stat
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

19 czerwca - 31 grudnia 2024, g. 10:00 - 16:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł

w każdą środę (od 01.01 do 08.01.2025), g. 11:15 - 13:15

Gdańsk
bilety 47 zł
ulgowy 35 zł
FILM OD MORZA - ILUZJOFONIA
Plener Filmowy
33. Festiwalu Polskich
Filmów Fabularnych
16-19 września 2008
Plaża Miejska w Gdyni


Tegoroczne pokazy będą nie lada gratką dla miłośników "migotliwych" obrazów pełnych, tańca i śpiewu, kreowanych z wielkim rozmachem dzieł uchodzących za klasyki choć bezkarnie przekraczających konwencje i łamiących wszelkie zasady. Tak właśnie w przewrotnym skrócie ująć można dalekie od klasyki lecz jednak kultowe wielkie harce musicalowe, które z przytupem godnym panoptycznego króla pobudzą na cztery wieczory, znudzony leżeniem piasek gdyńskiej plaży, a wraz z nim widownię, która mamy nadzieję odda się bez reszty rozśpiewanym celuloidom. Zapraszamy na ucztę, z pewnością nie zabraknie blichtru, brokatu, przebieranek i dobrej rockowej muzyki.

W programie:

16 września 2008

20.00 koncert Małych Instrumentów
21.00 Alicja / 1982 / reż. J. Bromski, J. Gruza / 91' /

Film jest kolejną adaptacją znanej powieści Lewisa Carrolla Przygody Alicji w Krainie Czarów, tym razem zrealizowaną w formie musicalu. Zakochany w Alicji Biały Królik stara się różnymi sposobami zdobyć jej serce. W końcu mu się udaje, lecz zazdrosna Królowa Kier postanawia go zgładzić. Królik nie chcąc narazić ukochanej na zemstę królowej ucieka, co nieprzeczuwająca niebezpieczeństwa dziewczyna bierze za zerwanie. Zażywa samobójczą dawkę środków nasennych, ale zostaje uratowana. Po wyjściu ze szpitala jest świadkiem zamachu gangsterów na Królika... Wszystko na szczęście okazuje się być tylko snem i wytworem jej wyobraźni.

Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobnych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje ich niepowtarzalny charakter, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, że zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku - kolejno dołączyli: Marcin Ożóg, Maciek Markowski, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk.


17 września 2008
21.00 The Rocky Horror Picture Show / 1975 / reż. J. Sharman / 100' /

Film, który według opracowania Umberto Eco doskonale spełnia wszystkie założenia filmu kultowego. Od 25 lat jest bez przerwy pokazywany w kinach amerykańskich i ma swoje niezwykle oddane grono wielbicieli. Jeżeli jakiś film zasługuje na miano kultowego, to jest nim Rocky Horror Picture Show. Jedyna w swym rodzaju ekscentryczna, dekadencka i perwersyjna mieszanka musicalu, horroru i absurdalnej komedii nie schodzi z ekranów od ponad trzech dekad, zdobywając kolejne pokolenia nowych fanów.


Brad i Janet (Barry Bostwick i Susan Sarandon) niedawno wzięli ślub. Kiedy ich samochód psuje się na odludziu, bohaterowie trafiają do starego zamczyska. Jego gospodarzem jest niejaki doktor Frank N. Furter (Tim Curry). Powiedzieć, że jest to postać ekscentryczna, to powiedzieć za mało. Doktor Frank jest szalonym naukowcem, który przedstawia się przybyszom jako "słodki transwestyta z transseksualnej Transylwanii". Brad i Janet pojawili się w zamku w samą porę; doktor Frank planuje tej nocy wspaniały bal, który ma uświetnić prezentację jego wielkiego dzieła. Szalony naukowiec stworzył człowieka, idealnego kochanka imieniem Rocky Horror (Peter Hinwood). W ten sposób para niewinnych nowożeńców weźmie udział w imprezie niepodobnej do żadnej innej, w orgiastycznej zwariowanej ceremonii z udziałem gości z galaktyki Transylwania. Rocky Horror Picture Show, spektakl radosnej grozy, seksu, muzyki i perwersyjnych przebieranek, nie jest po prostu filmem, lecz osobnym popkulturowym fenomenem.


18 września 2008
21.00 Tommy / 1975 / reż. K. Russell / 111' /

Tommy to jedna z pierwszych rockowych oper. Powstała w 1969 roku. Tytułowy Tommy to głuchoniemy i niewidomy chłopiec, który w młodości staje się świadkiem zbrodni. Wskutek doznanego wstrząsu psychicznego traci mowę, słuch i wzrok. Potem, wbrew swej ułomności, zostaje mistrzem elektrycznego bilardu, otoczonym kultem przywódcą sekty, aż w końcu traci wszystkich wielbicieli i stacza się na sam dół.
Postać Tommy'ego znakomicie pasowała do ukazania negatywnych zjawisk współczesności, takich jak kult gwiazd, manipulacja młodzieżą, absurdalna i obłudna religia XX wieku oraz kryzys rodziny. Film był swoistym protestem przeciw takiemu światu. Rock opera Tommy zmieniła diametralnie wizerunek zespołu The Who.


19 września 2008
21.00 Hair / 1979 / reż. M. Forman / USA, RFN / 121' /

Hair to pełna energii i pasji błyskotliwa adaptacja słynnego broadwayowskiego musicalu w reżyserii nagrodzonego Oscarami Miloša Formana. Doskonała muzyka, klimat oddający ducha swobody, wolności i miłości lat 60-tych sprawiają, że Hair to film kultowy nie tylko dla młodego pokolenia dorastającego w latach 70-tych. Claude Bukowski (John Savage) - zwykły chłopak z Oklahomy przyjeżdża do Nowego Jorku by zaciągnąć się do wojska i wyjechać na wojnę w Wietnamie. W Central Parku poznaje grupę hippisów, ich charyzmatycznego lidera Bergera (Trat Williams) i piękną Sheilę (Beverly D'Angelo). Spotkanie to pozwala mu odkryć zupełnie nieznany do tej pory świat, w którym rządzi przyjaźń, miłość i wolność.

Dziękujemy firmie Outdoor Cinema za pomoc w organizacji pokazów (www.kinoletnie.pl)