wiosłujcie można się również dostać za pomocą roweru. Stojaki na rower znajdują się przy pomniku hrabiego de Plelo.

Wisłoujście 1628 - Program 2024:



10:00 Otwarcie Twierdzy Wisłoujście

10:30-17:30 Otwarcie stanowisk rzemieślniczych i edukacyjnych (Fort Carré)

10:30-17:00 Gra terenowa z nagrodami dla rodzin (namiot Muzeum Gdańska)

10:30-17:00 Stanowiska VR (Koszary Napoleońskie)

12:00 Apel oddziałów wojskowych i musztra (Fort Carré)

13:30, 15:30, 17:30 Potyczki wojsk (Szaniec Wschodni)

17:00 Zakończenie sprzedaży biletów

18:00 Zamknięcie obiektu

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    35 zł
  • Bilet ulgowy
    25 zł
Ceny biletów: 35zł (normalny); 25 zł (ulgowy); 94 zł (rodzinny, do max 8 osób, w tym 2-6 dzieci); wstęp wolny na Kartę Mieszkańca (raz w roku)