stat
Impreza już się odbyła
sty 19

niedziela, g. 12:00

bilety 16 - 32 zł
Kup bilet
Sala Kameralna na Ołowiance

Dyskusja i muzyka
Europa w Polsce, Polska w Europie
Filharmoniczne wykłady na Ołowiance

Wezmą udział:
Krzysztof Czyżewski - gość
Bogdan Tosza - moderator

W programie:
ARVO PÄRT (*1935)

-----

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI
Praktyk idei, eseista i animator działań międzykulturowych; twórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach; redaktor naczelny pisma "Krasnogruda" i szef wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie "Meridian" oraz "Sąsiedzi". Autor książek "Ścieżka pogranicza" (2001) oraz "Linia powrotu. Zapiski z pogranicza" (2008). Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej i innych pograniczach świata. Prowadzi Międzynarodową Akademię "Nowa Agora", programy "Szkoła pogranicza" i "Gra szklanych paciorków" - Laboratoria Praktyk Międzykulturowych. Prezydent Europejskiej Sieci Centrów Literatury "HALMA" z siedzibą w Berlinie.
Laureat stypendium dla innowatorów społecznych i członek Stowarzyszenia Ashoka.

Przewodniczący kapituły Nagrody im. Ireny Sendlerowej. Wykładowca m. in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wileńskiego, New School University (Nowy Jork), Transregional Center for Democratic Studies (Kraków), Salzburg Seminar, Instytutu Nauk Humanistycznych przy Uniwersytecie Lwowskim, Boston University. W 2007 r. wygłosił doroczny "Copernicus Lecture" w Michigan University. Laureat Medalu św. Jerzego, nagród A. Gieysztora i J. Giedroycia, nagrody Forum Ekonomicznego w Krynicy "Nowa Kultura Nowej Europy". Ambasador Europejskiego Dialogu Międzykulturowego i Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego. Obecnie tworzy Prowincję Pedagogiczną Budowniczych Mostów w Krasnogrudzie, na granicy polsko-litewskiej.

BOGDAN TOSZA
Reżyser teatralny, publicysta, eseista, animator kultury. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1976 r.), następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu (1980), w 1998 r. uzyskał tam kwalifikacje I stopnia (doktorat). W latach 1976-1978 stały recenzent "Gazety Krakowskiej". W 1983 r. stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (Moskwa i Leningrad). W sezonie 1985-1986 wykładowca podyplomowego Studium Instruktorów Teatru w Kaliszu. W latach 1987-1988 stypendysta
ITI (Hamburg, Thalia Theater). Od 1990 do 1992 r. przewodniczący sekcji reżyserów ZASP, był w tym czasie stałym felietonistą "Gońca Teatralnego".

W sezonie 1991-1992 był zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a w latach 1992-2003 był jego Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. Poza reżyserowaniem sztuk teatralnych był także inicjatorem i gospodarzem wielu spotkań literackich (m.in. współorganizator wizyty Josifa Brodskiego w Katowicach, który 22 czerwca 1993 r. odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego). W Teatrze Śląskim, za czasu dyrektorowania gościł na spotkaniach z widzami i czytelnikami m.in. Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka, Tomasa Venclovę, Andrzeja Drawicza, ks. Jana Twardowskiego, Egona Naganowskiego i Adama Zagajewskiego. We wrześniu 1996 r. był organizatorem "Dni Güntera Grassa" w Teatrze Śląskim, z udziałem wielu wybitnych tłumaczy literatury polskiej i niemieckiej.

Od 1992 r. jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z reżyserii, pracy z aktorem i historii dramatu. W latach 1992-1993 stały felietonista "Teatru". W 1993 r. był stypendystą Goethe Institut (Prien/Chiemsee). W 1995 r. seminarzysta Institut für Kulturwissenschaft w Wiedniu (dyplom "Theatre management of international festival and repertory productions"). Od 1996 do 1999 r. był przewodniczącym Rady Programowej Radia Katowice S. A. W latach 1997-2003 wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W 2000 r. był stypendystą Goethe Institut w Berlinie. Od 2001 do 2003 r. członek komisji stypendialnej Ministerstwa Kultury. W latach 2002-2003 stały felietonista Radia eM. Od 2003 r. członek Rady Programowej TV Kraków. Od 2004 do 2006 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Publikował w "Dialogu", "Zeszytach Literackich", "Tygodniku Powszechnym".
W 2007 r. nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium" ukazały się jego teksty teatralne pt. Pisane na stronie. Otrzymane nagrody i odznaczenia: "Złota Maska" za reżyserię Rewizora Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim w Katowicach (1990), "Złota Maska" za reżyserię Antygony Jeana Anouilha w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (1992), Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za integrację środowisk twórczych (1994), Loża Liderów "Trybuny Śląskiej"
za przedsięwzięcie roku (1998), finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Requiem dla gospodyni Wiesława Myśliwskiego, 2001). Jego żona, Elżbieta Tosza, jest dziennikarką i publicystką. Mieszkają w Krakowie. Ważne dzieła reżyseria sztuk teatralnych, m.in.: S. Mrożek, "Tango", "Pieszo", "Garbus", "Letni dzień"; J. Genet, "Pokojówki"; J. Brodski, "Marmur"; J. Anouilh, "Antygona"; B. Schaeffer, "Próby dla siedmiu", "Toast"; A. Czechow, "Wiśniowy sad"; J. Głowacki, "Antygona w Nowym Jorku"; D. Harrover, "Noże w kurach", "Blackbird"; książka pt. "Pisane na stronie" (Gaudium 2007).