stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"FIGNACY - SUPER OFERTA" to przedłużenie, rozwinięcie, errata, suplement, słowem ciąg dalszy mojego projektu dyplomowego, w którym to w pewien sposób z artysty stałem się firmą, korporacją, instytucją. Wystawę zamieniłem w ofertę i prezentację produktów. A wernisaż i obrona pracy stała się mistyfikacją i otwarciem fikcyjnego hipermarketu w przestrzeni Pasażu Wielkiej Zbrojowni, w której to niegdyś znajdował się sklep typu dyskont.

29 listopada 2024 - 19 stycznia 2025

Wstęp wolny

29 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny
Swoją pracą podpisuję się pod tezą, która diagnozuje sposób funkcjonowania współczesnych ludzi jako społeczeństwa konsumpcyjnego. Zauważam, że prawa konsumpcji przenikają do wszelkich możliwych relacji międzyludzkich, że dzisiejszy człowiek funkcjonuje w pejzażu, ekosystemie produktów i promocji, w habitacie alejek hipermarketów.

Cechą charakterystyczną dla dzisiejszej konsumpcji jest przede wszystkim generowanie wrażeń i emocji u konsumentów. Sam konsument bardzo często musi także stać się produktem, dlatego traktuję także o auto-utowarowieniu i zamieniam siebie samego również w towar. Jedną z prac na mojej wystawie jest ogromne monidło. Człowiek, który znajduje się w środku, z zewnątrz wygląda jak opakowany produkt, towar. Moim zdaniem ludzie dzisiaj noszą takie pudełka na co dzień, nie są one jednak widoczne gołym okiem w przestrzeni. Być może galeria sztuki i galeria handlowa zbliżają się do siebie jeszcze bardziej, a granica między sztuką a produktem zaciera się. Dlatego też mogę sobie pozwolić na realizację, która w zasadzie jest ofertą, prezentacją moich produktów. Prac, obiektów, w pewnym sensie produktów zaangażowanych i absolutnie autorskich. A także na zaprezentowanie działań związanych z tematem konsumpcji, które pozwoliłem sobie popełnić na terenie prawdziwych przestrzeni handlowych.
Zapraszam do zapoznania się z SUPER OFERTĄ FIGNACY&co!

Filip Ignatowicz - urodził się w 30.11.1990 roku w Gdańsku. Studia na wydziale malarstwa tutejszej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął w 2009 roku. W trakcie studiów uczęszczał do: Pracowni Malarstwa prof. Henryka Cześnika, Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Roberta Florczaka, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki, Pracowni Rysunku prof. Marii Targońskiej, Pracowni Podstaw Malarstwa prof. Józefa Czerniawskiego.
Reprezentował uczelnię w wielu wystawach, festiwalach, plenerach i imprezach artystycznych a także w projektach artystyczno-badawczych, seminariach i sympozjach o zasięgu międzynarodowym (w tym współpraca z ośrodkami akademickimi na Litwie, w Szkocji i w Słowacji).

W roku akademickim 2012/2013 i 2013/2014 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. W maju 2013 roku zdobył tytuł Najlepszego Studenta Województwa Pomorskiego w Konkursie o nagrodę Czerwonej Róży 2013. Jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: w roku 2012/2013 oraz 2013/2014, stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego i wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Przez 5 lat studiów brał udział w ponad 70 wystawach (w tym indywidualnych, międzynarodowych, zbiorowych oraz na festiwalach), zdobył ponad 30 nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach artystycznych, stworzył ponad 130 realizacji wideo-filmowych, brał udział w powstawaniu 5 spektakli teatralnych tworząc do nich wideo-scenografie oraz elementy multimedialne (między innymi dla Teatru Muzycznego w Gdyni, Studium Wokalno-Aktorskiego oraz Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku), zdobył 11 różnych stypendiów i stworzył niezliczone ilości obrazów oraz form malarskich.

W 2014 roku obronił pracę dyplomową na ocenę celującą. Pracę teoretyczną pod tytułem "Mistyfikacja, manipulacja i obiekt - czyli o sztuce w społeczeństwie konsumpcyjnym" napisał pod opieką dr Katarzyny Prajzner. Natomiast pracę praktyczną pod tytułem "Produkcja, komercjalizacja i HYPE - czyli o konsumowaniu sztuki" wykonał pod opieką prof. Henryka Cześnika, prof. Witosława Czerwonki oraz dr hab. Roberta Florczaka.


Dyplomy absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w GGM
Filip Ignatowicz | FIGNACY - SUPER OFERTA

Wernisaż: 06 czerwca 2014 | godz. 18:00
Wystawa: 17.06 - 15.06.2014
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27-29
Godziny otwarcia galerii: wt-śr 11:00-17:00, czw.- niedz. 11:00-19:00
WSTĘP WOLNY