Zachęcamy Państwa do udziału w Marszu dla Zdrowia Psychicznego #POgodność i okazania solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Każdy może dołączyć i pokazać, że zdrowie psychiczne nie jest mu obojętne. Po Marszu zapraszamy na Festyn Tolerancji inaugurujący Dni Solidarności na Skwerze Kuracyjnym przy Sopockim Molo, gdzie funkcjonować będzie Punkt Informacyjny prezentujący ofertę wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych.
Marsz #POgodność ruszy 10 września o 11.30 z placu przy Kościele św. Jerzego. Od lat dajemy czytelny sygnał, że zdrowie psychiczne jest ważne, że wsparcie należy się każdemu chorującemu.
O godz. 12.00 zapraszamy do przejścia przez symboliczne Drzwi do Tolerancji.W trakcie Dni Solidarności w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Kościerzynie odbędzie się szereg wydarzeń m.in.: konferencja pt.: "Otwarcie o kryzysie psychicznym" VII Pomorskie Forum Samopomocy, spotkania informacyjne "Odmień swoją głowę", wernisaże artystów outsiderów, debaty i warsztaty.
Program Dni Solidarności znajdą Państwo w załączeniu i na portalu
www.odmienswojaglowe.orgJak co roku wyrażamy nadzieję, że wysiłek podejmowany przez mieszkańców, pomorskie organizacje i instytucje w ramach Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego przyczynia się do poprawy sytuacji osób kryzysujących i ich rodzin, promocji psychiatrii środowiskowej i zdrowia psychicznego.
PROGRAM: Festyn Tolerancji Skwer Kuracyjny przy Molo
Scena
12.00 Inauguracja obchodów, Drzwi do Tolerancji - symboliczne przejście Zosia Sławińska - finalistka IV edycji The Voice Kids
13.00 Robert Torchała - gitara
Weronika Pietrzak, Klaudia Kaczmarska, Adam Podczarski
14.00 Serce czy Rozum - przeciąganie liny
Co tym razem zwycięży... kto przeciągnie linę na swoją stronę:
Serce czy Rozum? - oto jest pytanie!
Fucus - folk kaszubski
15.00 Zakończenie Festynu Tolerancji
Skwer
13.00 Performance Lustra życia - obraz/muzyka/ruch
Kryzys, życie, równowaga, Wojtalewicz, Karcz, Harhaj, Szwelnik, Gadaceki, Porębski. Monologi i dialogi codzienności w lustrach radości, cierpienia i pytań o siebie.
12-15 punkty informacyjne; porady: prawne, psychologiczne, zawodowe; warsztaty artystyczne; rękodzieła; wystawa artystów outsiderów: Szopiński, Śledź; test 16personalities - dowiedz jakim typem osobowości jesteś; gry i zabawy dla rodzin z dziećmi.
Historia z sopockiej werandy - opowiedziana obrazem, dźwiękiem i słowem historia Stevena, który od 10 lat mierzy się z chorobą psychiczną. Po terapii powrócił do niezależnego życia i społecznej aktywności: wykonując prace wolontariackie, tworząc sztukę.
17.00 Spektakle teatralne artystów outsiderów Artinkubator, ul. Goyki 3 Stanisław Wojciechowski - lalkarz z Ukrainy, który na co dzień działa przy Teatrze Miniatura w Gdańsku.
Wystawcy wspierający zdrowienie Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji z ofertą "Akademii Don Kichota"- miejsca dialogu wokół niepełnosprawności i kryzysu psychicznego. Na stoisku odbędą się warsztaty samodzielnego wykonywania bransoletek i pierścionków z koralików, a także kiermasz rękodzieła wykonanego w "Akademii Don Kichota".
"Odmień Swoją Głowę"- stoisko kampanii społecznej. Punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie można porozmawiać zarówno o zdrowiu psychicznym, jak i o kryzysie, a także samodzielnie wypełnić receptę na zdrowie i zakręcić kołem.
Centrum Samopomocy w Gdyni - to miejsce w którym wspiera się osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego w rozwoju zasobów psychicznych i społecznych, wzmacnia ich sprawczość, pomaga przywrócić na rynek pracy lub rozpocząć życie zawodowe. Na stoisku znajdziemy punkt informacyjny, pracownię artystyczną, gry tematyczne oraz ciasto.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Sopocie jest placówką dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze sprzężeniami działającą już ponad 30 lat. Na stoisku znajdziemy warsztaty decoupage, robienia przypinek oraz kartek okolicznościowych z użyciem wykrojników. Możliwość malowania na sztalugach.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie jest instytucją, do której warto się zwrócić zawsze, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. MOPS prowadzi punkt informacyjny i ofertę wsparcia dla mieszkańców Sopotu w różnym wieku. Na stoisku znajdziemy porady: prawne, psychologa oraz pracownika socjalnego.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń". Głównymi celami jest rehabilitacja zdrowotna i społeczna osób chorujących, rozwój systemu środowiskowego wsparcia, wspieranie aktywności własnej i osiąganie jak najwyższego stopnia samodzielności przez osoby cierpiące na choroby psychiczne. Na stoisku znajdziemy wystawę prac rękodzielniczych uczestników, broszury informacyjne oraz słodki poczęstunek. Istnieje też możliwość wykonywania prac rękodzielniczych.
Fundacja Rozwoju Mindfulness. Celem Fundacji jest upowszechnianie wiedzy i praktyki w zakresie metod związanych z uważnością (mindfulness) i współczuciem, wspieranie zdrowia i dobrostanu. Fundacja działa na rzecz poprawy stanu zdrowia i promocji zdrowego stylu życia. Na stoisku znajdziemy oferty dla młodzieży i dorosłych, konsultacje indywidualne w zakresie radzenia sobie ze stresem, uczenia się relaksacji.
Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji- jest organizacją dobrowolną, samorządną i samopomocową. Reprezentuje interesy, wypowiada się, działa na rzecz i w imieniu osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, w podeszłym wieku oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także ich rodzin, opiekunów prawnych i pracodawców. Na stoisku znajdziemy punkt informacyjny i odbywać się będą warsztaty plastyczne.
Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży Gdańskie Centrum Zdrowia. Zajmuje się pomocą psychologiczną i terapeutyczną skierowaną dla młodzieży. Na stoisku można porozmawiać
o zaburzeniach psychicznych wśród młodzieży i o oddziale poradni, znajdziemy kiermasz z młodzieżowymi rękodziełami, a także poczęstunek: kawa, herbata, ciasto.
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny w Gdańsku - jest organizacją non profit zajmująca się przede wszystkim pomocą i aktywnym wspieraniem osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi oraz ich rodzin. Stowarzyszenie zapewnia wsparcie środowiskowe- nie tylko choremu, ale i jego najbliższym. Na stoisku można skorzystać z punktu informacyjnego, są też pokazywane prace i drobny kiermasz wyrobów.
Środowiskowy Dom Samopomocy Maczka 1 w Gdyni jest ośrodkiem, gdzie można uzyskać pomoc w obliczu kryzysu, zaburzeń lub choroby psychicznej. Na stoisku znajdziemy punkt informacyjny połączony z prezentacją prac wykonanych w pracowniach ośrodka.
Straż Miejska w Sopocie przypomni nam, że o profilaktyce na drodze można mówić w ciekawy sposób w formie zabawy. Nastąpi tu prezentacja radiowozu oraz będzie można zagrać w grę planszową dla dzieci z nagrodami.
Nieformalna grupa -Internetowa Społeczność "Piękny Umysł" to tematyczny portal internetowej społeczności osób po kryzysach psychicznych. Na stoisku znajdziemy punkt informacyjny dla osób między 16-100+ doświadczających kryzysu psychicznego i ich rodzin. Będzie również możliwość wykonania testu 16personalities, który sprawdza nasze cztery indywidualne wymiary, i na ich podstawie przyporządkowuje nas do jednej z 16 konkretnych osobowości.
Wystawa Galerii Artystów Outsiderów tworzących w społecznościach Akademii Don Kichota, Klubu 123, Chrzan House. Zbiórka na wsparcie rozwoju twórców.
Artyści:
Zosia Sławińska Finalistka IV edycji The Voice Kids. Muzyka - to właśnie to, czym pokazuje siebie. Stworzyła własne utwory, które znajdą się na debiutanckiej EP-ce. Zosi piosenki ukazują głębię każdego uczucia, zostawiają pole do własnej interpretacji, są proste do zrozumienia, a jednak nieoczywiste.
Fucus Zespół wykonujący współczesną muzykę folkową, tradycyjne pieśni kaszubskie i własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są, m. in. folklorem irlandzkim. Za promowanie kaszubskiej kultury zostali odznaczeni m. in. tytułem "Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego", "Medalem Róży"- odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Nagrodą "Złotego Kłosa" oraz prestiżową Nagrodą Remusa.
Weronika Pietrzak, Klaudia Kaczmarska i Adam Podczarski Uczniowie liceum, którzy pragną zaprezentować swoje talenty wokalne na sopockiej scenie. Wszystkich łączy pasja do muzyki. Weronika Pietrzak zaprezentuje utwór, pt.: Starman, Klaudia Kaczmarska wystąpi z utworem, pt. No time to die, a Adam Podczarski zaśpiewa dla nas utwór: The best of the both worlds.
Robert Torchała Gdyński muzy, kompozytor, samouk. Gitara ma dla niego niezwykłą moc: wpływa na nasze życie, emocje i stan fizyczny. Słuchając koncertu "Teatr muzyki" koniecznie zamknij oczy.
Steven Crauwels Belgijski artysta samouk (autodydaktyczny) z marginesu. Pracuję z różnymi mediami, zarówno wizualnymi, dźwiękowymi, jak i tekstowymi. Ryciny i rysunki nazywam karykaturami poetyckimi w stylu minimalnego ekspresjonizmu. Lubię podchodzić do sztuki jak do ciągłego poszukiwania. Szukam wyrażeń. Wyrażenie, które wraca na utarte ścieżki i szuka nowych dróg.
Dawid Wojtalewicz (89') studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, którą ukończył z nagrodą Hugo Roelandt'a. Uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz Ateńskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Tworzy współczesne obrazy, murale i freski oraz współtworzy grupy artystyczne: Pink TV only good News, 4FOLD i Polish ART Beneluks. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Sztuki Fryderyka Chopina w Sannikach, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdobył nagrodę na I Biennale Malarstwa w Lublinie.
Tomasz Szwelnik jest artystą, muzykiem oraz przedsiębiorcą. Ukończył Inżynierię Dźwięku na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w grze na instrumentach klawiszowych. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych, festiwalach, nagrał wiele płyt, muzykę do filmów, spektakli teatralnych. Prowadzi również warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych oraz realizuje projekt "PIANO ICE MAN" i "PIANO W NATURZE" z misją wspierania i pomagania.
Sławomir "Rodriguez" Porębski muzyk perkusjonista z 40-letnim stażem scenicznym. Występował w: NO LIMITS, LESZCZE, IKENGA, ROOTS CAFE, GDYNIA IMPROVISERS ORCHESTRA, MIRIAM, HELLO, ROCKA'S DELIGHT, ORQUESTA SAMBA PICANTE, HIMEROS, CAFE Y SON, DŻEMBERSI, EBANAKOMA,TARABAN, EL VIENTO, EUFORYTMIA... Debiutował w zespole BÓM WAKACJE W RZYMIE, współtworzącym na początku lat osiemdziesiątych Niezależną Scenę Gdańską. Pedagog specjalny, wychowawca, arteterapeuta, instruktor muzyczny, pracujący z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, seniorami oraz z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Tomasz Gadecki, Bartosz Karcz, Piotr Harhaj