Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa już po raz trzeci zaprasza na "Filmowe podsumowanie roku" - przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 27-29 grudnia w dawnym kinie Watra mieszczącym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.
W ciągu trzech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Osiem tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Sundance, Berlinale, Wenecja, otrzymały prestiżowe Oskary w różnych kategoriach czy też Europejskie Nagrody Filmowe.
Zobaczyć będzie można m.in. tegorocznego zdobywcę nagrody Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, czyli Taxi-Teheran, w reż. Jafara Panahi, irańskiego twórcy, który od wielu lat przebywa w areszcie domowym za kręcenie filmów. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale i Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni ostatni film Małgorzaty Szumowskiej "Body-ciało" czy hiszpańskie "Dzikie Historie" Damiána Szifróna nagrodzone Oskarem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Nie zabraknie też filmów dokumentalnych - ostatni film Wima Wndersa "Sól ziemi" opowiadający historię znanego fotografa Sebastiao Salgado czy "Citizenfour" Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki Edwarda Snowdena - oba dokumenty nominowane do Oskara w kategorii filmów dokumentalnych.
Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszym wydarzeniem żeby nadrobić filmowe zaległości tuż przed wejściem w nowy rok kalendarzowy a także żeby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze pozycje filmowe mijające roku.
Program przeglądu:
27.12.2015 | NIEDZIELAgodz. 14.45 | CITIZENFOUR
reż. Laura Poitras, Niemcy/USA/W.Bryt., 2014, 114 min
Długo oczekiwany dokument Laury Poitras o ujawnieniu przez Edwarda Snowdena nielegalnej afery podsłuchowej na skalę globalną, którą prowadziły służby specjalne USA. Film otrzymał Oscara oraz nagrodę BAFTA za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
godz. 17.00 | BODY/CIAŁO
reż. Małgorzata Szumowska, Polska, 2015, 89 min
Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie oraz Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni, historia cynicznego prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki, którzy próbują odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka
dziewczyny oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
godz. 18.45 | TIMBUKTU
reż. Abderrahmane Sissako, Francja, 2014, 100 min
Nagrodzony siedmioma Cezarami i nominowany do Oscara. Akcja filmu rozgrywa się w mieście w Mali, w którym władzę przejęli dżihadyści. Okupanci narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim: nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego.
godz. 20.30 | DZIKIE HISTORIE
reż. Damián Szifrón, Argentyna/Hiszp., 2014, 122 min
Największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, laureat wielu nagród na festiwalach na całym świecie, który swoim nazwiskiem firmuje i poleca Pedro Almodovar. Dzika komedia, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczą nerwy. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą "dość!" i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze.
28.12.2015 | PONIEDZIAŁEKgodz. 18.00 | TAXI-TEHERAN
reż. Jafar Panahi, Iran, 2015, 82 min + pokaz krótkich metraży z MFFA 2015
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film, w którym reżyser podróżuje jako kierowca taksówki po Teheranie w towarzystwie cinkciarzy, złodziei i zatroskanych dewot. Pozbawiona celu jazda staje się pretekstem do refleksji nad stanem mentalnym społeczeństwa i rozmowami o współczesnym życiu w Iranie.
godz. 20.00 | IMIGRANCI
reż. Jacques Audiard, Francja, 2015, 110 min
Emigracja jako sposób na przeżycie - to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera, nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes. Historia byłego żołnierza, który po stracie najbliższych, z obcą kobietą i jej dzieckiem, udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych.
29.12.2015 | WTOREK godz. 18.00 | CO ROBIMY W UKRYCIU
reż. Jemaine Clement, Taika Waititi, Nowa Zelandia, 2014, 86 min + pokaz krótkich metraży z MFFA 2015
Laureat nagrody publiczności Sopot Film Festivalu oraz Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Cztery wampiry, Viago, Deacon, Vladislav i Petyr mieszkają razem na przedmieściach Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy opuszczają trumny, by stawić czoła codzienności, która stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto.
godz. 20.00 | SÓL ZIEMI
reż. Juliano Salgado, Wim Wenders, Brazylia, Francja, Włochy, 2014, 110 min
Jeden z najbardziej utytułowanych i przejmujących filmów roku, opowiadający historię Sebastiao Salgado, brazylijskiego fotografa, podróżującego po całym świecie przez 40 lat. Selgado dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości.