Kino KinoPort, działające w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2, zaprasza na pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Seans odbędzie się 23 marca 2014 roku o godzinie 17:30 w sali kinowej, a decyzję o wyborze filmu podejmą czytelnicy portalu Trojmiasto.pl poprzez udział w głosowaniu.
W głosowaniu czytelników portalu Trojmiasto.pl najwięcej głosów zdobył film "Mocny człowiek" z 1929 r w reżyserii Henryka Szaro. Projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka odbędzie się 23 marca o 17.30 w KinoPorcie.
*****
UWAGAZ powodu problemów technicznych bilety na projekcję filmu niemego "Mocny człowiek" z muzyką na żywo oraz na wiosenną kolację (w cenie 10 zł) można zakupić tylko w kasie KinoPortu - sprzedaż online nie jest możliwa.
Za utrudnienia bardzo przepraszamy.
Godziny otwarcia kasy w najbliższych dniach:
20.03.2014 (czwartek) 17.30 - 18.30
21.03.2014 (piątek) 17.30 - 20.30
22.03.2014 (sobota) 17.00 - 19.00
23.03.2014 (niedziela) 13.00 - 18.00
Jednocześnie informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona, dlatego osoby zainteresowane prosimy o wcześniejsze nabycie biletów. Rezerwacji nie prowadzimy.
Dziękujemy za wyrozumiałość i serdecznie zapraszamy.
*****
Marcin Pukaluk, zwycięzca konkursu na nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu "Generał" Bustera Keatona, gościł w KinoPorcie w zeszłym roku dwukrotnie: po raz pierwszy z okazji otwarcia kina, podczas którego zaprezentował widzom nagrodzoną przez dystrybutora filmu "Generał" oprawę muzyczną oraz miesiąc później, w czasie specjalnego seansu dodatkowego, który zorganizowany został na życzenie widzów.
Podobnie, jak w zeszłym roku, decyzję o wyborze filmu pozostawiamy widzom i czytelnikom portalu
Trojmiasto.pl. Wśród tytułów, na które można oddać swój głos znalazły się filmy: "Cwaniak" (1929) Mikołaja Szpikowskiego, "Mocny człowiek" (1929) Henryka Szaro oraz "Ziemia" (1930) Aleksandra Dwożenko.
Dodatkową atrakcją będzie wiosenna kolacja przygotowana przez
kolektyw Samo Dobro - trójmiejskie promotorki wegańskiej żywności i ekologicznego stylu życia, a także organizatorki coraz bardziej popularnego cyklu "Spóźnione śniadanie", na którym uczestnicy mają okazję posmakować egzotycznych, ale i swojskich potraw niezawierających produktów odzwierzęcych.
Opisy filmów:
Cwaniak /Szkurnik
1929 | 75' | ZSRR | reż. Mikołaj SzpikowskiSpokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa - Apollona Szmygujewa zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez "czerwonych", którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji. Dzięki swej chytrości i przebiegłości Apollon staje na czele miejscowego komisariatu, jednak jego chciwość naraża go wkrótce na kolejne niebezpieczeństwa.
www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=liJG1A1u5j0
Mocny człowiek
1929 | 78' | Polska | reż. Henryk SzaroObraz "Mocny człowiek" Henryka Szaro został wyreżyserowany na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego i jest jednym z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Należy też do najstarszych filmów polskich znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej.
Film ukazuje kolejne etapy moralnego upadku artysty. Henryk Bielecki za wszelką cenę dąży do sławy i bogactwa. Bez wahania knuje spisek, morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza, aby wydać jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Jednak kolejno zdobywane sukcesy dają mu poczucie słabości. Po spotkaniu uroczej Niny mocą miłości na nowo odżywa w nim dawno uśpiona moralność. Do tej pory człowiek mocny zdobytą sławą i bogactwem, stacza niezwykle trudną wewnętrzną walkę.
www.youtube.com/watch?v=D3rchtoHbSg&list=UUzKwpPECR6-W0tNHEhr8vng&index=8
Ziemia
1930 | 69' | ZSRR | reż. Aleksandr Dowżenko "Ziemia" ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej.
Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne - dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się. Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. "Ziemia" przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni.
Informacje o autorze:
Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent muzyczny. Twórca projektów "Ekran w Mroku" oraz "Ekran i Rewolucja". Prowadzi bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego, akompaniuje podczas seansów z muzyką na żywo w różnych zakątkach Polski i świata. "Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym", mówi. Zagrał ponad 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski, m.in.: Muza (Poznań), Cytryna(Łódź), Kinoteka (Warszawa), Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń), Chatka Żaka(Lublin), Forum(Białystok), Zamek Książąt Pomorskich (Szczecin). Występował w ramach takich imprez filmowych, jak American Film Festival we Wrocławiu, Plus Camerimage, Pordenone Silent Film Festival (Włochy), Polish Film Festival (Chicago), Sputnik nad Polską, Festiwal Polskich Filmów "Wisła" w Moskwie czy Mute Nights Festival w Odessie.
www.marcinpukaluk.com